Путін, Яндекс і середньовічна Росія

22 вересня 2017, 18:13
122
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Сам цар-батюшка Володимир Володимирович зважився-таки відвідати штаб-квартиру "Яндекса"

Працівникам було наказано сидіти на місцях, кімнат не залишати, навіть до туалету ходити не дозволялося. Ні, це не царські опричники вчергове прийшли до Гоголь-центру або ще в якийсь непристойний вертеп, де православ'я принижують. Це сам цар-батюшка Володимир Володимирович зважився-таки відвідати штаб-квартиру «Яндекса», це лігво ЦРУ, де кольорові революції замислюють. Ясна річ, вірні слуги государеві з ФСО були насторожі, відсікли тих співробітників, що були помічені на опозиційних мітингах, по домівках їх відправили. Але і після цього головний начальник країни відчував себе незатишно, поводився із побоюванням. Мляво реагував на пояснення до смерті наляканих його приїздом господарів найбільш передової російської IT-компанії. Пропускав повз вуха розповіді щодо штучного інтелекту і можливості медичної консультації через інтернет, тільки й придумав, що запитати голосового помічника «Алісу», чи не ображають її (очевидно, переніс власні комплекси на віртуальну дівчину). Загалом, як з-під палки реалізовував ідею політтехнологів адміністрації, які задумали, що цим приїздом він продемонструє свою просунутість і, звичайно ж, вкраде у Навального молодих прихильників.

Самодержець, обираючи між XXI і XVII століттями, приречений обрати XVII

Але помітно, що висловлені у 2014-му звинувачення на адресу «Яндекса» продовжують займати думки Путіна. Він, щоправда, досі впевнений, що інтернет – це диявольська задумка триклятого Заходу, аби повалити його і таких, як він. Здавалося б, саме зараз йому час приймати капітуляцію від повалених інтернетників. Явно за наказом з Кремля в «Яндексі» стали редагувати топові новини, позбулися пошуку по блогах. Начебто все зробили, і нічим вже від «Комсомольської правди» не відрізняються, а все одно немає довіри. Чорт її знає, що ця «Аліса» наступного разу сказане, чому її який-небудь опозиціонер, якого в день путінського візиту додому відправили, навчить. А що, як у відповідь на будь-яке питання на мітинги кликати почне.

За іронією долі, глава держави знехотя знайомився із досягненнями XXI століття якраз у той самий момент, коли поліція скручувала духовно близьких йому фанатиків з «Християнської держави», які підпалювали машини поблизу офісу адвокатів автора фільму «Матильда». Головний начальник країни неодноразово згадував зопалу м'якосердя православних, які за танці в храмі всього лише й можуть, що «двушечку» відвісити, а за полювання на покемонів – і зовсім умовний термін. Мовляв, спробували би богохульники викинути що-небудь подібне у чеченській мечеті. Тобто шкодував, що закони Російської Федерації ігноруються тільки в Чечні. І ось знайшлися люди, які відповіли на путінський заклик, вирішили заявити про себе як про православних фундаменталістів, готових до погромів. Очевидно, що фільм «Матильда» тут тільки привід – головне продемонструвати, що країна до погромів готова. Спалювати будемо ганьбителів віри. І крапка. До столиці на очах прийшло XVII століття.

Але тут новоявлені фундаменталісти промахнулися. Не врахували один момент. Попереду вибори. Президента презентують як консервативного модернізатора. І, головне, москвичі явно не у захваті від нової «чорної сотні». Путінська держава, яка протягом кількох тижнів із вибачливою байдужістю спостерігала за безчинствами, раптом прокинулася і згадала: делегування права на насильство якійсь шантрапі загрожує самій державі. І ось уже організатори релігійної істерії, на кшталт депутата Поклонської, починають перегравати назад, розтікаючись у плутаних поясненнях, що вони самі зовсім не хотіли розв'язувати насильство. Підкорюючись наказові згори, правоохоронці неохоче затримують духовно близьких погромників. Спочатку випустили главу «Християнської держави», а потім були змушені знову взяти його.

Так за бажанням долі цього тижня зустрілися XVII і XXI століття. Підозрюю, сильно не сподобалися одне одному. При цьому глава держави, хоч і вимовляє з деяким запинанням слова «цифрова революція», явно відчуває душевне тяжіння до релігійних мракобісів. І тут постає принципове питання: чи можна провести модернізацію, осідлати науково-технічний прогрес, насаджуючи одночасно найзашкарубліші й убогі ідеологічні стереотипи. Путін очевидно розуміє необхідність модернізації, без неї не вдасться витримати гонку озброєнь із Заходом, яка вже стала реальністю. Не дарма ж він сказав, що той, хто створить штучний інтелект, буде правити світом. Тут у нього є надія. Поставити науково-технічний прогрес на службу тоталітарній державі в певному сенсі вдалося і Сталіну, і Гітлеру, і тепер ось Кім Чен Ину.

Однак тут же з'являються складнощі. Всі перераховані вище режими могли запропонувати вченому цілком виразну, нехай і людиноненависницьку, ідеологію. За певного конформізму, властивому більшості людей, ця ідеологія могла надихати і дуже талановитих вчених, на кшталт Курчатова і фон Брауна. Сьогодні, нічого, крім найпримітивнішого варіанта православ'я, російська влада запропонувати не може. І це навряд чи надихне когось. З іншого боку, тоталітарна влада в минулому забезпечувала творцям не тільки цілком комфортабельні матеріальні умови, а й можливість певного вільнодумства. Лаврентій Берія, який відповідав за атомний проект, просто викидав доноси на вчених. Однак, я абсолютно не впевнений, що нинішній російській владі вдасться створити «вежу зі слонової кістки» або просто шарашку, яка забезпечить приплив геніальних ідей. Сучасна наука, наскільки я розумію, перестала бути лише для обраних. Блискуча ідея може прийти в голову школяреві, студенту, молодшому, прости Господи, науковому співробітнику. І, ставши загальним надбанням, зусиллями сотень, якщо не тисяч людей перетворюється в нову технологію. Що ж накажете тепер всім їм організовувати тепличні умови, захищати від поліцейського свавілля, захищати від солов'їного посліду на ТБ, жадібності чиновників. Якщо до цього зводяться завдання влади, то навіщо Путіну така влада? Не за те боролися. І самодержець, обираючи між XXI і XVII століттями, приречений обрати XVII.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ
Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.