Пропетляти не вийде

13 травня 2018, 08:13
3438
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Найближчі два тижні стануть найважливішими для України. Якщо незалежний антикорупційний суд не буде створено, країну чекає фінансова криза

Сонячний вихідний на літній терасі кафе не віщував бесід про роботу. Але випадкова зустріч айтівця та економіста неможлива без питання "що буде з курсом долара?". Щоправда, цього разу відповідь не вимагала розумових зусиль. Зараз єдиний і головний фактор стабільності національної валюти — виконання умов програми співпраці з Міжнародним валютним фондом.

За 2018-2019 роки Україні потрібно виплатити майже $11 млрд зовнішнього державного боргу. Станом на кінець березня на валютних рахунках уряду залишалося приблизно $1,4 млрд, яких вистачить до серпня, якщо не чіпати валютних резервів НБУ. Яких, для порівняння, всього $19 млрд. Якщо розтратити більше половини резервів на виплату держборгу в найближчі півтора року, то резерви наблизяться до мінімального рівня 2014-2015 років. Тоді це закінчилося обвалом гривні.

Теоретично можна позичити ці мільярди у приватних кредиторів. Минулої осені, через кілька місяців після успішного отримання траншу МВФ, нам вдалося перевести кредит під понад 7% річних в доларах. Для порівняння — ставка за кредитами МВФ приблино 3% річних, а за макрофінансовою допомогою ЄС, неможливою без виконання умов Фонду, взагалі близькою до нуля.

Очевидно: держава, нездатна виконати дві умови МВФ, переплатить куди більше. І ймовірність того, що такій державі напередодні виборів в принципі дадуть потрібну суму, невисока.

Держава, що нездатна виконати дві умови МВФ, переплатить значно більше

Тому українським політикам доведеться або виконувати зобов'язання перед МВФ, або ставити країну на грань фінансової кризи. І хоч умов усього дві, одна з них несе величезний ризик для еліти, яка, за словами посла ЄС в Україні Хьюга Мінгареллі, більше 20 років використовувала Україну як свій банкомат.

Ця умова — створення незалежного антикорупційного суду на основі рекомендацій Венеціанської комісії. Без такого суду неможливо прибрати основні перепони для інвестицій в Україну: всеохопну корупцію і недовіру до судів, що перетворюють бізнес-проекти у країні на "пан або пропав". Незважаючи на значне зростання капітальних інвестицій минулого року, їх частка у ВВП становить лише 16%, тоді як 10 років тому це співвідношення перевищувало 20%. Іноземні інвестиції в 2017-му взагалі поставили антирекорд за тривалий час. Не прибравши ризики втрати власності для інвесторів, ми нескоро повернемося навіть до рівня добробуту застійного 2013 року, і відтік рук і мізків на Захід ще більше прискориться.

Головна умова політичної незалежності антикорупційного суду — вирішальна роль міжнародних експертів в призначенні суддів. Якщо ми хочемо отримати дійсно незалежний суд (від Банкової або ж детективів НАБУ), саме такий варіант оптимальний. Однак політична верхівка боїться, що незалежність суду зруйнує систему безкарності і "рішалова", яка лежить в основі влади в країні ще з радянських часів. Зокрема, прямо перед виборами президент втратить можливість роздавати друзям і партнерам будь-які гарантії недоторканності.

Саме тому незалежний антикорупційний суд набагато небезпечніший для влади, ніж друге зобов'язання перед Фондом, вирівнювання ціни на газ для населення і промисловості. Очікуване зростання ціни на 30% можна порівняти з ростом середньої зарплати за минулий рік і, хоч і неприємний, але може бути пояснений громадянам — навряд чи вони хочуть, щоб олігархи і далі продовжували наживатися на різниці цін.

Тому найближчі тижні стануть найважливішими для країни. До ухваленого в першому читанні законопроекту президента про антикорупційний суд подано 1700 поправок. Профільний комітет за них ще не брався, а правити законопроект потрібно, президент свідомо подав проект, що не відповідає зобов'язанням перед МВФ. Щоб до літніх канікул отримати позитивне рішення Фонду, закон має бути ухвалено не пізніше червня.

Але головний ризик навіть не в термінах. Фірмовим словом нинішньої влади стало "пропетлять" — спробувати провести диявола в деталях і всіх обдурити. Розрахунок на те, щоб потім президент звалив усе на погану Верховну Раду і сказав "все, ну майже як обіцяли, кращого вони не ухвалять". Але цей розрахунок не спрацює. Всі погляди — і активістів, і іноземних партнерів, і нових політиків — прикуті до цієї однієї реформи. МВФ на поступки не піде, як не йде вже рік. І ложку дьогтю всі виявлять дуже швидко, що може стати ще одним публічним приниженням і для влади, і для країни.

Тому моя відповідь приятелеві-айтівцю була дуже простою. Якщо в червні ухвалять закон про антикорупційний суд і МВФ скаже "ок", то спокійно продавай долари, все буде стабільно. Якщо ні — сиди в доларі і чекай на зростання курсу.

Колонку опубліковано в журналі Новое Время від 10 травня 2018 року. Републікацію повної версії тексту заборонено

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Фінанси

Сьогодні, 10:30

thumb img
Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах
Країни

Сьогодні, 13:25

thumb img
Так може піти Путін. Світові ЗМІ - про відставку Назарбаєва та про Казахстан без нього
Країни

Сьогодні, 11:57

thumb img
На узбережжя Австралії викинуло сонячну рибу вагою в кілька сотень кілограмів - фото