Привид Нємцова. Чому Путіна так і не навчила історія

2 березня 2017, 20:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Пізній лютий для Росії значущий не тільки важливою річницею у довгій і складній російської історії, він відзначений і трагічними подіями недавнього минулого

Сто років тому (9 березня 1917 року, тобто 23 лютого за юліанським календарем, який використовувався в Російській імперії), під час мирної революції була повалена монархія Романових, що дозволило Росії вийти з Першої світової війни демократичною державою. Громадський ентузіазм, тим не менш, швидко випарувався: тимчасовий уряд втратив контроль над розваленою державою, і звільнив місце для більшовицького перевороту в жовтні.

Відео дня

Два роки тому на мосту через Москву-ріку, в декількох кроках від стін Кремля, був застрелений, мабуть, найсміливіший і найпривабливіший лідер російської опозиції Борис Нємцов. Влада дозволила провести марш в неділю за те, щоб перейменувати міст на «Нємцов міст». Очевидно, Кремль вважає, що ці групи маргіналізовані і не зможуть перешкодити переобранню Володимира Путіна на третій термін.

Розслідування вбивства Нємцова триває, але влада, мабуть, не вважає за потрібне коментувати це політичне замовлення – останній в довгому списку, де вже є Ганна Політковська, Галина Старовойтова, Сергій Ющенків і багато інших. Більше дивує, якщо врахувати агресивну пропаганду великої російської історії, неспроможність влади дати зв'язну інтерпретацію Лютневій революції. Офіційний дискурс не може здолати страх Кремля перед революціями або продемонструвати, що у всій історії автократичні режими, що приводили країну до деградації та руйнування, час від часу усувалися незадоволеним суспільством. Нинішній московський режим зіткнувся з ще більш важкими часом, які підтвердили стару істину: армія і поліція – ненадійні засоби у боротьбі з внутрішньою кризою і хаосом, незалежно від того, наскільки уважним є уряд до питання лояльності та оплати праці силовиків.

Замість того, щоб врахувати неприємне минуле, Кремль влаштував свято Дня захисника Вітчизни – по суті, свято мілітаризму. Тон задав міністр оборони Сергій Шойгу, який відзвітував про досягнення у модернізації російських збройних сил, і котрий рішуче проігнорував наміри США поводитися з Росією з «позиції сили». Путін підтвердив, що у російської армії «величезний бойовий потенціал» і вона по праву сприймається як «тверда опора держави і суспільства». Примітно, що він похвалив себе, при цьому невпевнено згадавши обіцянку президента США Дональда Трампа почати активне нарощування військової потужності у його власній країні. Ця подвійність призводить до поступового контрпанічного зрушення в суспільній свідомості: тільки 58% респондентів недавнього незалежного опитування бачать пряму військову загрозу Росії, на відміну від 68% у 2015 році.

Путін відступає, коли мова заходить про визначення та розробку варіантів побудови взаємин з Трампом. Мрії про ті сфери, де є спільні інтереси, навдивовижу швидко розчинилися. Схоже, російський президент упевнений лише в тому, що нинішня американська адміністрація не збирається просувати у світі демократію і в ній не вистачає прихильників програми захисту прав людини. Тому й сподівається, що в його плани придушення опозиції під час передвиборної кампанії, яка повинна проходити під жорстким контролем, Захід не стане втручатися. Він вважає, що Трампу і його команді мільярдерів і шахраїв немає діла до України. І заморозивши конфлікт на Донбасі, він викине це питання з політичного порядку Вашингтона. Росія, з іншого боку, безумовно залишиться в пріоритеті США, але те, в чому він полягає, нервує Кремль тим сильніше, чим активніше прагматики просуваються до ключових позицій виконавчої гілки у Вашингтоні. Відомі московські експерти розраховують на «нормальну» регульовану конфронтацію, а не «угоду». Але не схоже, що Путін зможе взяти неминучу зміну конфігурації на «суворо ділову». Зрештою, Трамп і його основні політики навряд чи вважають Росію рівною.

Єдиний аспект, в якому РФ залишається нарівні з США – це ядерний потенціал, і Шойгу підтвердив, що модернізація цього арсеналу стане пріоритетом у військовому плануванні. Російська верхівка належним чином зазначила заяву Трампа про намір інвестувати в модернізацію стратегічних сил США, віце-прем'єр Дмитро Рогозін (ласий на лайку) стверджує, що російські ракети можуть «розірвати» будь-яку систему протиракетної оборони. У той же час балакучі голови в Державній Думі, ще недавно рішуче відкидала скорочення витрат на ядерне озброєння, раптом стали підтримувати переговори з Вашингтоном про розширення програми СНО (Договору між Російською Федерацією та Сполученими Штатами Америки про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь – НВ).

Важливо те, що Росія, ймовірно, просто не в змозі активізувати зусилля, оскільки перевантажена будівництвом нових підводних човнів і міжконтинентальних балістичних ракет. У свою чергу, відмова Москви від договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності 1988 демонструє її позицію. Так що під час переговорів на високому рівні практично немає про що говорити.

Поки Кремль з усіх сил бореться з кожним сигналом, посланим Білим Домом різними аудиторіями через укази або ввічливу незгоду, російсько-американські двосторонні відносини тонуть все глибше. Рішення Шойгу закріпити недавній успіх російських кібератак створенням «військ інформаційних операцій» навряд чи схвалять в американському Конгресі або ФБР, які досі шукають зв'язки Росії з новою адміністрацією США. І поки тривають ці політичні ігри, тисячі людей беруть участь у московському марші в пам'ять про людину, яка розуміла, що в політиці є щось більше, ніж інтриги. Ще він знав, що демократичний порядок не менш важливий, ніж контроль стратегічної зброї і що українська криза занадто глибока, щоб опинитися за дужками опортуністичних договорів. Нємцов не хотів побачити ще одну російську революцію, але після його вбивства ця загроза стала трохи ближче до Кремля.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Павла Баєва. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X