Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

"Розділити Україну"

8 вересня, 21:03
10199
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Москві вигідне вбивство "глави ДНР" Олександра Захарченка. Тепер Росія діятиме жорсткіше і відвертіше

Публічна реакція перших осіб Росії на вбивство "глави ДНР" Олександра Захарченка показала, наскільки це на руку Москві. Усунений останній підписант других Мінських угод із боку так званих народних республік. Перший — колишній "глава ЛНР" Ігор Плотницкий — був відсторонений від влади не без участі Росії та втік до Москви. Росія відверто готує ґрунт для торгів із Заходом про розподіл України (або навіть для гарячої війни, якщо відчує, що Штати і ЄС не готові на посилення санкцій, і навпаки, якщо санкції різко посилять і знадобиться відволікати росіян від їхніх наслідків). У будь-якому разі Москва все відвертіше промацує можливості відмови від Мінських угод.

Бува не головною сенсацією провального саміту Путін-Трамп 16 липня у Гельсінкі став витік про те, що російський президент запропонував американському провести якийсь "референдум щодо Донбасу". Вже одне це мало насторожити і Захід, і Україну. По-перше, жодні "референдуми на Донбасі" Мінськими угодами і близько не передбачені. По-друге, США не є гарантом дотримання Мінських угод і не беруть участі в нормандському форматі. Тобто Путін безпосередньо запропонував Трампу розділити Україну або як мінімум не перешкоджати такому розподілу.

Через півтора місяці в Донецьку підривають Захарченка. Путін реагує моментально і значно жорсткіше, ніж на будь-яке гучне політичне вбивство в самій Росії, зокрема розстріл Бориса Нємцова практично біля стін Кремля. "Підле вбивство Олександра Захарченко — це ще одне свідчення: ті, хто обрали шлях терору, насильства, залякування, не хочуть шукати мирного політичного рішення конфлікту, не хочуть вести реальний діалог із жителями південного сходу України", — каже російський президент. Слідчий комітет РФ одразу заводить кримінальну справу за фактом цього вбивства. Хоча, за офіційною версією російської влади, Росія — не учасник війни в Україні, а Захарченко — не громадянин РФ. Тобто жодних юридичних підстав для порушення такої справи немає.

На війні про пенсії не думають

Але набагато важливішу і показову публічну реакцію Москви на загибель Захарченка озвучив міністр закордонних справ Сергій Лавров (зрозуміло, який завжди транслює думку Путіна): "Це завадить мінським домовленостями на Донбасі". Лавров також заявив, що в "нинішньій ситуації" проводити зустрічі в нормандському форматі неможливо. А чому, власне?

Коло замикається: півтора місяці тому Москва намагалася "впарити" США варіант поділу України в обхід Мінських угод. А зараз виявилася єдиною зацікавленою стороною конфлікту, яка назвала вбивство Захарченка перешкодою для Мінських угод. Хоча сама Москва постійно просуває "ДНР" як існуючого суб'єкта "громадянської війни", яка, за путінською версією, відбувається в Україні. Але якщо "ДНР" — суб'єкт конфлікту, як може загибель керівника цього утворення заважати Мінським угодами? Тільки в тому разі, якщо сама Москва вважає, що Захарченко ставив свій підпис під документом як приватна особа.

Відносна заморозка українського конфлікту все менше влаштовує Москву. Війна в Сирії, на яку Кремль намагався "розміняти" Україну, закінчується. Змусити США та ЄС скасувати санкції Москві не вдалося, до того ж — санкцій зашморг повільно, але впевнено стискається. Визнання незалежності "народних республік" — це нові санкції та, головне, необхідність утримувати ще дорожчі, ніж Крим території, які ніхто не визнає російськими і не стане вкладати в них гроші. Росія давно вже чекає або на розкол ЄС, або розвалу України. Але економічне становище РФ, особливо в світлі оголошеного підвищення пенсійного віку, проти якого виступають 90% населення, таке, що "розвалу ворога" можна і не дочекатися. Гроші на військово-політичні ігрища в "рускій мір" на Донбасі у Москви можуть вичерпатися. Значить, краще намагатися "перемогти" до цього моменту.

У такій ситуації Москві вигідно йти на загострення. Повернення України до пропагандистського порядку денного внутрішньої політики — спосіб відволікти росіян від посилення внутрішніх проблем, зокрема від підвищення пенсійного віку. На війні про пенсії не думають. З огляду на внутрішні проблеми ЄС і Трампа, а також майбутні президентські вибори в Україні, Росія може спробувати перевести війну в гарячу стадію, звинувачуючи у цьому Київ.

Зрозуміло, що Захарченко був абсолютною маріонеткою Москви, але його хоча б провели через "вибори". Зараз обома "народними республіками" рулять безпосередньо призначені Кремлем тимчасові намісники. І серед них не залишилося нікого, хто підписував Мінські угоди.

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 6 вересня 2018 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua