Пастка Веймара

26 вересня 2017, 05:03
1231
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Пастка Веймара - фото

Фото: ЕРА

Гарльд Джеймс: Если и есть место оптимизму в вопросе немецких выборов, то он связан с близостью результата к европейским нормам

Чи може повторитися тріумф правих радикалів міжвоєнної Веймарської республіки?

Результат виборів у Німеччині – це дивний парадокс. Християнсько-демократичний союз канцлера Ангели Меркель, безсумнівно, є найсильнішою партією, і новий уряд без нього уявити неможливо. Але і ХДС, і соціал-демократи, його попередній коаліційний партнер, впоралися погано. Перша реакція багатьох лідерів СПД на результат у 20.4% (в порівнянні з 25.7% у 2013) – погодитися піти в опозицію.

Така відповідь – відхід від влади – була характерною для політики короткого демократичного експерименту міжвоєнної Німеччини – Веймарської республіки. З моменту появи Федеративної республіки у 1949 році одне питання завжди переслідувало німецьку політику: чи може повторитися тріумф правих радикалів міжвоєнної Веймарської республіки? Тепер, коли екстремістська партія "Альтернатива для Німеччини" (Alternative für Deutschland - AfD), отримала місця в Бундестазі вперше з часів Другої світової війни, питання вийшло на поверхню.

Є деякі очевидні паралелі. У Веймарі, навіть у відносно стабільні роки середини і пізніх 20-х, до настання Великої депресії, виборці карали партії, коли ті приходили до влади, і винагороджували тих, хто позиціонував себе як альтернативні або протестні партії. Між 1924 і 1928 помірні праві були частиною коаліції в уряді і сильно постраждали. Після 1928 СПД теж покарали за участь у коаліції.

Нова коаліція – це спосіб показати, як можна дати початок новій політиці Німеччини

Потім почалася депресія, і ті ж механізми стали застосовуватися ще активніше: підтримати уряд – було політичним самогубством або, як це все називала опозиція, яка ставала все більш радикальною – системою. Результатом стала відмова від відповідальності, і ще більш жорстке покарання виборцями тих політиків, які залишилися.

Якщо і є місце для оптимізму в питанні німецьких виборів, то це пов'язано з близькістю результату до європейських норм. 13%, які отримала АдГ, близькі до результату популістів у Нідерландах на виборах у квітні – тих, які сприйняли як поразку радикального популізму. Очевидно, що більшість німців не підтримують АдГ, чия підтримка може незабаром і зовсім розтанути через ймовірний розкол у керівництві політсили.

Насправді, складно побачити підстави для продовження зростання АдГ. У багатьох промислово розвинених країнах вибори часто розглядаються як просте відображення стану економіки. І це особливо вірно в Німеччині. Виборці за часів післявоєнного Wirtschaftswunder (військового дива) пишалися тим, що стали найсильнішою економікою єврозони, яка продовжує процвітати. Зайнятість на рекордному рівні. На Мюнхенський Октоберфест приїжджає все більше туристів, вони більше п'ють, більше їдять, але при цьому – менше схильні до насильства і вчиняють менше злочинів. Навіть єврозона неочікувано добре відновлюється.

Але уряди, як люди: після тривалого часу на одній позиції, у них закінчуються ідеї. В кінці 2016 року Меркель виглядала втомленою, а новий лідер СПД Мартін Шульц отримав короткочасну підтримку на опитуваннях. Але коли з'ясувалося, що у Шульца теж немає ідей, ентузіазм поступився місцем розчаруванню.

Погане враження від урядової коаліції виглядає, як відображення поширеного розчарування лідерами, які не можуть запропонувати нічого нового. А за результатами виборів коаліцію складно сформувати. Найбільш правдоподібною – насправді єдиною реальною альтернативою великій коаліції ХДС-СПД була б ще більша за участю ліберальних Вільних Демократів і Зелених.

Кажуть, що Меркель хотіла б коаліцію тільки вз Зеленими, тому що їй близький порядок денний цієї партії у багатьох сферах з моменту оголошення швидкої відмови від ядерної енергетики у 2011 після катастрофи на Фукусімі. Але домовитися про "Ямайку" буде складно, тому що Вільні демократи набагато консервативніші у багатьох економічних питаннях, особливо у тому, що стосується фіскальних переведень в іншу частину єврозони.

Але "Ямайка" не виключається, а це може означати нову політику Німеччини. В той час як демократам ближчий класичний ринковий лібералізм, за останні 10 років Зелені стали уважнішими до ринкових механізмів як способу реалізації їхнього екологічного порядку денного.

Нова коаліція – це спосіб показати, як можна дати початок новій політиці Німеччини. І цей старт пошириться Європою, зокрема за допомогою тіснішого німецько-французького співробітництва, заснованого на прийнятті важливішої ролі не тільки для ринку, але і для процесу реформування європейських інституцій, які спостерігають і контролюють ринкові процеси. Є багато сфер – безпека, військова співпраця, біженці – де потрібні загальноєвропейські зусилля.

Німеччина не може вирватися із пастки Веймара, думаючи виключно німецькою мовою. Відповідь на політичну невизначеність полягає у стабілізації європейських і міжнародних систем. Це був останній урок політики Веймара: міжнародний порядок розпався, коли вигоди міжнародного співробітництва виглядали мізерними, а витрати на радикальну риторику знизилися. Тільки стабільна Європа може тримати привидів минулого в шорах.

Нове Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікація повної версії тексту заборонена

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Copyright: Project Syndicate 2017.

www.project-syndicate.org

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 15:10

thumb img
На закритих зустрічах у Кремлі прес-секретар Путіна прогнозує перемогу Порошенка - джерело
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Політика

Сьогодні, 00:15

thumb img
Зеленський - ляпас, Коломойський - найяскравіший, Порошенко помилився: головне з інтерв'ю Авакова