Останнє попередження МВФ

18 грудня 2015, 11:21
1400
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Дружба України з Міжнародним валютним фондом знову опинилася під загрозою

Давним-давно, не зовсім в далекій-далекій галактиці, але й не на нашому континенті, ставки були знижені до нуля. За цей час виросло ціле покоління спекулянтів, що прийшли на ринок вже після 2008 року, які й не знали інших часів. Але будь-яка шара рано чи пізно закінчується і інвесторам, спекулянтам та банкірам доведеться шукати в собі силу, щоб жити у світі, де гроші чогось вартують.

Очікування рішення ФРС в першу чергу вдарило по сегменту високоприбуткових облігацій, до яких відноситься як різного роду сміття з США, так і суверенні борги країн. У останніх взагалі наступають складні часи, адже закінчується суперцикл на сировинних ринках. На початку циклу, коли вартість нафти, металу і руди почала зростати, по всьому світу стали підніматися з колін популістичні режими, які одержували все більше і більше ренти з природних ресурсів, які волею долі були закопані в частині суші, що потрапила під їхню владу. Чим більше зростали ціни, тим менше потрібно було що-небудь робити корисного для зміцнення влади, вона і так все сильніше зміцнювалася. Всі були щасливі. Аж поки не настала розплата. І тепер уже у Венесуелі і Аргентині виграє опозиція, в Бразилії президенту загрожують імпічментом, а в Росії президент кашляє все більше й більше.

У середу пізно ввечері ФРС оголосив свій вердикт. Як і очікувалося, ставка була підвищена на 0,25%. При цьому, регулятор пообіцяв бути ніжним з ринком і надалі піднімати ставки плавно. Правда, при цьому, нестримно, але щоквартально потроху.

Чи витримає ФРС цей графік, невідомо. Звичайно, силу відчув долар, який знову буде прагнути до паритету з євро, маючи за плечима ще й таку підтримку. У той же час фондові ринки не засмутилися сильно, бо давно підозрювали про таке рішення. В результаті, відразу після останнього індекси на американських біржах навіть додали більш ніж 1%. Правда, говорити про тренд і початку ралі поки не доводиться. Ранок п'ятниці індекс S&P500 відкриває на позначці в 2041 пункт.

На українському ринку єврооблігацій загальні рухи також позначилися. Навіть враховуючи той факт, що з України весь капітал, який міг витекти, вже це зробив, сегмент єврооблігацій чутливий до коливань світових ринків. У той же час, український борг залишається одним з найбільш високодохідних в світі (чи не жарт, що у всьому світі існує не більше 20 країн, рейтинг яких не вище українського), отже, зберігає свою привабливість. Навіть на тлі рішення МВФ визнати борг України перед Росією (ті ж самі горезвісні єврооблігації на $3 млрд.) офіційним. Благо за тиждень до цього МВФ зробив усе, щоб це рішення нічого не означало. Так що наступного тижня будемо слухати крики за поребрику, адже ні 20 грудня, ні 21-го гроші перераховано не буде.

Серед внутрішніх справ українських найважливішим є питання збереження дружби в МВФ. Те, що транші або навіть один транш, не надійде цього року, стало ясно давно. У підсумку, НБУ перебивається СВОПами, щоб забезпечити хоч якийсь приріст резервів.

Гривня продовжує залишатися слухняною і в коридорі 23-24, але навіть чіпкі руки НБУ будуть безсилі, якщо МВФ помахає ручкою. І чекати, що з 1 січня, як в Аргентині, раптом скасують валютні обмеження, не доводиться. Може втішати хіба що той факт, що в Аргентині валютні обмеження діяли з 2011 року, а у нас всього нічого.

Ну а дружба з МВФ знову опинилася під загрозою. Тепер через голосування за податкову реформу і бюджет. Ще декілька днів тому здавалося, що всі все розуміють і, покричавши для вірності з трибуни, проголосують те, що потрібно, то тепер все змішалося і заплуталося. Зрозуміти, що відбулося в парламенті - поки важко, і чи відбулося це в самому парламенті або в іншому місці, покищо незрозуміло, тим більше там зібралися 400 фінансистів, які володіють сакральними знаннями про все. І тепер незрозуміло, коли і що будуть голосувати. Не виключено, втім, що ми бачимо стандартний бардак, просто розтягнутий в часі. Але надія, що бабло переможе зло, поки ще залишається. Поки МВФ тільки попередив, що може припинити кредитування. Враховуючи, що мадам Лагард нині не в гуморі, бо ніхто не в гуморі, коли тебе викликають на допит, то француженка може прийняти будь-які різкі рухи.

На тлі всіх цих подій, а також дріб'язку кшталт літаючих склянок, на фондовому ринку не відбувалося зовсім нічого. Навіть експірація ф'ючерсу на УБ пройшла абсолютно непомітно, без зростання обсягів. Індекс УБ нині мешкає в районі позначки в 700 пунктів. НБУ продовжує грати роль Мінфіну, проводячи аукціони на ринку облігацій. І найбільш захоплюючими залишаються біржі та історії з тим, як у одних ліцензії забирають, іншим повертають, а третіх купують. І, звичайно ж, почала торгівлю варрантами на внутрішньому ринку. Перші угоди вже пішли і, потенційно, цей ринок може стати найбільшим серед ризикових, відстаючи тільки від державних облігацій. Зрештою, якщо в майбутньому нам належить платити за цими паперами мільярди, то краще платити всередині країни, залишаючи гроші в Україні. А покищо це дозволяє купувати за гривню доларові активи і не стояти в черзі в Нацбанк, чекаючи, поки регулятор задовольнить заявку.

І приходить час новорічних корпоративів, коли люди знову загадують бажання і наповнюють келихи. Сподіваючись, що в наступному році ліквідність буде литися у склянки так само, як наповнюються чарки.

P.S. “Which form of proverb do you prefer Better late than never, or Better never than late?”

Lewis Carroll

Інші щотижневі огляди «Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою» тут

В огляді представлено точку зору автора, яке може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, представлена інформація не може трактуватися одержувачами розсилки та представниками ЗМІ як публічна та офіційна.

Тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером - по понеділках

Кінопошук з Фоззі - по четвергах

Особисті фінанси з Іваном Компаном - по вівторках

Країна з Христиною Бердинських - по середах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою - по п'ятницях

Більше точок зору тут


Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 17:32

thumb img
НАТО, ЄС та Мінськ. Яку міжнародну політику проводитимуть найрейтинговіші кандидати на посту президента
Події

Сьогодні, 13:56

thumb img
Дві тисячі хворих за тиждень. Чому Україну накрила нова хвиля захворюваності на кір
Food&Drink

Вчора, 22:45

thumb img
Турецький фуд-туризм. Нічна вулична їжа та інші гастрономічні пригоди Стамбула