Нова модель для України

18 жовтня 2017, 09:21
Поточна, перехідна, гібридна ситуація в країні схожа на політ втомленого повітряного судна з неробочими засобами навігації в недружньому середовищі

До Революції гідності моє розуміння національної ідеї було таким: місія України як найбільш вільної і значущої (за територією, населенням, потенціалом) республіки – поміняти вікову парадигму посткомуністичних країн.

Реклама

Це коли на вершині піраміди – цар, генсек, голова, президент, начальник. Навколо нього – політбюро, трійка, сімка, свита, опричники, яничари. А внизу – народ, електорат, чи то пак "піпл, який все схаває". Поміняти на модель, коли нагорі піраміди – Людина, Громадянин, Творець. А держава – сервісна компанія, яка дбає про безпеку, справедливість і рівність можливостей доступу. Успіх України кардинально змінить 1/6 частину суші нашої планети.

Революція гідності запустила незворотні процеси руйнування старої моделі, але ми стоїмо перед викликом незвіданого нового. І в цьому новому у мене немає надій на великого реформатора, керманича, конструктора, який побудує наш новий ковчег і вкаже шлях у світле майбутнє.

Поточна перехідна, гібридна ситуація схожа на політ втомленого повітряного судна з неробочими засобами навігації в недружньому середовищі. Частина екіпажу цього судна, крім основних завдань, ще крадькома поїдає найбільш смачненьке з кейтерингу, шукає дешевий гас із роттердамовским лейбом +++, розпродає частину неабияк потяганого судна, того, без чого і так ще політає небагато.

Майдан — прототип нової моделі управління містом, державою, суспільством

Але ми живемо в XXI столітті. Столітті фантастичних швидкостей, тектонічних і повсюдних змін суспільства, держав, бізнесу, людини. Виросло нове покоління міленіалів – молодих людей, народжених в епоху тотального проникнення інтернету. З'явилася на планеті нова "держава" з населенням понад 2 млрд – Фейсбук. Однією з головних причин таких змін стали технології, доступні всім.

Сьогодні, в XXI столітті, конкуренція між країнами поступається місцем конкуренції між містами. 300 міст на планеті сукупно виробляють понад 50% світового валового продукту. 40% економіки – в світовій павутині, вже в 2050 році велика частина економіки зміститься в сектор креативної економіки, де основний продукт – плід творчості, креативу, інтелекту. Загальна автоматизація і роботизація – каталізатори цього процесу. До цього часу більшість спеціальностей будуть такими, про які сьогодні ми всі, мешканці планети Земля, не маємо уявлення.

Київ перебуває в одному з епіцентрів цих змін. Майдан – прототип нової моделі управління містом, державою, суспільством. Це самоорганізована, самоналагоджувана, самонавчувана система колективного розуму. Це безпілотний автономний літальний апарат (ну не можемо ми 26 років знайти гідного пілота, ось і придумали, як без нього обійтися).

Українські таланти в галузі мистецтв і технологій абсолютно конкурентоспроможні на світовій арені. Їхню природну концентрацію навколо столиці та великих міст треба просто підкріпити розвитком інтелектуальної інфраструктури.

Київ з багатьох причин – географічних, історичних, духовних, енергетичних, "анархічних", культурних, наукових, ландшафтних, природних, технологічних, національних і людських – може претендувати на роль однієї зі світових столиць нової креативної економіки і центру культурного тяжіння.

Наша національна ідея: Київ – креативна столиця світу.

Текст опублікований в журналі Новое Время за 6 жовтня 2017 року рамках теми номера "Національна ідея". Републікація повної версії тексту заборонена

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени
Показати ще новини