Навіщо в ДНР видають нові паспорти

29 березня 2016, 07:37
11978
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Пока никто не знает, каков масштаб раздачи российских паспортов в Донбассе

Росія не раз використовувала політику «паспортизації» у своїх цілях

16 березня лідери так званої Донецької народної республіки почали видавати місцевим жителям нові паспорти. Голова ДНР Олександр Захарченко назвав це «важливим кроком на шляху державного будівництва», який слугуватиме утвердженню і формалізації окремого статусу цих територій. Раніше Москва планувала роздавати місцевим російські паспорти, стратегія запуску відповідних документів невизнаними республіками лише посприяє реалізації цієї мети.

Росія не раз використовувала політику «паспортизації», націлену на підтримку сепаратизму та територіальних амбіцій Москви. Російське громадянство систематично видавалося російськомовним або схильним до сепаратизму меншинам в Абхазії, Криму, Південній Осетії і,деякою мірою, у Придністров'ї. Коли чимала кількість жителів сусідніх країн отримувала російське громадянство, Москва закликала до їх захисту в словесній і військовій формі, починаючи процес анексії або de facto беручи під контроль ці території.

Поки ніхто не знає, який масштаб видачі російських паспортів в Донбасі. Ще у вересні 2014 року Юрій Сергєєв, тодішній представник України при ООН, заявив, що «російська влада запустила повномасштабну видачу російських паспортів у Донецьку і Луганську». Тим часом, донецькі і луганські ЗМІ писали, що видача російських паспортів жителям регіону почнеться лише до кінця 2015 року в сусідньому російському місті Ростов-на-Дону. Повідомлялося, що російське місто було обрано тому, що відкриття консульства РФ безпосередньо в Донбасі викликало б заперечення з боку України та ООН.

Видача паспортів в ДНР нагадує схожі практики в Абхазії, Південній Осетії і Придністров'ї

Процедуру отримання російського паспорта було спрощено після внесення змін в російське законодавство про громадянство. Це сталося в квітні 2014 року відразу після анексії Криму. Завдяки нововведенням російське громадянство можуть отримати громадяни інших держав, а також особи без громадянства, які є носіями російської мови та нащадками жителів Російської імперії або Радянського Союзу. Разом з тим, необхідно відмовитися від попереднього громадянства.

Видача паспортів в ДНР нагадує схожі практики в Абхазії, Південній Осетії і Придністров'ї. Але оскільки ці території не визнані на міжнародному рівні, місцеві паспорти не можна було використовувати, наприклад, для поїздок за кордон. В результаті переважна більшість населення Абхазії та Південної Осетії, а також значне число жителів Придністров'я, отримали російські паспорти. Таким чином, видача місцевих паспортів призвела до поширення російських.

Нові паспорти ДНР, що нагадують своїм червоним кольором російські, дозволять їх власникам вільно відвідувати Росію. У день оголошення про запуск процедури паспортизації 12 підлітків, яким виповнилося 16 років, отримали від сепаратистської влади нові паспорти. Захарченко заявив, що паспорти будуть і далі видавати молоді, а згодом - і всім іншим жителям регіону. Він також зазначив, що цей паспорт знадобиться для участі в запланованих місцевих виборах.

Видача паспортів ДНР обговорювалася давно. У січні Захарченко назвав це важливою подією. Тим не менш, ще в серпні 2015 року він заявляв, що спочатку потрібно дочекатися міжнародного визнання ДНР хоча б у країнах, «дружніх республіці». До тих пір видача паспортів – марна «витрата ресурсів», говорив Захарченко.

На сьогоднішній день ДНР ніхто так і не визнав, за винятком Південної Осетії. Проте, паспорти ДНР все одно видаються, а з часом, цілком ймовірно, вони прокладуть шлях і для російських паспортів. Можливо, саме це було метою Москви та лідерів сепаратистських територій.

Хоча ні російські паспорти, ні паспорти ДНР не легітимізують самопроголошені республіки в очах міжнародного співтовариства (як і претензії Москви на дані території), це небезпечні тенденції. Паспортизація Донбасу підтверджує, що Росія не готова виконувати другі Мінські угоди та продовжує підривати територіальну цілісність України.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Агнії Ґріґас. Републікування повної версії тексту заборонене.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Travel

Вчора, 21:45

article_img
Символізм невірності. Яка легенда оточує унікальний замок Шенборнів на Закарпатті
Політика

Вчора, 14:44

article_img
Видали безпідставно. Що відомо про російський паспорт Труханова та відмову від нього
Геополітика

Вчора, 16:45

article_img
Як Лукашенко і Меркель. На яку зовнішню політику розраховують українці від майбутнього президента