Найвпливовіший політик

13 вересня 2017, 15:03
3601
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Найвпливовіший політик  - фото

Колишній президент Грузії володів рейтингом близько одного відсотка. Якби його залишили в спокої, то там би він разом зі своїм рейтингом і залишився

Коли президент України Петро Порошенко позбавив колишнього грузинського колегу Міхеїла Саакашвілі українського паспорта, той став апатридом - тобто особою без громадянства. Таким чином, новини про нього перетворилися з суто українських на загальносвітові.

Те, що в неділю творилося на польському кордоні і його околицях, дійсно було схоже на божевілля. З української сторони там мирно паслися тітушки, лежали в траві задумливі поліцейські, нервували генерали і накопичувалися активісти з числа прихильників Міхо.

З польської теж було весело. Славне місто Перемишль на день стало столицею України - політиків і журналістів, які супроводжували апатрида, там було більше, ніж у Верховній Раді в п'ятницю. Незважаючи на заборону української влади, Саакашвілі кипів рішучістю перетнути кордон. Він вважає, що залишається громадянином України, а паспорт його анулювали незаконно.

Однак це було зробити непросто. Спочатку поїзд, в якому він збирався їхати до Львова, зупинила симпатична начальниця поїзда на ім'я Інна. Команди їй надходили по телефону. Від кого - незрозуміло. Поліція сказала, що не від неї.

Потім була поїздка автобусом на КПП Шегині. Влада його оточила, перехід заблокувала, а для вірності хтось його ще й "замінував" по телефону. Але силами активістів прорив все одно відбувся. Саакашвілі на руках внесли в Україну, а потім автомобілем відправили до Львова.

Там колишнього губернатора Одеської області з розпростертими обіймами зустрів мер Андрій Садовий. Разом вони зібрали натовп на площі Ринок, де виступили на імпровізованому мітингу. На ніч Саакашвілі залишився в кращому місті України.

Тим часом в Києві панувала легка паніка. Тільки до ночі проти апатрида завели кримінальні справи за незаконний перетин кордону і напад на співробітників правоохоронних органів.
Якими далі будуть дії сторін, ми дізнаємося в найближчі дні. Але у всій цій історії є кілька важливих моментів.

По-перше, позбавлення Саакашвілі громадянства з самого початку було нерозумною витівкою. Саме воно породило цілий ланцюг дикуватих подій, кульмінацією яких і став мітинг у Львові. По-друге, весь світ з квадратними очима в прямому стежив за розвитком цієї історії. Коли заради однієї людини приганяють тітушок, затримують поїзди, мінують кордон, але він все одно його прориває, непідготовлений європеєць відмовляється вірити в реальність того, що відбувається. Для іміджу країни і її влади це, м'яко кажучи, не дуже добре. По-третє, силовий прорив кордону - це ось дуже серйозно. З точки зору президента і уряду, зараз Саакашвілі і всіх тих, хто йому допомагав, треба терміново заарештовувати. В іншому випадку влада просто перестає бути владою! Якщо її чіткі накази ігноруються, то це вже щось інше.

Звідси випливає ще один дивний наслідок події. Я не дуже зрозумів, чи діє зараз влада Петра Порошенка у Львові. Якщо так, то Саакашвілі повинен бути негайно взятий під варту. Якщо цього не відбудеться, то навіть і не знаю, що сказати.

Щось подібне було там під час Майдану: розпорядження Віктора Януковича з Києва у Львові ігнорувалися. Чим це закінчилося для тодішнього гаранта, ми всі чудово знаємо.

З іншого боку, взагалі незрозуміло, як зараз фізично можна заарештувати Саакашвілі. Навколо нього - сотні прихильників. Не розстрілювати ж їх усіх.

Ну і найостанніше. Атака Банкової проти Саакашвілі виглядає абсолютно безглуздою, на межі божевілля. Колишній президент Грузії володів рейтингом близько одного відсотка. Якби його залишили в спокої, то там би він разом зі своїм рейтингом і залишився.

Зараз же особа без громадянства стала одним з найбільш впливових політиків України. Саакашвілі відкрито кинув виклик владі, пішов на ризик - і переміг! Тепер і рейтинг його напевно підросте. З емоційного і навіть потішного маргінала він перетворився на одного з опозиційних лідерів.

Заарештувати таку людину буде ще складніше. Неминуче з'являться паралелі з Януковичем, який посадив у в'язницю Тимошенко і Луценка. Загалом, зараз Банковій треба вибирати з двох жахливих варіантів дій. Перший - залишити Саакашвілі на свободі і отримати ситуацію фактичного розпаду влади, її монополії на насильство. Другий - посадити його, викликавши дикий конфлікт в суспільстві і цілком серйозні розмови про диктатуру.

Що вибере Порошенко, зараз не дуже зрозуміло. Ризикну припустити, що дуже багато зараз буде залежати від позиції країн Заходу з цього питання. Тому будемо чекати реакції на останні новини з Берліна, Вашингтона і Брюсселя.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Новий Час запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 12:42

thumb img
Ґвалтують, поки не завагітніє. Жінок народу качинів із М'янми продають як "наречених" у Китай
Країни

Вчора, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Travel

Вчора, 19:43

thumb img
Це місто створене для тривалих прогулянок. Тревел-план для туриста в Копенгагені