Надзвичайна ситуація у США

10 червня 2018, 04:03
7100
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Американська демократія в небезпеці. Їй загрожує людина, яка сидить в Овальному кабінеті, а законодавці забезпечують їй безкоштовний вхід

У США наближаються праймеріз і вибори в Конгрес – настав час поговорити про те, що їхня суть буде не в тому, чим здається. Це не вибір між конкретними пакетами політичних рішень, запропонованих кандидатами в Палату представників або в Сенат вашого округу або штату, – такі як контроль над обігом зброї, право вибору, вільна торгівля або фінансова дисципліна. Ні, мова йде про те, що це – перший шанс із 2016 року проголосувати проти Дональда Трампа.

Я вважаю, це єдиний вибір на порядку денному: буде Трамп ще два роки зберігати контроль над усіма головними важелями політичної влади чи ні.

Якби я готував варіанти для бюлетеня, вони були б такими: «Хотіли б ви проголосувати за демократів і забезпечити їм більшість у Палаті та/або Сенаті, щоб контролювати владу Трампа, адже його власна партія навряд чи буде цим займатися? Чи ви за те, щоб знову поворожити на кавовій гущі і дозволити ще на два роки залишити Палату, Сенат і Білий дім під безперешкодним контролем того, хто ігнорує втручання Росії в американські вибори; того, чия перша думка щоранку: «Що для мене корисно, і як я можу це безкарно отримати?». Того, хто без жалю розмазує будь-якого високопосадовця або державну установу, що стоять на його шляху; і того, кого якщо і критикують у партії, яка його підтримує, то це закінчується виходом на пенсію або смертю?»

Я не думав, що Трамп буквально виголосить 3,001 помилкових заяви у свої перші 466 днів на посаді Якщо ви обираєте перший варіант, то реалізувати його можна лише проголосувавши за демократів у гонці за місця в місцевій Палаті або Сенаті.

Із 2016 року ми зрозуміли, що найгірша кандидатура демократа в бюлетені Палати або Сенату – ліпше від кращого республіканця: адже кращі республіканці послідовно відмовляються проявляти моральну стійкість проти того, що Трамп підриває наші правоохоронні та розвідувальні органи, Державний департамент, Агентство з охорони навколишнього середовища, Державної служби, основні норми нашого суспільного життя і цілісність наших виборів.

Ці республіканці зробили малодушний вибір – виступати заодно з Трампом, поки він проводить вигідну для них політику скорочення податків, контролю над зброєю, викопним пальним, абортів та імміграції, хоча багато хто негласно його ненавидять.

Демократи мають говорити і робити протилежне: доти, доки Трамп буде президентом, він навряд чи підпише будь-який закон, який пропустить демократична більшість у Конгресі. І це не їхня головна мета на наступні два роки: їхнє завдання – захистити Америку від гірших поривань Трампа.

Їхнє завдання полягає в тому, щоб заволодіти хоча б одним важелем влади – Палатою або Сенатом, – щоб витіснити найкорумпованіших республіканських законодавців, які очолюють головні комітети, і належним чином стежити за найбожевільнішими секретарями кабінету, такими як Скотт Прюітт, і захищати ФБР, Міністерство юстиції та Роберта Мюллера від залякувань Трампа.

Цей текст не дався мені легко: у багатьох питаннях, які не стосуються соціальних тем або навколишнього середовища, я – не прихильник демократів. Я виступаю за вільну торгівлю, фіскальну дисципліну, регулювання в інтересах бізнесу, зовнішню політику, яка б поширювала демократію, і у мене є відраза до політики ідентичності.

Але все це зараз другорядне: на карті – більш фундаментальні речі. Те, що ми робимо – хто ми є, як говоримо один з одним, яку модель ми даємо світу, як ми поважаємо наші інститути і як зміниться наше суспільство і влада, якщо ми виберемо ще на кілька років президентства людину, яка щодня бреше, торгує теоріями змови з високої трибуни Білого дому і сміє називати ФБР і Міністерства юстиції «злочинною державою в державі» за те, що вони виконують свою роботу.

От чому моя головна ідея для цих виборів: «Отримайте владу». Отримайте рівень влади, яка допоможе приборкати Трампа. Балотується в Палату або Сенат від демократів; проголосуйте за демократа; сподвигніть когось проголосувати за демократа; надішліть гроші демократу; агітуйте за демократів; відвезти когось на вибори, щоб той проголосував за демократа.

Демократи ніколи не зможуть відібрати у Трампа новинну порядку денного: він геній із захоплення суспільної уваги. Але вони можуть і мають дезорганізувати його, вибити у нього голоси, вивести його з себе, і виграти вибори.

Тепер ніщо інше не має значення. Пам'ятаєте одну дурну заяву оглядачів, які підтримують Трампа, після виборів? «ЗМІ сприймали Трампа буквально, але не серйозно. А його прихильники сприйняли його всерйоз, але не буквально».

Власне, деякі з нас сприймали його і всерйоз, і буквально: наша єдина помилка – в тому, що ми його сприймали недостатньо буквально. Я припускав, що кандидат, який так недбало і так часто брехав під час своєї передвиборчої кампанії, продовжить це робити у ролі президента – я просто не думав, що він буквально виголосить 3,001 помилкових заяви у свої перші 466 днів на посаді. Я боявся, що Трамп дійсно розірве угоду з Іраном, як він і обіцяв, вийде з Паризької кліматичної угоди і почне торговельну війну з Китаєм – я просто не очікував, що він буквально зробить все це одним махом, практично не залучаючи експертів.

Я думав, що Трамп спробує знищити Obamacare – я просто не припускав, що він буквально зробить це, не запропонувавши (будь-яку) кращу альтернативу замість неї. Я припускав, що Трамп постарається зміцнити кордон із Мексикою – просто не вірив, що він буквально попросить Конгрес виділити $18 млрд на зведення стіни вздовж кордону.

І все-таки, демократам не варто розраховувати на перемогу, тому що вони просто з'являться. Їм, як і раніше, доведеться зв'язуватися з деякими центристськими і консервативними виборцями. Це означає, що деякі речі все-таки правдиві, навіть незважаючи на те, що Трамп вірить їм. Так, у нас є проблема торгівлі з Китаєм, яку потрібно вирішити; так, ми не можемо прийняти кожного іммігранта, тому що сьогодні багато людей хочуть уникнути світу безладу в нашому світі порядку; так, люди хочуть, щоб президент, який збирається створити щось нове, не просто переробляв це; так, політкоректність у кампусах деяких коледжів вийшла з-під контролю; так, людям хочеться почуватися комфортно, коли вони виявляють патріотизм і любов до країни в епоху, коли глобалізація може стерти всі її особливості.

Демократам необхідно налагодити контакти з виборцями щодо цих питань, а потім спрямувати результати в конструктивне русло: відмінне від руйнівного напрямку Трампа.

Зрештою, я не хочу бачити, що Трампа відсторонили від посади, поки не нададуть неспростовних доказів. Я хочу бачити, і хочу, щоб світ теж побачив, що більшість американців голосують за обмеження своєї влади протягом наступних двох років. Тобто, не прописують дії конкретно під Трампа, а хочуть захистити Америку, її ідеали і інститути від нього – поки наступні президентські вибори не дадуть американцям шансу почати одужання і створити нову Республіканську партію, яка буде реалізовувати кращі, а не гірші, підходи консерваторів – і в американців знову з'являться дві гідні альтернативи для вибору.

Повторюся: це надзвичайна ситуація – американська демократія сьогодні дійсно перебуває в небезпеці. І людина, яка їй загрожує – сидить в Овальному кабінеті, а законодавці забезпечили їй безкоштовний вхід туди.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на The New York Times

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Компанії/Ринки

Вчора, 16:06

article_img
Без контракту. Що чекає на Україну без транзиту російського газу
Лонгріди

Вчора, 17:44

article_img
Три історії про людей, які борються за Херсонщину
Події

Вчора, 13:52

article_img
Не на курсах. В Україні можуть змінити порядок отримання водійського посвідчення