Мрія Трампа стала реальністю

19 травня 2018, 06:03
1189
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Він одним махом змішав із брудом Обаму й Іран

Моя дружина створює у Вашингтоні музей мови (віце-головою якого я є), тому люди часто надсилають їй кумедні приклади гри слів, зокрема і змішані ідіоми з сайту OxfordDictionaries.com, де поплутані частини різних приказок. Одна з них ідеально описує підхід президента Трампа до кожної з політик Барака Обами, включно з ядерною угодою з Іраном: "We'll burn that bridge when we come to it " [змішано висловлювання "burn your bridges" – "спалювати мости" і "we 'll cross that bridge when we get to it" – "вирішувати проблеми у міру надходження" – прим. НВ]

Це – моя сьогоднішня тема. Зайнявши жорстку позицію щодо Ірану, Трамп звернув потрібну увагу на погану поведінку цієї країни і створив можливість поліпшити ядерну угоду. Однак щоб зробити це, Трампу довелося б визнати, що укладений його попередником Бараком Обамою договір мав свої переваги, і бути задоволеним тими небагатьма, але цінними поправками, які, ймовірно, змогли б прийняти наші європейські союзники.

Замість цього Трамп вичавив максимум, спалив міст, відокремлюючи США від Німеччини, Франції та Британії і підриваючи сили стримування в Ірані. Тепер йому доведеться самостійно керувати складною і багатовимірною конфронтацією з Тегераном.

Трампу теж слід було бути простішим

Мені здається сумнівним, що президент, не здатний впоратися з протистоянням зі стриптизеркою або запобігти витоку з Білого дому, впорається зі стратегією, що включає кілька фронтів на кшталт Ірану, Північної Кореї, торгової війни з Китаєм, Європи та Мексики.

Погляд на Близький Схід Обами полягав у тому, що це ізольований регіон, де отруйні випаровування релігійного екстремізму, племінний лад, нафта, корупція, кліматичні зміни і погане управління унеможливили привнесення позитивних змін ззовні. Вони мали відбутися зсередини. До кінця свого восьмирічного правління Обама скептично ставився до всіх лідерів Близького Сходу – іранських, арабських, ізраїльських – та їхніх намірів.

Це зробило політику Обами щодо регіону мінімалістичною: будь простішим і зосередься на найголовнішій загрозі. Це означало об'єднання з Британією, Францією, Німеччиною, Росією і Китаєм для того, щоб тримати найнебезпечнішу зброю – ядерну – подалі від найнебезпечнішого гравця, тобто – Ірану. Встановлюючи санкції проти Ірану в рамках договору, Обама сподівався, що ця держава інтегрується зі світом і пом'якшить свій режим.

Останнє так і не відбулося, але перше – сталося. В обмін на пом'якшення санкцій Іран погодився на 15 років посилити обмеження щодо збагачення збройового плутонію. За даними Міжнародного агентства з атомної енергії, протягом двох років Іран дотримувався обмежень.

Роберт Литвак, експерт з іранських переговорів Міжнародного центру для вчених Вудро Вільсона каже: "Це був договір, що залишав приховані ядерні можливості Ірану прихованими – не велика угода, не трансформаційний прорив, що охоплює всю небажану поведінку Ірану". Договір ніколи не торкався регіональної агресії Ірану або його програми з розробки балістичних ракет.

На противагу, команда Трампа складається з максималістів. Вони хочуть обмежити програму створення балістичних ракет Ірану, повернути назад його імперіалістичні замашки на світ арабських сунітів, вимагають від Ірану прийняти умови, які б гарантували, що вони ніколи не зможуть збагатити достатню для створення ядерної бомби кількість урану, і, за можливості, спровокувати зміну в Тегерані режиму.

Однак Трамп залишив без відповіді безліч уголовних питань. Хто прийде до влади в Тегерані, якщо нинішній ісламський режим впаде? Один з уроків, який ми засвоїли з серії повстань Арабської весни, коли було повалено багатьох лідерів, полягає в тому, що майже у всіх країнах альтернативою автократії стала не демократія, а заворушення і військова диктатура. Якщо Іран, країна з населенням 80 млн осіб, піде шляхом Сирії, це дестабілізує весь Близький Схід, і в Європу хлинуть біженці.

Іран дійсно дуже впливовий в арабському світі. Але причина не в грошах, які він отримав від ядерної угоди і послаблення санкцій, як стверджують Трамп і його друзі. Причина у слабкості сунітських держав і їхніх міжусобних воєнних діях, що створили вакуум влади, який Іран заповнив мережею своїх шиїтських ставлеників. Таким чином, Ірану вдається опосередковано контролювати чотири арабські столиці: Бейрут, Багдад, Дамаск і Сану.

Чи планує Трамп використовувати американські війська, щоб приструнити Іран? Ні. Чи є у нього для таких цілей арабські війська? Ні. Чи є у нього для цього європейські союзники? Ні. То яким же саме чином він планує повернути назад цей іранський прилив?

Треба віддати йому належне – Трамп звернув увагу на неправомірну поведінку Ірану такими способами, яких ніколи не мали європейці. Ізраїль засуджують за впровадження на Західному березі своїх поселень. Саудівську Аравію та ОАЕ засуджують за внесок у гуманітарну кризу в Ємені. Але іранцям минулися вбивства, масові вбивства, як усередині країни, так і за кордоном. І їх практично ніхто не засудив.

Духовний режим Ірану задушив одну з великих цивілізацій, не давши величезній кількості іранської молоді реалізувати потенціал і нещадно заарештовуючи і вбиваючи опонентів режиму. У Сирії спецслужби Ірану та його найманці – бойовики Хезболли з Лівану і шиїтські найманці з Центральної Азії – допомогли президенту Башару Асаду здійснити жорстокий геноцид сирійських сунітів, використовуючи серед іншого отруйний газ, щоб зберегти в Дамаску про-шиїтську, про-іранську диктатуру. Завдяки допомозі Ірану мільйони сирійців стали біженцями.

Минулого місяця в ліванській щоденній газеті Al-Nahar вийшла колонка Ахмада Айяш Переміщення Хезболли в Сирії. У ній детально описано, як Іран за допомогою Хезболли займається в Сирії етнічними чистками: "Мета – змінити демографію" Сирії, переселивши підтриманих Іраном шиїтських бойовиків "з Афганістану, Лівану та інших країн регіону, щоб заповнити демографічний вакуум", залишений сотнями тисяч сирійців, які втекли від громадянської війни.

Добре, що Трамп кинув виклик Ірану, але йому, як і раніше, потрібна стратегія, щоб перевести тиск на країну у сталі досягнення. Як зазначив Карім Саджапур з Фонду Карнегі: "Стратегія без важелів – марна. А важелі без стратегії – безглузді".

Трампу теж слід було бути простішим. Замість того щоб ламати угоду, він мав сказати європейцям, що хоче залишитися в угоді, але внести три поправки:

  • Розширити заборону на збагачення Іраном урану з початкових 15 років, про які домовився Обама, до 25 років;
  • Європа і США домовляються накласти санкції, якщо Іран спробує побудувати ракету, здатну вразити Європу або Америку;
  • США і Європа використовують дипломатію, щоб висвітлити і засудити "окупацію" Ірану в Сирії, Іраку та Лівані.

Європейці, ймовірно, погодилися б на таку угоду. Це зберегло б об'єднану коаліцію Заходу для стримування головної загрози Ірану і створило б боротьбу між чиновниками всередині Ірану, що дотримуються помірних поглядів, які були б схильні прийняти переглянуту угоду, щоб уникнути повторного введення санкцій і позбутися Трампа, а також прихильниками жорсткої лінії, які відкинули б таку угоду. Вся відповідальність лежала б на Тегерані, а не на Трампі.

Яка ганьба. Лише поліпшивши те, що вже почав робити Обама, можна було б істотно просунути інтереси США – отримати 25-річну гарантію з наполегливими перевірками для того, щоб Іран не зміг раптово створити бомбу. І це залишило б нас пліч-о-пліч з найближчими союзниками, а не змусило б загрожувати санкціями їхнім компаніям у разі, якщо вони будуть торгувати з Іраном.

Але Трампу хотілося розгромити і Обаму, і Іран, тому він знищив угоду цілком. Що ж, як сказав би йому блог про змішані ідіоми OxfordDictionaries.com: Дональде, "ти відкрив свою скриньку Пандори, тепер лежи в ній".

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на The New York Times

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте, переслуховуйте, діліться!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Сьогодні, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим
Події

Сьогодні, 17:26

thumb img
Перевірка на доброчесність. У чому підозрюють сімох кандидатів на посади в Антикорупційному суді
Події

Сьогодні, 08:56

thumb img
Голоси українського Криму. Російська окупація півострова день за днем, розказана очевидцями