Мода і політика Саудівської Аравії

29 березня 2018, 16:59
24

Організація модного показу стала полем бою між принцем та опозицією всередині королівської правлячої родини та вищого духовенства

У Саудівській Аравії скасували та перенесли міжнародний показ мод «Arab Fashion Week Riyadh». Сталося це доволі несподівано та різко, за кілька днів до початку заходу, коли більшість гостей вже прибули до Ер-Ріяда, купили квитки на фестиваль та забронювали номери в готелях. Захід перенесли на 10-15 квітня. Формальною причиною перенесення стали «проблеми з розміщенням міжнародних гостей». І це не привернуло би чимало уваги, якщо контекст, у якому цей, здавалося б, невинний модний показ мав проходити.

Перший в історії королівства міжнародний показ мод став справжньою сенсацією. Ще два роки тому влаштувати таке по-справжньому «західне» дійство у самому серці ультраконсервативної монархії було нечуваним. Але все змінилося після того, як до влади прийшов спадкоємний принц Мухаммед бін Сальман. Його революційні реформи, спрямовані на кардинальну зміну іміджу та репутації Саудівської Аравії, покращення інвестиційного клімату, диверсифікації економіки, позбавлення залежності від нафти та розвиток високих технологій стали основою політики королівства, викладеної у документі «Бачення 2030».

Та попри позитивну реакцію міжнародної спільноти, у самій Саудівській Аравії новини зустріли неоднозначно. Своїми реформами принц Мухаммед фактично пропонував саудівцям пройти таку собі «шокову терапію»: для реалізації його планів необхідно похитнути самі основи соціально-релігійного укладу, сформованого в королівстві ще у середині XVIII століття.

Показ мод мав стати кульмінацією нової політики принца у сфері захисту прав жінок

Антагонізм до усього «західного», крім грошей та зброї, був характерною рисою саудівського суспільства, яка унеможливлювала будь-які спроби вестернізації внутрішнього життя. А надзвичайно радикальна, екстремістська форма ісламу у вигляді ідеології ваххабізму стала джерелом внутрішньої легітимності для саудівських правителів. Через це країна отримала імідж спонсора тероризму, бензоколонки, залежної від військової потужності США, яка намагається поширювати свій геополітичний вплив виключно через своїх сателітів з різних терористичних та ісламських екстремістських течій по всьому світу. Усвідомлюючи необхідність радикальних реформ на тлі глобальних змін світового порядку, принц Мухаммед бін Сальман, як представник молодого покоління, прагне зруйнувати ці основи. Для цього він і розпочав повзучу вестернізацію життя громадян, насамперед – через організацію міжнародних івентів західного зразка.

«Arab Fashion Week Riyadh» – це подія, яка мала стати точкою відліку для демонстрації відкритості Саудівської Аравії, передусім – тамтешніх жінок, до світу. Але те, що захід був перенесений, продемонструвало початок боротьби між реформаторським крилом у саудівському керівництві та консерваторами, які будуть цим змінам опиратися.

Ще на етапі підготовки цієї події різні чиновники, лояльні до консервативного крила саудівської правлячої родини, створювали перешкоди для організаторів у питаннях оренди приміщень. Журналістам, гостям і учасницям заходу було надзвичайно складно отримати візи на в'їзд до королівства.

Дуже мало інформації щодо перебігу процесу організації заходу надходить з самої країни. За різними чутками, духовенство опирається проведенню показу мод і під час проповідей у мечетях закликає людей не підтримувати такі події і засуджувати їх, адже вони, мовляв, «суперечать законам Аллаха». У відповідь на це, принц Мухаммед бін Сальман дав інтерв’ю телеканалу CBS, де заявив, що жінки в Саудівській Аравії можуть носити одяг, який забажають. Для саудівського королівства така заява є безпрецедентною і свідчить про загострення протистояння між Мухаммедом і духовенством.

Міжнародний показ мод «Arab Fashion Week Riyadh» має стати кульмінацією нової політики Мухаммед бін Сальмана у сфері захисту прав жінок. Після історичних указів, які дозволили жінкам королівства керувати автомобілем і відвідувати стадіони, модний показ мав би закріпити успіх.

За задумом принца, Ер-Ріяд має у майбутньому стати новим регіональним центром модної індустрії. Схоже на те, що організація першого «Arab Fashion Week» вже стала полем бою між принцом та опозицією всередині королівської правлячої родини та вищого духовенства. Загроза для принца Мухаммеда бін Сальмана полягає в тому, що вступаючи у конфлікт з цими людьми, він ризикує наперед обвалити всю систему соціальних ліфтів і внутрішньої легітимності, на якій все ще тримається Саудівська Аравія.

Позиції самого принца в королівстві поки нестійкі, а опозиція до нього зростає з кожним його реформаторським указом. Масові арешти принців і чиновників у листопаді 2017 року продемонстрували, наскільки захаращеною є політична система Саудівської Аравії і наскільки сильними є опозиціонери з консервативного табору. І те, що протягом наступних кількох місяців їх усіх відпустили на волю, свідчить не на користь принца Мухаммеда бін Сальмана. Гроші за своє звільнення вони в казну заплатили, але все ще лишаються впливовими політичними фігурами в королівстві, а імідж деяких з них навіть покращився на тлі «зради» про реформи принца.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Телеграм НВ

Подпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 10:02

thumb img
500 грн за дитину без автокрісла. В Україні можуть ввести нові штрафи для водіїв
Країни

Вчора, 20:43

thumb img
Шахрайство на $1,77 млрд. У Лондоні затримали ювеліра, який входив до сотні найбагатших людей Індії
Політика

Сьогодні, 17:35

thumb img
Я не член виборчого штабу Порошенка. Голова МВС України Арсен Аваков відповів на питання НВ