Макрон – президент. Сюжет для бестселера

11 травня 2017, 08:17
13671
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Макрон – президент. Сюжет для бестселера - фото

Бернар-Анрі Леві: Макрон повинен буде зайнятися пошуком істини і єдності

Тривалий момент між двома турами виборів, коли Франція ледь не похитнулася, нарешті, завершився. Тепер починається відкрита битва між тими, хто вважає, що свобода жива, і тими, хто її вже поховав

Перемога Еммануеля Макрона на президентських виборах у Франції могла б стати чудовим сюжетом для роману. Видавець, який ризикнув і повірив в цю історію, отримав би неймовірний бестселер.

Чинний президент Франсуа Олланд вперше в сучасній французькій історії вирішує не змагатися за переобрання. Цілий ряд консервативних ділків, включаючи екс-главу держави, ставлять один одному палки в колеса, відкриваючи дорогу Франсуа Фійону, кандидатові, якого вважають вищим всього цього бруду, поки не розкривається його минуле.

Після провалу прем'єр-міністра Мануеля Вальсу, соціалісти при владі розділили свої симпатії між апаратником і служакою Бенуа Амоном, що одержали в першому турі скромне однозначне число голосів, і лівим радикалом, Жан-Люком Меланшоном, який виклянчив голоси виборців своєю революційністю, поклонінням диктаторам і навіть власною голограмою, але спіткнувся на порозі другого туру.

Потім Марін Ле Пен, кандидат від ультраправих, здійснює свого роду публічне самогубство в кінці головних президентських дебатів. Як персонаж якогось балагану, вона скидає маску респектабельності і показує обличчя вождя фашистської фанатичної партії.

У ентузіазмі сьогоднішнього переможця, до його радості, в його юнацькому оптимізмі є якась відповідь на недугу французької цивілізації

Потім в останню хвилину зламуються комп'ютери команди Макрона та оприлюднюється купа листів, в яких повідомляється, що члени партії кандидата в президенти брали участь в мерзенних діях, таких як виплати зарплати співробітникам, резервування столів у ресторанах і обмін текстовими файлами один з одним. А головний помічник Ле Пен своїм фатальним твітом пов'язує себе з цією кібер-атакою, спланованою, а може навіть і виконаною, в кількох тисячах кілометрів на схід.

І після всіх цих неймовірних віражів і поворотів. В момент кульмінації драми з новими кордонами «навмисного припинення зневіри», яку Кольрідж вважав «складовою поетичної віри», молодий чоловік, ще рік тому мало кому відомий, стає президентом Франції.

Але задовго до того, як буде написана історія цієї кампанії – катастрофічна і неймовірна, безглузда і чудова – новому главі Франції належить зіткнутися з проблемами, обумовленими обставинами його перемоги. Він повинен буде робити свою роботу, паралельно переконуючи всіх, що здатний її робити. А ще пам'ятати, що відмова голосувати за Ле Пен – це не автоматичне схвалення його програми.

З перших же годин свого президентського терміну Макрон повинен буде зайнятися пошуком істини та єдності, на яких, будучи проникливим читачем християнського філософа Пола Рікера, він зробив акцент у своїй кампанії. І йому доведеться протистояти тим прихильникам, які в п'яному блиску перемоги хотіли, щоб він був як і деміургом, так і тауматургом.

Як і датський король Кнуд одинадцятого століття, наказав морським хвилям не чіпати його трон, а потім, встановив трон на пляжі, продемонстрував крихкість своєї імперії підлабузникам і мрійникам, які представляли його господарем всесвіту, Макрон повинен вести себе скромно. Так само, як він робив це з робітниками на заводі Whirlpool на півночі Франції, він повинен повернути в політику правильні і розумні пропорції.

Але ми ще не дійшли до цього етапу. А поки що моє єдине бажання – привітати людину, яка одним кидком гральних кісток, перекреслила всі ймовірності та небезпеки на своєму шляху, щоб стати наймолодшим президентом Європи.

Хоча, молодість сама по собі не може бути переконливим аргументом. Як і всі ми, я пам'ятаю попередження Еклезіаста про країну, чий цар – ще дитина.

Але я також знаю, як знав і Макіавеллі, що в ентузіазмі молодості, її сміливому прагненні, в її люті, її доброчинності, в її бажанні, є щось таке, чому навіть доля підкоряються охочіше. Хіба не так було в 1789 році з французькими революціонерами Гошем і Сен-Жюстом, з Бонапартом першим і Наполеоном III (наймолодшим президентом в історії Франції до Макрона)? Чи не траплялося такого з Беназір Бхутто, Жанною Д'арк, Джоном Кеннеді і Теодором Рузвельтом?

Я знаю, що в цій країні дуже багато варіацій консерватизму, занадто багато потенційних блокад і тромбозів, занадто багато фанатиків, що присягнулися перед обранням Макрона, презирливо відштовхнути банкіра, якщо він стане президентом, скинути його з Тарпейської скелі. Я знаю, що зліва занадто багато популістів (особливо озлоблений Меланшон), а праві (жалюгідний Ніколя Дюпон-Еньян, який ховається від камер в п'ятницю ввечері після виходу з собору в Реймсі, де коронувалися французькі королі), зраджують істинний дух Франції, ховаючись за фіговим листом зневаги до фінансів.

Я знаю, що запеклі пристрасті, що дрімали в цих силах, настільки небезпечні, що їм майже неможливо звільнити місце для спільних ідеалів, які є соціальними узами республіканської демократії. І я знаю, що в ентузіазмі сьогоднішнього переможця, до його радості, в його юнацькому оптимізмі (оптимізмі, який надихає і служить прикладом), є якась відповідь на недугу французької цивілізації.

Тривалий до нескінченності момент між двома турами виборів, момент, коли Франція ледь не похитнулася, нарешті, завершився. Тепер починається відкрита битва між тими, хто вважає, що свобода жива, і тими, хто її вже поховав.

Обидві сторони показали себе. Демократичному світові потрібна перемога Макрона.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію матеріалів, наданих Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонене.

Copyright: Project Syndicate, 2017
www.project-syndicate.org

Журнал НВ (№ 22)

Справа Порошенка

Експрезиденту Петрові Порошенку світить одразу декілька кримінальних справ. Які їх перспективи?

Читати журнал

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Новий вечір

Вчора, 10:00

img
«Порошенко-спекулянт» і вибори в Раду. Інтерв'ю з головою партії ВО Свобода Олегом Тягнибоком — відео
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ