Люди на лінії вогню

23 травня 2017, 17:04
287
Держава мусить підтримати громадян, які втратили житло через війну

Десятки сіл, селищ та міст сьогодні опинились на лінії вогню. Люди, які ще кілька років тому жили мирним життям, тепер перебувають в епіцентрі війни. Багато хто виїхав у безпечніші регіони, але сотні тисяч наших співгромадян лишились в цій прифронтовій смузі, як могли адаптувались і продовжують жити.

Але усілякій адаптації є межа. Коли «шальний» снаряд падає до тебе у подвір’я, коли будинок здригається від грому арти, коли те, що ти будував роками за мить перетворюється на руїни, важко не піддатися цілковитому розпачу.

Лише в Донецькій області станом на квітень 2017 р. було пошкоджено 11 тисяч об’єктів цивільної інфраструктури, з них 10,6 тис. житлових будинків. Це суха статистика, але за кожним фактом стоїть трагедія конкретних людей. І чим більше таких трагедій, тим загрозливіших обрисів набуває гуманітарна катастрофа на Донбасі.

Підтримка державою українців, які постраждали від війни, не означає, що Україна визнає себе відповідальною за руйнування

Можна на цю тему багато розмірковувати, але держава як гарант виконання соціального контракту мусить втрутитися в ситуацію. У соцмережах та в ЗМІ багато пишуть, що, мовляв, за все повинна заплатити Росія, яка ініціювала цю війну. Я згодна, але давайте будемо реалістами. Питання компенсацій від країни-агресора не буде актуалізоване ще певний період часу, а людям, які залишились без даху над головою, житло потрібно вже сьогодні. Це так само, якби ми відкладали термінову хірургічну операцію до кращих часів.

Поки держава бездіє вже є судові прецеденти, коли українські суди виносять рішення щодо виплати компенсацій постраждалим мешканцям прифронтових населених пунктів. В Європейському суді з прав людини розглядається 4 тис. позовів постраждалих від війни українців, частина з яких стосується втрати житла. Тобто компенсацію все одно доведеться платити, але при цьому такі судові процеси ганьблять Україну, адже перекладають на неї моральну відповідальність за збитки.

Вважаю, що державі сьогодні слід перехопити ініціативу та чесно визнати, що допомоги достойні усі, чиє житло було пошкоджене чи зруйноване, але при цьому акцентувати, що винуватцем завданих збитків є держава-агресор.

18 травня з подачі 28 народних депутатів в парламенті зареєстрований законопроект, який покликаний врегулювати цю чутливу та актуальну проблему. Він пропонує державі взяти на себе зобов’язання щодо виплати грошової допомоги на ремонт будівель. Претендувати на неї зможуть люди, які постійно проживають в будинку, чиє житло пошкоджене або зруйноване і які не мають у власності іншої придатної для життя нерухомості. Кожен конкретний випадок буде аналізуватись індивідуально спеціальною комісією, створеною місцевою державною райдержадміністрацією. Вона обстежить пошкоджене житло й визначить суму спричинених збитків. Причому, сума різнитиметься залежно від того чи споруда лише пошкоджена, чи цілком зруйнована. Допомогу перерахують на банківський рахунок постраждалого й банк слідкуватиме за тим, щоб її витратили за призначенням.

Аби упорядкувати цю систему, держава створить централізований реєстр отримувачів житлової допомоги. Це допоможе ефективно підтримати тих, хто цього потребує, та уникати зловживань.

Наголошую, що підтримка державою українців, які постраждали від війни, не означає, що Україна визнає себе відповідальною за руйнування й знімає відповідальність з агресора. В законопроекті є окрема стаття, яка надає Україні право в майбутньому стягнути з Росії всю суму, яку ми виплатимо в якості допомоги постраждалим. В практиці Європейського суду з прав людини є прецеденти, коли держави, чиї громадяни постраждали через бойові дії, домагались компенсації від іншої сторони, яка ці дії ініціювала (яскравий приклад - успішні суди Кіпру проти Туреччини).

Тому я хочу, щоб ми припинили дискусії на тему «чи достойні жителі прифронтових міст і сіл Донбасу допомоги». Тут не може бути двох різних думок – це наші громадяни й Україна мусить виконати свої соціальні зобов’язання. Якщо вона цього не зробить, то національні й міжнародні судові інституції змусять її це зробити й на компенсації ще накладуться судові витрати.

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ
Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування