Лінії фронту

9 червня 2018, 09:42
4223
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нам час дорослішати й усвідомити, що, найімовірніше, наше покоління не житиме в абсолютній безпеці

Ми занадто довго намагалися себе обдурити. Починаючи з 2014 року вдавали, що війна десь далеко, на фронті. Але реальність методично доводила протилежне — вбивствами на наших вулицях, погрозами і терактами в наших будинках. Тим часом система безпеки, створена останніми роками, очевидно, не відповідає всім викликам військового часу. В нас з'явилася дієздатна армія. Але якщо ви запитаєте пересічного громадянина в Києві, Харкові або у Львові, чи змінилося якось його життя в розрізі безпеки, він відповість, що загалом ні — все рухається, як раніше, ніби війни не існує.

Настав час подивитися на це тверезо, перестати боятися і почати робити дорослі кроки. Ми маємо усвідомити: найімовірніше, наше покоління відчуватиме холодний подих війни ще довго, і потрібно бути готовими до всіх її проявів.

Нам варто навчити країну захищати себе, населення — надавати першу допомогу і не ставитися легковажно до питань особистої безпеки. Можливо, і я пишу це вперше, нам потрібно переглянути свої погляди на носіння зброї, посиливши дозвільну систему. І найважливіше — прийняти, що північний сусід і далі продовжить експортувати насильство і страх.

Як зупинити диявольський експорт?

У побуті я розмовляю російською мовою, у мене безліч друзів-росіян. Але є об'єктивна реальність: ця країна становить небезпеку, як і те, що з нею пов'язане. Хочемо ми це визнавати чи ні. Тому нам доведеться посилювати систему перевірки медіа, громадян, я вже не кажу про міжнародні угоди і безвізовий режим. Усе це потрібно впроваджувати, ставитися до цього спокійно і без нервів. І розуміти: так, можливо, одного разу настане день, коли наші діти все скасують, і ми знову ходитимемо мирними вулицями. Але зараз це вже не мирне життя.

Повноваження дані цим людям, щоб ми не боялися жити, а не жили в страху

Той, хто їздив на фронт, вертаючись звідти, відзначає смисловий розрив. Там — смерть і бойові дії, а через три години на Інтерсіті — мирне життя. Від нас до Краматорська — 7 годин їзди, звідти — до Авдіївки ще дві години: там уже вбивають. Дістатися звідти сюди — без проблем. Зі зброєю.

Лінія фронту проходить там, де є смерть, і людям загрожує якась небезпека, пов'язана з іншою державою. Якщо у нас відбуваються диверсії на заході країни, мета яких — псувати наші відносини з партнерами, то лінія фронту — там. Якщо погрожують журналістам у Києві, значить, лінія фронту тут. І якщо це лінія фронту, то і ставитися до неї потрібно відповідно.

У 2014 році в нас йшли мурашки шкірою від наших перших танків, нашої армійської уніформи та артилерії. Ми були шоковані від однієї думки, що ми маємо армію, яка здатна брати участь у реальних бойових діях. Сьогодні цього вже мало. Нам потрібен інший рівень правоохоронної системи, здатної забезпечувати нашу безпеку на вулицях мирних міст.

Терор увійшов у наше життя разом із війною, з країни, де теракти й розстріли журналістів і політиків були нормою задовго до того, як вони прийшли в наш Крим і наш Донбас. І як би неприємно це не виглядало, нам необхідно посилювати прикордонний контроль, думати про посилення перевірки документів, мобільної техніки і т. п.

Головне завдання цього терору — сіяти паніку, страх, відчуття безвиході та хаосу. Тому будь-які нові заходи безпеки слід терпляче і доступно доносити людям через лідерів думок та спільноти. Це повинен бути природний, зрозумілий і логічний процес, оскільки є ризик, що з нинішнім рівнем довіри до правоохоронної системи люди передбачувано будуть схильні сприймати такі процеси як будівництво поліцейської держави. Цими справами повинна займатися окрема служба.

Без підтримки і розуміння громадян створити нову систему безпеки неможливо. Але і зрозумілої та чіткої комунікації недостатньо. Із системи безпеки повинна бути вирізана злоякісна пухлина департаментів, які розслідують економічні злочини. Це — серце корупції та головне джерело дискредитації СБУ, Генпрокуратури і Національної поліції. Наше покоління має ліквідувати "економіку" з правоохоронних органів.

Люди мають бути певні, що нові заходи безпеки не будуть спрямовані на кришування ще однієї схеми закупівель в Укроборонпромі, імпорту зрідженого газу, тарифоутворення в енергетиці або банально, щоб приховати декларацію чергового самодура в СБУ. Зрештою повноваження надані цим людям, аби ми не боялися жити, а не жили в страху перед ксивами.

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 7 червня 2018 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Компанії/Ринки

Вчора, 15:49

article_img
Дива не буде. Чи є в України майбутнє держави-експортера газу
Мистецтво

Вчора, 08:37

article_img
Прем'єри тижня. Скло, Марія - королева Шотландії, Пампушка, Дріс Ван Нотен і інші
Фінанси

Вчора, 13:54

article_img
Не інфляція. Як і навіщо в Україні паперові гроші заміняють монетами