Кремлівські мародери. Армія РФ не може без грабунку

22 січня 2016, 07:37
17989
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Кремлівські мародери. Армія РФ не може без грабунку - фото

Почему грабеж или мародерство стало естественным продолжением любой оккупации?

Чому спочатку все знищується, а потім оспівується «подвиг» російського чи радянського солдата

Сучасні події неможливо оцінити без порівнянь з історичними фактами, що дає право говорити про певні закономірності, - пише грузинський професор Олег Панфілов для Крым.Реалии.

Події на Майдані дворічної давнини, коли спецназ, внутрішні війська та «Беркут» застосовували проти мітингувальників силу, як кажуть юристи, «надмірну», що перевищує допустимі для правоохоронних органів межі. Чи бомбардування Донецького аеропорту в січні 2015-го і битва за купу розбитого снарядами бетону. Або січневі бої за Грозний, 1995 і 2000 років, коли від міста майже нічого не залишилося. Звідки витоки цього варварства?

203 роки тому, як повідомляють енциклопедії, російська армія під командуванням фельдмаршала Кутузова розпочала похід на захід, щоб звільнити Європу від Наполеона. За рік з гаком до цього, як писав Лермонтов, «Москва, спаленная пожаром, французу отдана ...». Досі сперечаються про те, хто підпалив Москву, але більша частина версій все-таки за те, що колишню столицю спалили самі росіяни, як би радянська історіографія не чинила опір. Василь Верещагін, великий російський художник в 1898 написав картину «Палії. Розстріл у Кремлі», на якій було зображено селянського виду мужиків, в постолах і піддьовках.

Василь Верещагін, окрім того, що був великим живописцем, зарекомендував себе і як прекрасний публіцист-дослідник, який написав півтора десятка книг з описом сюжетів, героїв і подій, пов'язаних з його картинами. Спочатку він збирав матеріал, потім описував і тільки потім приступав до картини. Працюючи над «Паліями», він написав у своєму щоденнику: «Пожежа Москви незвичайно роздратувала французів, і треба було на кому-небудь зірвати злість. Наполеон наказав створити військові суди і розправлятися з паліями без всякої пощади. У французів склалося тоді тверде переконання, ніби жителі Москви, і тільки вони, навмисне влаштовували пожежу».

Наступного року російська армія рушила в Європу - помститися і, як звучала офіційна версія, «звільнити Європу від Наполеона». Приблизно так, як звучала версія Радянської армії в середині 40-х років. Тоді в поході за Європу в 1813-14 роках фельдмаршал Кутузов не мав за мету окупацію, на відміну від радянських військ, які вирішили прихопити кілька країн Східної Європи, оскільки комуністам не вистачало території для майбутньої «світової пожежі». Париж в тому поході ХІХ століття трохи пограбували, козаки, повеселившись, про що у французів досі живі спогади в оповіданнях, переданих нащадкам у гравюрах і живописних полотнах, а також літературних творах. Тоді в російській мові і зміцнилося французьке слово мародер (maraudeu), в етимологічних словниках - «солдат-грабіжник, що самовільно вдався до грабунку».

В окупованих районах викрадають автомобілі, грабують квартири і будинки, демонтують заводи

З 1813 року цей термін став незвично популярним, особливо коли йшлося про те, що робить російська армія на окупованих територіях. Червона армія грабувала в перші роки радянської влади, потім грабувала фінів, грабувала «звільнених» чехів, поляків, угорців, румунів. Німців грабувала найбільше: то була ще й помста. Крадене на користь не йшло: якщо відвозили в СРСР обладнання заводів, то воно потрапляло до рук радянських інженерів які, погано знали більш досконале німецьке обладнання. Німеччину грабували всі, хто хотів - від солдатів, які вивозили килими і посуд, годинники й прикраси, до генералів і маршалів,що ешелонами відправляли додому живопис і скульптури, гобелени і гравюри з пограбованих замків, музеїв і галерей. Радянське командування розпорядилося, щоб кожен солдат-«визволитель» міг раз на місяць офіційно відправити додому посилку з награбованим майном, яке скромно називали трофеями. Хоча зазвичай трофеями називають військове майно - зброю, техніку і боєприпаси.

Згідно з даними Головного трофейного управління СРСР, одні тільки державні трофеї вмістилися в 400000 вагонів: було перевезено 2885 заводів і 96 електростанцій, 2,3 мільйона тонн зерна, 1000000 тонн картоплі та овочів, по 0,5 мільйона тонн жирів і цукру, 20000000 літрів спирту, 1335000 голів худоби. Коли в немилість потрапив маршал Георгій Жуков і в 1948 році слідчі держбезпеки обшукали його квартиру і дачу, там було виявлено: 194 предмети цінних нерадянських меблів, 483 шкіри хутрових звірів, 4000 метрів тканини, 44 килима і гобелена, 55 музейних картин, 7 ящиків з кришталем і порцеляною і багато іншого.

Традиції мародерства зберігалися і після розпаду СРСР. У першу і другу чеченські війни масштаб мародерства був порівнянний хіба що з походом козаків на Париж. Тактика мародерства була трохи іншою, грабували під прикриттям «зачисток».

Ганна Політковська в своїй книзі описувала одну з таких операцій у Нових Атагах 28 січня 2002: «Я знаходився вдома. Я знав, що хвіртка повинна бути відкритою, інакше вони танком або БТРом виб'ють ворота, - розповідає 70-річний Імран Дагаєв. - О пів на сьому ранку в наш двір увірвалися військові. На мене направили автомат. Я відразу показав паспорт, але вони навіть не звернули на нього уваги. У решти членів сім'ї теж не запитали паспортів. Перша вимога військового, певне, старшого, була таким: «Давай гроші і золото!» Він же додав: «Що є цінного, давай все». Я відповів: «У мене немає грошей і золота, я отримую пенсію, і на цю пенсію ми живемо - нас одинадцять чоловік». Він сказав: «Мене не стосується, як ти живеш. Давай! »Вони розійшлися по кімнатах, стали все перевертати догори дном. Рухатися нікому не дозволяли. Шифоньєр з одягом кинули на підлогу, і він відразу розколовся. Стали нишпорити в посуді. В одній з ваз знайшли золоту каблучку та ланцюжок моєї невістки. Їх взяв один з військових. Інші стали вибирати посуд. У них були приготовлені поліетиленові пакети, вони туди склали сервіз. Один узяв мої нові туфлі і по одному засунув їх собі в куртку. Сервант з залишилася посудом жбурнули на підлогу, і весь посуд розбилася. Перекидали крісла та дивани і розрізали їх ножами в пошуках захованих грошей. Але більше нічого цінного не знайшли».

У будинку Тетяни Мацієвої викрали: 1) медаль «За трудову доблесть», 2) відеодвійку, 3) м'які подушки і меблі виробництва НДР, 4) трюмо виробництва ВНР, 5) 4 килима зі стін, 6) 35 ігрових касет, 7) мішок картоплі, 8) мішок цукру - 50 кг, 9) чоловіче взуття (2 пари чобіт і 1 пару кросівок)».

Масштаби мародерства в Чечні неможливо підрахувати, забирали все - автомобілі, меблі, побутову техніку, одяг, взуття, посуд. Історія повторилася в 2008 році, коли 58-а армія увійшла до Грузії, щоб «захистити» осетин. Правда, «захищати» вони стали 8 серпня, хоча на території «Південної Осетії» були вже 2 серпня. Потім вони стали захоплювати все більше, дійшовши до Поті на заході Грузії, захопивши Кутаїсі, Хашурі, Горі, розташувавши бронетехніку в 36 кілометрах від Тбілісі. Часу для мародерства було мало, тому почали відразу: на численних відео є кадри добра, що вивозиться на БТР - килими, телевізори, велосипеди. Символом російського мародерства в Грузії став унітаз, який виламали на базі грузинської армії в Сенакі і теж відвезли в Росію. У Поті грабували склади фірми «Нігорі», в селах забирали банки з соліннями і варенням. Важко уявити, що було з Тбілісі, якби туди увірвалися «визволителі».

Тепер на черзі Україна. В окупованих районах викрадають автомобілі і грабують покинуті квартири і будинки, демонтують заводи і фабрики, відвозять в Росію. Неможливо пояснити жорстокість, з якою бомбили Донецький і Луганський аеропорти, підривали мости і дороги. Як неможливо без сліз дивитися на каркаси будівель в розбомбленому Грозному або в спотвореному в 1943 році радянськими бомбардуваннями Києві. Чому спочатку все знищується, а потім оспівується «подвиг» російського чи радянського солдата? Чому грабіж або мародерство стало природним продовженням будь окупації?

У російській історії величезна кількість подібних прикладів, але найжахливіший пов'язаний з ім'ям Івана Грозного. 12 січня 1570 їм був відданий наказ про розграбування і знищення Великого Новгорода. Приводом, як вважають історики, став донос і підозри в зраді. Було організовано похід, під час якого були пограбовані всі міста по дорозі від Москви до Новгорода. По дорозі Малюта Скуратов особисто задушив у тверському Отрочному монастирі митрополита Філіпа. Число жертв в Новгороді було більше 27000 з 35000 мешканців місті. У Новгороді розгром тривав шість тижнів, людей тисячами катували і топили в Волхві, місто було розграбоване, майно церков, монастирів і купців було конфісковано. Нагадую, це сталося на території Росії в другій половині 16 століття, між людьми, які через трохи більше двох століть стануть називати себе «росіянами».

Друкується з дозволу Радіо Свобода / Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Більше точок зору тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 15:10

thumb img
На закритих зустрічах у Кремлі прес-секретар Путіна прогнозує перемогу Порошенка - джерело
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Політика

Сьогодні, 00:15

thumb img
Зеленський - ляпас, Коломойський - найяскравіший, Порошенко помилився: головне з інтерв'ю Авакова