Кремль зупинить тільки Трамп

31 березня 2018, 05:58
2265
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Єдність з ЄС – це добре. Та сьогодні США – це єдина країна, яка має важелі впливу на фінансову мережу кремлівської еліти

Новина про координовану висилку більше 150 російських дипломатів та офіцерів розвідки з США, Європи та інших частин світу продемонструвала, що вправна рука дипломатії може протидіяти російській агресії. Висилка стала відповіддю Росії на замах на вбивство колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля та його доньки Юлії, які проживають у Великобританії.

І хоча Москва могла передбачити, що Вашингтон та деякі союзники Великобританії якимсь чином відреагують на отруєння, така реакція очевидно застала Кремль зненацька.

Масштаб та координованість додала цій відповіді неабиякої сили. Зрештою, санкції, накладені свого часу на Росію за агресію в Україні, мали послугувати не просто каральним заходом для однієї держави. Їхньою вищою метою було зберегти трансатлантичну єдність США, ЄС і тих інших, хто долучився до впровадження санкцій.

Раніше Сполучені Штати також здійснювали кілька критично важливих кроків у протидії Росії, але відмова американського президента діяти проти Володимира Путіна затьмарювала всі ці спроби. Великобританію ж затягнуло у місцевий вир «Америка понад усе»: усі найважливіші ресурси країни були кинуті на переговори про Брекзіт. Німеччина буксувала через затяжне формування уряду, а Франція ще не встигла захопити лідерську трибуну ЄС. Зважаючи на проблеми з лідерством у ЄС та інші нюанси, низка західних країн не надто прагнула подовжувати жорсткі санкції проти Росії.

Замість погрожувати вільному світові, Росію треба закликати стати одним з його лідерів

Цей контекст дозволяє висунути кілька пропозицій щодо того, як міжнародна коаліція протидіятиме агресії Росії надалі.

Для початку, Трамп повинен як особисто, так і публічно визнати проблему з Путіним і засудити агресивну російську поведінку на міжнародній арені. Роль США є критично важливою у цій історії, але американські спроби протидіяти Кремлю будуть приречені доти, доки Трамп не підключиться у цю боротьбу і не проголосить, що США протистоять російській агресії та підтримують своїх союзників у ЄС.

І щоб Трампу повірили, цей меседж має бути присутній скрізь – як у міжнародному, так і місцевому та приватному просторі. Це не означає, що з Москвою не треба співпрацювати. США та Росія, приміром, можуть здійснювати спільні кроки задля протидії тероризму та в питаннях про Північну Корею. Замість погрожувати вільному світові, Росію треба закликати стати одним з його лідерів.

Незалежно від успіху в спробах переконати Трампа критично ставитись до режиму Путіна, кандидат на пост Держесекратаря Майк Помпео має спрямувати свої зусилля на відновлення вичерпаних дипломатичних ресурсів. Висилка російських представників – це перемога дипломатії, але без укомплектованого Держдепартаменту успіхів не досягнути.

Затим Держдепартамент та Міністерство фінансів США мають згуртувати партнерів та однодумців з метою координовано протидіяти російській агресії, а особливо її втручанню у вибори та роботу демократичних інституцій. Ефективними будуть і дії, спрямовані проти гаманця Путіна і тих його приятелів, завдяки яким російський президент досі на посаді.

Вимога ЗМІ накласти санкції на статки путінської свити та їхній бізнес став би хорошим засобом у боротьбі з Росією, хоча і далеко не простим у реалізації. Попри розширення списку Магнітського, що передбачає накладання санкцій за нехтування правами людини, сьогодні США єдині, хто має всі ефективні інструменти, що дозволяють ефективно впливати на фінансові мережі друзів Путіна.

На жаль, як це вже колись було у минулому, Вашингтон та його найближчі соратники в Європі можуть бути не в захваті від ідеї запровадити санкції проти оточення російського президента. До того ж, треба мати дещо більше інформації щоб накласти санкції і на особисті фінансові активи Путіна, які зазвичай надзвичайно важко вирахувати. Тим не менш, США мають поставити собі це за ціль. І рухатись до неї як на домашніх теренах, так і в співпраці з європейськими партнерами.

Головною метою таких заходів має стати попередження фінансових зловживань Росії. Нинішні фінансові закони США та особливо Великобританії дозволяють надто багато вольностей. До того ж, забезпечують анонімність тим, хто займається відмиванням грошей. Темна фінансова маса, що надходить з Росії, починаючи від продажу дзеркал та закінчуючи закупівлею нерухомості в Нью-Йорку та Лондоні, потребує висвітлення.

Поміж усього іншого, Конгрес США та парламент Великобританії має надати інформацію про кінцевих бенефіціарів компаній, які використовуються росіянами для відмивання грошей. А затим цільова група з фінансових дій під керівництвом Міністерства фінансів США, залучившись підтримкою дипломатичного корпусу, слідкуватиме за дотриманням законів фінансової прозорості та працюватиме на їх посилення. Йдеться про Кіпр, Латвію та Мальту також.

Крім того, США та партнери мають посилити контроль за процесом фінансування виборів та дотриманням антикорупційних законів. Звідки би не йшли іноземні кошти, а тим паче з Росії, їх можуть використати проти демократичних інституцій. У США мали місце такі інциденти – і йдеться не лише про контраверсійні президентські вибори у 2016 році.

Приміром, лідер право-радикального крила французької опозиції Марін ле Пен позичила у російських банків кілька мільйонів на фінансування своєї президентської кампанії. Спроби колишніх німецьких політиків сприяти побудові Північного Потоку-2 теж змушують задуматись щодо справжніх мотивів такого втручання. Всі найближчі сусіди Німеччини виступають проти прокладання нового газопроводу, адже він серйозно підриває енергетичний суверенітет ЄС.

Насамкінець, Сполучені Штати мають співпрацювати з усіма тими країнами, які виступають проти нехтування прав людини в Росії та вже прийняли відповідні санкції у стилі списку Магнітського. Якщо такі заходи і не надто вдарять по найближчим соратникам Путіна, то принаймні трохи їх розізлять.

Тим не менш, жоден з вищезазначених заходів не стане чарівним мечем у протидії російській агресії. Найважливіше, що можуть зробити США у продовження тих заходів, що відбулись цього тижня – це посилити співпрацю з європейськими партнерами.

Адміністрація президента вже довела: коли вона бере курс на багатосторонньою дипломатію, це справді працює. Чого варта тільки вражаюча історія з Північною Кореєю. Тож наступний крок – продовжувати в такому ж дусі й далі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ
Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування