Країна на "литовських номерах"

2 травня 2017, 11:15
1732028
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Україна впевнено котить на "литовських номерах" в незрозумілому напрямку

Головною подією для тих, хто намагається заробити на міжнародних ринках капіталу, минулого тижня були, звісно, вибори у Франції. Перемога проєвропейського реформатора Макрона, в першому турі, дала певний позитивний імпульс фінансовим ринкам. Утім, реакція була дуже бурхливою і короткостроковою. Є дві причиниі: перш за все, перемога Макрона в першому турі, вже великою мірою була врахована в цінах; по-друге, його можлива остаточна перемога – лише початок процесу. Велике значення матиме те, яка, врешті, буде сформована коаліція. Вибори в Національну Асамблею, нижню палату парламенту, призначені на 11 і 18 червня, і доля реформ, пропонованих Макроном, багато в чому залежатиме від їх результатів.

У будь-якому разі, результати французьких виборів, президентських і парламентських, найімовірніше не призведуть до значних потрясінь на фінансових ринках: євро залишиться на сьогоднішньому рівні. У міру розсіювання страхів, пов'язаних з результатами французьких виборів, головними чинниками впливу на ринки європейських облігацій знову стануть результати монетарної і фіскальної політик. Ключовий прогноз: підвищення прибутковості німецьких 10-річних облігацій до 0.7%, до кінця року, і розширення спредів облігацій країн європейської периферії. Європейські акції цілком можуть зрости ще трохи, закріпивши ймовірну остаточну перемогу Макрона, наступної неділі. Разом з тим, навряд чи варто очікувати значне і довгострокове зростання європейського ринку, який з початку року йде «стремено в стремено» з американським: S&P 500 - +5.5%, в доларах США, Stoxx Europe 600 - +5.6%, в євро. Нинішні високі оцінки європейських акцій залишають трохи простору для маневру.

Ще однією важливою подією минулого тижня стало оприлюднення економічних результатів у Китаї. ВВП другої найбільшої економіки в світі у 1 кварталі виріс на 6.9%, порівняно з тим самим періодом минулого року. Це більше, ніж очікувалося, і перевищує показники четвертого кварталу, на рівні 6.8%, і зростання в 6.7%, досягнутий китайською економікою в 2016 році.

Загалом, глобальна економіка набирає обертів: Китай і США демонструють стабільне зростання, в Єврозоні справи теж поліпшуються, що підтверджується зростанням ВВП у Франції та Іспанії, в першому кварталі.

На тлі глобального економічного ренесансу про наше «прискорення» навіть і говорити незручно. Ті жалюгідні пара відсотків, на які, як очікується, зросте українська економіка в 2017-му, важко назвати зростанням. У будь-якому разі, це дуже далеко від тих рівнів, яких потребує і яких, насправді, може досягти країна при ефективному управлінні. Звичайно, офіційними причинами економічного животіння, як завжди, стануть об'єктивні труднощі, інспіровані зовнішніми і внутрішніми ворогами. І, традиційно, державні мужі сором'язливо оминуть мовчанкою відсутність реформ, небачених розмірів корупцію, практично зруйновані інститути влади, що давно перетворилися на джерела фінансування політичних сил і особистих слабкостей. Перелік довгий і не вселяє, на жаль, ніякого оптимізму і надії на швидке економічне відродження. Доводиться визнати, що Україна впевнено котить «на литовських номерах» у невідомому напрямку.

На цьому тлі, з точки зору особистих фінансів, найімовірніше, найбільш правильним рішенням було б скуповувати долари. Тим паче, минулий тиждень надав для цього чудові можливості: найнижчу за багато місяців ціну, на рівні 26.35 - 26.40, і достаток іноземної валюти в обмінних пунктах. Звісно, скористалися лише ті, у кого ще залишилися вільні кошти, і хто замислюється про майбутнє далі, ніж на шість місяців уперед. Таких залишилося дуже мало!

Хоча, що всі ці економічні негаразди та фінансові можливості, що відкриваються, значать у порівнянні з довгоочікуваними «травневими»? Засипана вишневим цвітом, розімліла на сонечку і заколисана піснями Євробачення протягом майже двох тижнів Україна буде ніжитися на маївці, їсти шашлики і запивати їх горілкою, занурюючись в безтурботне забуття і віддаляючись від проблем, які набили оскому. Спіть спокійно, їжте спокійно, пийте спокійно, а потім спокійно голосуйте за популістів, які обіцяють гарне життя з нізвідки, дорогі співгромадяни! Мир, Відпочинок, Травень!

Особисті фінанси з Іваном Компаном щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиноющодня

Кінопошук з Фоззіщочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсоющоп’ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше поглядів тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Компанії/Ринки

Сьогодні, 09:00

thumb img
Тиха революція. Як електромобілі завойовують частку ринку
Політика

Сьогодні, 10:28

thumb img
З ким ви, містере Аваков? Яку роль вибрав для себе у великій політичній грі глава МВС