Компромісів немає. Доведено Донбасом і Кримом

31 травня 2017, 10:03
6561
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Компромісів немає. Доведено Донбасом і Кримом  - фото
Колись давно я вірив у компроміси. Вважав, що люди керуються раціональністю. А потім до мене в Крим приїхала російська армія

«Чого ти заводишся, у нього просто інша точка зору. Він просто хоче миру. Він просто скептик. Вам потрібно з ним поговорити». Насправді ні, не потрібно.

Колись давно я вірив у компроміси. Вважав, що люди керуються раціональністю. А потім до мене в Крим приїхала російська армія. Слідом вона приїхала на Донбас і стала потроху розстрілювати мої ілюзії, – пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Виявилося, що вся пострадянська дискусія була не про те, якою Україні бути – нейтральною, проросійською чи прозахідною. Вона йшла про те, чи бути Україні чи не бути. І виявилося, що нейтральність – це лише проміжна стадія для того, щоб вона стала «російською».

Я не випадково пишу це слово в лапках. Тому що Донбас довів – мріяти про Росію зовсім не означає отримати Росію. Після півострова проросійський обиватель ще мав підстави вірити в «кримський сценарій» – коли чужа армія малою кров'ю приносить тобі рубльові пенсії. Але після того, як схід України перетворився в Сомалі, вірити в компроміси з РФ може або дурень, або провокатор.

Дискусія неможлива, як неможливий компроміс між онкологом і шарлатаном

Сподіватися на «русский мир» в ситуації, коли він вже встиг перемогти на території Донецька і Луганська, може людина з відбитим почуттям самозбереження. Тому що капітуляція України означає не повернення в епоху розвиненого Януковича. Програш Києва буде означати повернення в епоху розвиненого «мотороли».

Ми 23 роки жили у прикордонні та позаблоковості. Ми з року в рік домовлялися з Москвою і йшли на компроміси. Але проблема в тому, що будь-який компроміс недостатній для Кремля. Йому потрібен буфер, а як буде виглядати доля жителів цього буфера – йому не важливо. Доля Донбасу – тому ілюстрація.

Іноді історія перестає бути гуманітарною наукою, а стає точною. Три більше двох. Сім на сім – сорок дев'ять. Немає сенсу вступати в дискусії з тими, хто стверджує інше. Деякі ідеї токсичні. Деякі люди ніколи не подорослішають. Реальний вік значення не має.

У них можуть бути різні мотиви. Хтось, втомившись від відповідальності, хоче сильної руки. Хтось ностальгує за молодістю та ерекцією. Хтось вірить у «прогнилий захід» або нудьгує за номенклатурним статусом. Але жодна з форм ностальгії за минулим не має сенсу, якщо вона знищує майбутнє.

І питання навіть не до люмпенів – вони непозбутні як опади. Питання до тих, хто всерйоз пропонує мені вести з ними переговори. Хто вважає їх точку зору рівноцінною. Хто намагається легітимізувати її на рівні публічної дискусії.

І не важливо чим вони керуються. Хтось, можливо, вірить у ліву ідею, яка закликає захищати слабких, забуваючи про те, що за спиною цієї меншини стоїть одна сьома частина суші. Хтось, мабуть, так довго обслуговував російських сателітів, що відрізав собі інші шляхи до працевлаштування. Хтось і зараз бере гроші у Росії. Хтось - просто дурень.

Дискусія неможлива, як неможливий компроміс між онкологом і шарлатаном. Перемога одного призведе до виживання організму. Перемога іншого – до некрологу. Той, хто вважає землю плоскою, юридично рівний тому, хто знає про геліоцентричність. Але нікому не прийде в голову зіштовхувати їх у ток-шоу для звірки аргументів. І вже тим більше – відправити адепта слона і черепахи викладати в школу.

Війна різко звужує простір допустимого. Дискусія про українське майбутнє була можливою до Криму і Донбасу – всі ті роки, поки Москва і Брюссель змагалися за Київ. Тепер дискусії немає. Або ви чините опір агресорові, або не вважаєте його агресором. Але тоді буде доречніше вчинити як Анатолій Вассерман.

Який поїхав.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Гаджети

Вчора, 18:45

thumb img
Народження звіра. Все, що відомо про майбутній флагманський смартфон Huawei P30 Pro
Політика

Сьогодні, 12:00

thumb img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Зеленського, Порошенка і Тимошенко
IT-індустрія

Сьогодні, 14:00

thumb img
Netflix, бережися. Apple представляє свій стрімінговий сервіс - онлайн-трансляція