17 листопада 2018, субота

Українсько-польське минуле. Пройти тест на людяність

0 коментувати

Звісно, всі ми сприймаємо історію з емоціями, а коли йдеться про минулі міжнаціональні конфлікти, як правило, автоматично стаємо на бік своїх. Але всьому є межа

8 липня я проводив у Брюсселі зустрічі перед Самітом Україна – ЄС, а тому, на жаль, не зміг поїхати до Польщі, де в селі Сагринь президент України відкрив меморіал сотням українських селян, які в 1944 році стали жертвами злочинної каральної акції Армії Крайової. Шкодую передусім як людина, а не як міністр, що не став учасником цієї справді глибоко гуманної і світлої події.

Але політика, очевидно, така річ, що бочка меду рідко обходиться без ложки дьогтю. Мене глибоко шокували висловлювання Люблінського воєводи Пшемислава Чарнека, який назвав поминальні заходи в Сагрині провокацією і без краплі співчуття зневажливо відгукнувся про загиблих українців.

На додачу пан воєвода пригрозив за виступ на  траурній церемонії притягти до кримінальної відповідальності визначного діяча української громади в Польщі, історика Григорія Купріяновича, який послідовно виступає за польсько-українське історичне примирення і вшанування всіх жертв незалежно від їхньої національності.

Деякі мої польські друзі вважають, що не варто мені реагувати на ці висловлювання регіонального політика, котрий, як вони кажуть, очевидно, набиває собі рейтинг перед місцевими виборами у жовтні. Може, й справді не треба, але як людина і як українець не можу залишитися осторонь.

Звісно, всі ми сприймаємо історію з емоціями, а коли йдеться про минулі міжнаціональні конфлікти, як правило, автоматично стаємо на бік своїх. Але всьому є межа, і ця межа називається людяність. Я можу зрозуміти історичну суб’єктивність, але ніколи не зможу сприйняти зневажливе ставлення до загиблих людей, а тим більше до по-звірячому замордованих невинних дітей, жінок і чоловіків.

Давайте зупинимося перед цією небезпечною лінією, інакше ми можемо зайти занадто далеко

Пан воєвода, протиставляючи польські й українські жертви, по суті поділяє загиблих на більш і менш важливих, на суттєвих і несуттєвих. Злочинами окремих загонів українських націоналістів проти поляків він з легкістю виправдовує злочин Армії Крайової в Сагрині, а в порівнянні з тисячами загиблих поляків «кілька сотень» українських жертв видаються йому взагалі не вартими уваги. Даруйте, але це вже за межею добра і зла.     

Так, і люди, і цілі держави можуть сперечатися про минуле, сучасне й майбутнє, можуть навішувати політичні, історичні й будь-які інші ярлики. Але абсолютно не по-людськи вішати ярлики на невинних жертв каральних акцій, ділити їх на гарних і поганих, гідних і не гідних жалю. Абсолютно не по-християнськи класифікувати поминальні церемонії як чужі, провокативні чи свої, богоугодні. Останнім часом між польською і українською сторонами було багато запеклих історичних дискусій, але, якщо не помиляюся, пан Пшемислав Чарнек першим перейшов цю межу людяності.

Закликаю всіх польських опонентів, давайте зупинимося перед цією небезпечною лінією, інакше ми можемо зайти занадто далеко.

Прошу своїх польських друзів і партнерів, всіх порядних поляків, не засліплених неприязню: не мовчіть, засудіть висловлювання пана воєводи. Або принаймні зробіть усе для того, щоб подібні політики й погляди в європейській Польщі залишилися винятком і не стали нормою. Зрештою, полякам це потрібно не менше, ніж нам, українцям.

Певен, що, незважаючи на трагічні сторінки історії, Україна й Польща є природними друзями й союзниками. Певен, що наш святий християнський обов’язок заради поколінь нинішніх і прийдешніх разом вшановувати пам'ять усіх жертв братовбивчих конфліктів минулого, як це ми зробили цього року в селі Павлокома. Саме там я переконався, що маю в Польщі багато однодумців, і саме тому я вірю в мудрість і добре серце наших двох народів. Сподіваюся, що повірять в них і ті польські політики, які сьогодні роблять ставку на популізм і розпалювання ворожнечі.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.