Китайське фіаско. Що дасть РФ проект Сила Сибіру

31 грудня 2015, 19:33
7927
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Гучний газовий контракт з Китаєм може стати для Путіна катастрофічним

У травні минулого року Росія презентувала гігантський газовий контракт з Китаєм з назвою «Сила Сибіру». За його умовами, державному концерну «Газпром» треба буде щорічно постачати з Якутії та Іркутської області на Далекий Схід і далі в Китай 38 млрд. куб. м. газу. Поставки потрібно розпочати у 2018 р., як тільки газопровід буде споруджено. Це передбачено угодою. І вже у вересні 2014 року розпочато будівництво. Російський президент виголосив, що це буде «найбільший будівельний проект у світі». Витрати на нього Газпром оцінив на рівні $55 млрд. Однак зараз вже з’являється все більше ознак того, що «угода сторіччя» стане фіаско – принаймні, для Росії.

Газпром виходив з того, що за свої поставки він отримає $400 мільярдів. Але при укладанні угоди було обумовлено, що вартість, яку Китай платитиме за газ, буде корелюватися з цінами на нафту. Саме це тепер і є великою проблемою, адже в момент укладання угоди нафта марки Brent коштувала $100 за барель. Нинішні ціни на нафту однозначно передбачають збитковий для Газпрому рівень, – якби той якутський газ по «Силі Сибіру» подавався б до Китаю вже нині. Та найгірше те, що Росія, за власним зізнанням, не підстрахувалася на випадок, якщо ціна на газ впродовж тривалого часу залишатиметься низькою.

Тим часом в Пекіні, очевидно, відчули тривожні сигнали. Чи не тому уряд Піднебесної не так давно заморозив другий мега-проект з Росією – у кінці липня китайське керівництво відмовилося дати «добро» на спорудження другого газопроводу, по якому з Західного Сибіру мали б транспортувати до 30 млрд куб. м. газу. Про це повідомило видання «Business Insider», щоправда не назвавши причин такого рішення.

І Росії, і Китаю цей проект все ж необхідний. А нюанс в тому, що Китай, як і за добуту в Арктиці нафту, буде розраховуватися з Росією не доларами, а юанями. Про це було повідомлено ще в червні 2015 р. Таким чином Китай може досягти того, що юань стане альтернативою долару. У свою чергу, Москва, зазнаючи чималих збитків від західних санкцій, отримає альтернативну валюту, яку за необхідності переводитиме у долар. Як кажуть аналітики, це «один з елементів великої гри Китаю», але й для Росії це логічний крок. Нинішній баланс Китаю по нафті – 500 млн. тон в рік, з них тільки 21 млн. тон він добуває сам. З необхідних 220 млрд куб. м газу добувається тільки 120 млрд. Тож, без Росії енергобаланс країни навряд чи складеться.

Що буде з економікою РФ, якщо ціна на нафту в 2016 році складе $29 за барель?

Проте обидві сторони перенесли старт проекту «Сила Сибіру». Як повідомило агентство «Інтерфакс», контракт вступив в силу лише 13 травня 2015 р. – на сім місяців пізніше наміченого строку. Відповідно, будівельні роботи можуть продовжуватися довше. Найпізнішим і найоптимістичнішим момент початку поставок газу може бути травень 2021 року. А значить, в Газпрому є більше часу для очікувань нового росту цін на енергоносії.

Така ось прелюдія і сподівання. А які ж реалії?

Як зізнається заступник директора Інституту російсько-китайської взаємодії Андрій Дев’ятов, «Сила Сибіру» залишається загадкою для багатьох. «Що відбувається з цим проектом, на яких умовах укладено угоду, хто ним займається, - мало кому про це відомо, - каже він. – Але в будь-якому разі для цього нам необхідно збудувати до кордону хоча б автомобільну дорогу – на 250-300 км. З китайського боку до кордону всю інфраструктуру доведено. Тому китайці явно не задоволені розвитком проекту».

Тим часом російський бюджет, підписаний нещодавно Путіним (майже 45% доходів бюджету - від реалізації вуглеводнів), сформований з розрахунку 50 доларів за барель нафти вітчизняної марки Urals, однак так її цінували ще в середині жовтня, а на сьогодні вона коштує всього $37,5. І це вже стресовий сценарій для російської економіки. У доморощеному Мінфіні порахували: якщо дійде до 35 доларів, то для збереження затвердженого президентом 3-відсоткового бюджетного дефіциту доведеться фактично розлучитися з Резервним фондом, зберігши в ньому всього 200 млрд з 3900 млрд рублів. За розрахунками Bank of America, щоб дотриматися 3-відсоткового дефіциту бюджету при нафтових цінах нижче $35 за барель, курс національної валюти доведеться опустити до 94 рублів за долар. У поданні іншого американського банку - Merill Linch - у разі здешевлення нафти до $30 за барель долар коштуватиме від 105 до 120 рублів, а при ще гірших варіантах - до 170 рублів.

Російський міністр фінансів Антон Сілуанов змушений був зізнатися: «Роком назад, якби нам сказали, що вартість бареля буде нижче $40, ми б, мабуть, посміялися б». В його ж відомстві також попереджають, що істотного зростання вартості нафти не варто очікувати ще років сім.

А ось найсвіжіший факт. Саудівська Аравія спланувала бюджет на 2016-й рік виходячи із середньозваженої ціни нафти $29 за барель. Про це 28 грудня повідомило агентство Bloomberg. Для Росії це малоприємна новина, але саме саудівський прогноз нафтових цін виглядає більш реальним, ніж російський – з 50-ти доларовою вартістю. Варто врахувати те, що Ер-Ріяду немає сенсу прикрашати ситуацію: країна і при наднизьких цінах на «чорне золото» почувається непогано. Тому низьких цін Ер-Ріяд не боїться. У 2015 році, за даними ОПЕК, Саудівська Аравія різко збільшила обсяги видобутку нафти - до 102,66 млн барелів на добу (в 2014-му – 96,83 млн барелів), одночасно наростивши і експорт «чорного золота» на світовий ринок.

Саудівська «гра в демпінг» виявилася заразливою і для Ірану. В 20-х числах грудня 2015 р. керівний директор Національної іранської нафтової компанії (НІНК) Рокнеддін Джаваді заявив, що Ісламська республіка підписала низку нафтових контрактів, і поставки почнуться відразу після скасування санкцій проти неї. При цьому можливе подальше падіння цін на нафту не вплине на рішучість Ірану нарощувати експорт, - запевнив Рокнеддін Джаваді. За його словами, Тегеран має намір підвищити експорт нафти на 500 тис. барелів на добу вже протягом тижня після скасування санкцій, і протягом шести місяців довести його до 2 млн барелів на добу.

Росія, зрозуміло, реагує на стійке зниження нафтових котирувань вельми нервово. Так, голова Міненерго РФ Олександр Новак вже звинуватив Саудівську Аравію в дестабілізації нафтового ринку. Втім, за словами Новака, «криві попиту та пропозиції можуть зійтися вже в другому півріччі 2016 року, що збалансує ринок». Але головне питання Новак залишив без відповіді: що буде з економікою РФ, якщо середньорічна ціна на нафту в 2016-му і справді складе $29 за барель?

Російські аналітики вже кілька тижнів тому не виключали продовження падіння нафтових цін до рівня $30 за барель і нижче, - відзначає керівник напрямку «Фінанси та економіка» Інституту сучасного розвитку Микита Масленніков. «Що це означає для світового нафтового ринку? Він приречений на пошук балансу попиту і пропозиції, і це займе чотири-шість кварталів. Іншими словами, низькі ціни на нафту протримаються весь 2016 і половину 2017-го. Причому, ціни на нафту будуть знаходитися десь між алармістськими прогнозами - близько $29 за барель - і оптимістичними».

А що це означає для Росії? На думку того ж Масленнікова, «дуже важкий перший і, можливо, другий квартал 2016 року, якщо нафта різко просяде. Кабміну РФ у цьому випадку доведеться переверстувати бюджет і скорочувати витрати. Просідання нафтових цін буде означати і додаткове ослаблення рубля. Тому в першому кварталі ми можемо побачити зліт курсу до 80 рублів за долар. За розрахунками аналітиків, якщо середньорічна ціна нафти $40 доларів, а дефіцит бюджету РФ не перевищує 3% ВВП, для балансування бюджету необхідний курс 84 рублі за долар».

А ще в Росії знову здіймаються хвилі невдоволення нафтовиків через відсутність доступу до трубопроводів і намірів «Газпрому» провести реструктуризацію концерну, вивівши транспортний бізнес в окрему структуру. Ну, це теж – між іншим. Вистачало б покупців – всі були б нагодовані.

Цікаво, що, на думку деяких «спостерігачів», у війни в Україні і в Сирії схоже «коріння»: нібито український південний схід - територія потенційно значного видобутку сланцевої нафти, а в Сирії протиборчі коаліції борються за контроль над газопроводами з Катару та Ірану (варіант - над цінами на нафту). На думку М.Крутіхіна, не варто вести мову про «сланцеву нафту» в Україні: «її там мало і видобуток нерентабельний абсолютно. Газопровід через Сирію? Розпалювати війну, щоб прокладати труби по театру військових дій? Були такі домисли, але тільки домисли. Де ж насправді будувати? Турки не домовилися з іранцями за більш коротким маршрутом - з Ірану до Європи. Тягнути трасу на узбережжі Середземного моря? І будувати там завод зі зрідження газу? А навіщо це робити, якщо можна побудувати такий завод без клопоту у себе в Катарі чи Ірані й доставляти газ куди завгодно морем? Тож, облиште цю безпідставну маячню», - попросив аналітик.

Та повернемося до «проекту сторіччя».

На думку завідуючого відділом економіки «Независимой газеты» Михайла Сєргеєва, «Європа, наперекір прогнозам, скорочує закупки імпортного газу. А в Китаї він взагалі може стати непотрібним» (Тож і свою статтю так і назвав «Сила Сибіру» вже не потрібна китайцям»).

Висновки недавньої доповіді Аналітичного центру при президентові Росії звучать загрозливо: «Споживання природного газу в Росії в останні 10 років коливається на рівні 450-460 млрд куб. м. Період поступального росту з 2000 року по 2005 рік, впродовж якого споживання газу в Росії збільшилося майже на 55 млрд. куб. м, залишився в минулому». А щодо можливості експорту його до Китаю, то аналітики тут же зауважують: «У порівнянні з 2014 роком Китаю може бути потрібно лише від 90 до 150 млрд куб. м. додатково. І немає ніяких гарантій, що для покриття цих потреб взагалі потрібен буде російський газ».

По кому подзвін? Чи не по самому російському президентові?

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Вчора, 10:17

thumb img
Перший указ. Відомі українці розповіли, що б вони зробили на президентському посту
Авто

Сьогодні, 07:02

thumb img
Самурай-хіпстер. Тест-драйв Honda HR-V