Кінець вільного світу

12 червня 2016, 20:01
Великому братові не спиться. Американські спецслужби розробляють методи тотального стеження за допомогою "інтернету речей". Тепер на вас "стукатимуть" не лише ваші смартфони, але і холодильники, лампочки та розетки

Дуже цікаві люди, ці любителі теорії змови. У них все й завжди хитрим вузлом закручене.

Американці на Місяці не бували, Елвіс все ще живий, Тунгуський метеорит був експериментом Ніколи Тесли тощо.

Відео дня

І, ясна річ, Apple все зливає ФБР. А Google - це взагалі прямий інструмент вторгнення в приватність.

Смартфоны - один из главных инструментов слежки сегодня
Смартфоны - один из главных инструментов слежки сегодня Фото:

Загалом, всі ці ваші смартфони, пошти-скайпи-вайбери - дріб'язок, без якого сьогодні не обійтися у повсякденному житті, - все це може активно використовуватися для стеження за вами, пересічними чесними громадянами.

Ну, а минулого тижня до цього багаття підклали чергових дрівець. АНБ відкрито заявило, що незабаром стеження за громадянами стане і зовсім безмежним.

Великий брат у холодильнику

У Вашингтоні відбулася конференція з військових технологій. Серед інших брутальних чоловіків у сірих костюмах на сцену піднімався і заступник директора Агентства національної безпеки США Річард Леджет.

Він відверто заявив, що АНБ шукає способи розширити можливості зі збору цифрових даних за допомогою будь-яких пристроїв, з'єднаних із інтернетом. Наприклад, елементів "розумної оселі", дитячих іграшок та медичних гаджетів.

Усі пристрої - від термостата з WiFi до кардіостимулятора, який з'єднується зі смартфоном за bluetooth, будуть справно доповідати "куди треба".

Раніше цього року директор з розвідки Держдепартаменту США Джеймс Клеппер також згадував "інтернет речей" як важливу сферу інтересів за епохи розвитку цифрових технологій.

Технологии "умного дома" подарят Большому Брату новые возможности / HowStuffWorks
Технологии "умного дома" подарят Большому Брату новые возможности / HowStuffWorks Фото:

Клеппер заявив, що головну цінність у стеженні за терористами все ще представляють телефонні розмови та листування. Але додав, що дані, отримані від біометричних і медичних пристроїв, "розумних" пральних машин і холодильників", можуть бути корисні.

І це не далека фантастика.

Навіть в Україні сьогодні можна з легкістю придбати "розумні" розетки або лампочки.

Дорогою на роботу згадуєш, що не вимкнув праску. І замість того щоб в істериці розвертатися, дістаєш смартфон, запускаєш програму і віддалено вимикаєш розетку, в яку встромлено праску.

Або їдеш додому з роботи, знову ж дістаєш смартфон і наказуєш холодильнику розморозити м'ясо для вечері.

Зручно, так?

Ось і в АНБ так вважають.

Що більше цифрових пристроїв, з'єднаних між собою через інтернет, вас оточує, то вищі шанси бачити все ваше життя як на долоні.

Гаразд, це ж АНБ, скажете ви.

Це там, в Америці. А нам що може загрожувати?

Але не все настільки просто.

Параноя в глобальному масштабі

Згадайте, як були шоковані єгипетські революціонери, коли в 2011 році увірвалася до будівлі місцевої національної служби безпеки та знайшли там роздруківки своїх переговорів у Skype.

Пізніше з'ясувалося, що ЦРУ поділилося з єгипетською владою ключами шифрування Skype, який до цього вважався абсолютно безпечним засобом спілкування.

А нібито абсолютно безпечні телефони Blackberry були відкритою книгою для канадської поліції ще з 2010 року. Завдяки "майстер-ключу", очевидно, отриманому від самої компанії.

Тій-таки Blackberry довелося давати "майстер-ключі" владі Росії та деяких інших країн, адже в інакшому разі їй погрожували забороною продажів.

Переважна більшість сучасних IT-розробок народжуються в США.

І якщо за вказівкою влади виробники залишатимуть дірки у своїй безпеці для того, щоб за громадянами можна було стежити, то це, безумовно, стосуватиметься всього світу.

Тим, у кого думка, що стеження за ними можна здійснювати за допомогою "розумної" розетки, викликає поблажливу посмішку, нагадаю таке.

2015 року стало відомо, що АНБ роками змушувало виробників жорстких дисків для комп'ютерів встановлювати програми стеження просто в прошивку, тобто ці застосунки не можна було видалити засобами операційної системи.

Спецслужби дуже винахідливі.

І жарти з приводу того, що "розумний" холодильник навряд чи "зіллє" про вас щось ганебне, не позбавлені підстав.

Була б людина, а стаття знайдеться. Пам'ятаєте таку фразу?

Набуває популярності ідея використання Android без сервісів Google

Чи є вихід?

Досі цінителям свободи вдавалося робити деякі ефективні кроки проти тотального стеження.

Взяти, наприклад, зростання популярність VPN-сервісів по всьому світу. Адже навіть найзатятішим любителям теорії змови бракує нахабства говорити, що VPN, захищені найсучаснішими ключами шифрування, можна "прослуховувати".

А коштують такі сервіси лише кілька доларів в місяць.

Повільно, але невпинно набуває популярності ідея використання Android без сервісів Google.

Для необізнаної людини ідея звучить дивно. Адже Android був створений саме компанією Google.

Проте сама система безкоштовна і може використовуватися ким завгодно і як завгодно. Цим активно користуються, наприклад, у Китаї, де величезна кількість виробників випускають смартфони з прошивками на базі Android без сервісів Google (Play Store, Gmail, YouTube тощо).

В інтернеті у вільному доступі маса таких прошивок для дуже популярних моделей смартфонів. Для їх інсталювання не потрібно хакерських навичок (ну, в більшості випадків точно). І це шанс використовувати дорогий смартфон максимально приватно (iPhone, до речі, такого шансу не дає).

ОК. Зі смартфонами і VPN все більш-менш зрозуміло.

Але чи зможуть борці за свободу так само протистояти Великому братові, який сховається в розетках, холодильниках, фітнес-трекерах і дитячих іграшках?

Це новий рівень тотального стеження. Нова інкарнація Великого брата.

Жарт про шапочки з фольги знову стає актуальним, вам не здається?

P. S.

Не можу не згадати наостанок про те, що не заведено згадувати, коли, захлинаючись, говориш про своє право на свободу в інтернеті.

Я батько двох маленьких дітей. І я все ще не можу забути той випадок, коли Google допоміг американській поліції заарештувати маніяка-педофіла завдяки фотографіям в його поштовій скриньці Gmail.

Проміняв би я свободу в інтернеті на безпеку своїх дітей? Добре питання, чи не так?

Показати ще новини
Радіо НВ
X