Київ може подати приклад Кремлю

22 січня 2016, 15:13
3468
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Якщо для влади важливіше зберегти доступ до бюджетних потоків, ніж реформувати економіку, в країні може повторитися молдавський сценарій

Зараз доля України залежить виключно від неї самої. Якщо українські еліти здатні знайти якийсь консенсус і провести реформи за прикладом польських, це буде чудово. Якщо ж ні – в України є хороший шанс виявитися одним з failed state, держав, які не відбулися, чому в Москві будуть дуже раді.

Вже зараз російське телебачення постійно говорить, що Україна розвалюється, що країна перестала існувати, втратила свою суб'єктність, перебуває під зовнішнім управлінням Вашингтона. Насправді, зрозуміло, це не так.

У країни, природно, є маса проблем. Є олігархи, кожен з яких переслідує власні інтереси. Є корумповані чиновники, які не хочуть ніяких реформ, прозорості, конкуренції. Навіть з бок, з Москви видно що, це гальмує процес реформування.

Але це особисті проблеми України – Захід не може ані прискорити ці процеси, ані загальмувати. На Заході, вважаю, і хотіли б прискорити проведення реформ, але все залежить від балансу інтересів всередині. Є групи впливу з досить примітивними шкурними інтересами, які не бажають злазити зі своїх привілейованих позицій (і це зрозуміло).

Я хотів би, щоб в Україні все вдалося – це подало б хороший приклад і Росії

Якщо комусь дорожче зберегти доступ до бюджетних потоків, ніж реформувати економіку, в країні може повторитися молдавська ситуація. Це дуже сумно, але не виключено.

Втім, в Україні, на відміну від Росії, є можливість провести реформи. У всякому разі, у владі розуміють, що це необхідно. Звичайно, доведеться відмовитися від деяких шкідливих звичок, зокрема, відучитися красти з бюджету і створювати своїм людям привілейовані економічні позиції за рахунок наближеності до влади. Це дуже важко зробити, адже варто від цього відмовитися, і хиткий фундамент корпоративного інтересу, який зараз сформований навколо Порошенка, може бути зруйнований. Та й у самого президента теж є інтереси, від яких він не може відмовитися.

У країни є серйозні проблеми, успадковані ще з радянської, а також пострадянської економіки та системи цінностей. Ми в Росії з симпатією ставимося до прагнення України від цього позбутися, адже у нас в країні цього так і не сталося. Особисто я хотів би, щоб Україні все вдалося – просто тому, що це дало б хороший приклад і нам.

Польща свого часу змогла, Молдова – ні, великі труднощі зазнає Румунія. Успішність реформ значною мірою залежить від місцевих традицій, систем цінностей. Велику роль відіграє політична воля або її відсутність.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 18:55

thumb img
Поважаю євреїв і росіян, але президентом повинен бути українець. Користувачів Facebook обурила фраза політолога Палія
Країни

Вчора, 14:17

thumb img
В Індонезії рятують самицю орангутана. В її тілі знайшли 74 кулі
LOL

Вчора, 12:27

thumb img
Сусід, що вийшов за пивом. Соцмережі висміяли Віталія Кличка, який інспектував Шулявський міст у смішній кепці