Стів Джобс чи Ілон Маск. Хто крутіше?

10 липня 2016, 20:01
Джобс почав еру персональних комп'ютерів і зробив смартфони масовими. Маск дав поштовх ері сонячної енергетики і, здається, відправить людство на Марс. Так хто з них найбільш видатний?

Мої ранні шкільні роки припали на бум відеосалонів. Так, так, я дуже старий, і моя дружина не втомлюється нагадувати мені про це. Дякую, дорога :)

Пам'ятаю, на перервах між уроками хлопчаки без кінця сперечалися, хто крутіше - Чак Норріс чи Брюс Лі? Робокоп чи Термінатор? Дон "Дракон" Уїлсон чи, прости господи, Хон Гіль Дон?

Відео дня

Нинішніх дітей мало хвилюють екранні забіяки і добре озброєні бляшанки.

І зовсім не тому, що нинішнє кіно стало гірше.

Просто світ змінився. З'явилися нові кумири.

Нещодавно я почув суперечку двох школярів про те, хто крутіше - покійний глава Apple Стів Джобс чи глава Tesla Motors і SpaceX Ілон Маск.

І, знаєте, суперечка про Робокопа та Термінатора і поруч не валялась.

З одного боку, нісенітниця собача. Одного вже немає в живих, інший в розквіті сил. Один практично не виходив за рамки IT-індустрії, інший досяг багато чого в автомобільній промисловості та освоєнні космосу. Один був видатним маркетологом, інший є геніальним венчурним капіталістом.

Але все ж їх без кінця порівнюють між собою. В основному, коли, описуючи Маска, називають його новим Джобсом. Про це, як з'ясувалося, знають навіть діти.

Природно, на повному серйозі підходити до такої суперечки немає сенсу. Але цікава розминка для розуму - не найгірше заняття спекотним літнім вечором, подумав я, і сів за цей текст.

Отже, Джобс чи Маск?

Наведу всі аргументи, які приходять мені в голову. Підтримайте (або покритикуйте) в коментах, будь ласка.

1Досягнення

Джобс фактично створив індустрію персональних комп'ютерів. Він також революціонізував спосіб поширення музики. І сформував ринок портативних гаджетів в тому вигляді, в якому ми його знаємо.

Можна не любити iPhone і віддавати перевагу Android. Але не можна заперечувати, що саме гаджет Джобса покінчив з ерою кнопкових телефонів і безбожно складних комунікаторів та зробив можливим навіть для вашої бабусі постити фото в онлайн і писати незручні коментарі до ваших постів в Facebook просто з телефону.

Сьогодні смартфонами користуються більше мільярда користувачів. Джобс безпосередньо вплинув на їх повсякденне життя. Так само як і на життя мільйонів людей, які заробляють на хліб пошиттям чохлів для "айфонів".

Маск посприяв настанню ери безпечних інтернет-платежів з PayPal. Переконав світ у тому, що електромобілі - не обов'язково являють собою незграбні, повільні драндулети, на яких можуть їздити тільки "ботани" і екологічні ентузіасти.

Він створив Model S, яка в деяких країнах вже обійшла з продажу в преміум-сегменті Audi і BMW. І показав, як можна побудувати інфраструктуру для зарядки і обслуговування електрокарів.

Коли-небудь сонячна енергетика і електромобілі перевернуть життя мільйонів людей. Але поки цього не сталося.

А ще з Маска почалася ера домінування приватних компаній в космосі. Маск показав, що технологічні прориви доступні не тільки таким державним гігантам як NASA. А ще він створив ракети багаторазового використання, які здешевлять польоти в рази, зробивши освоєння космосу реальністю.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якщо людина ступить на Марс в найближчі десятиліття, то це станеться завдяки Маску.

2Винаходи

Недоброзичливці говорять, що Джобс нічого не винаходив, а був лише обдарованим продавцем. По суті, це так. Джобс не був нi програмістом, ні інженером, ні дизайнером. Хоча його ім'я згадується в деяких патентах Apple.

Він був ідеологом багатьох видатних розробок Apple, навіть якщо їхні ідеї йому не належали, і маркетологом, який вигадав, як пояснити мільйонам покупців, за що вони платять.

Простіше кажучи, Джобс був вiзiонером.

Недоброзичливці часто кажуть, що Маск теж нічого не винайшов. Він не стояв біля витоків PayPal, приєднавшись до компанії пізніше. Він також не був засновником Tesla Motors, а лише інвестором, який приєднався до проекту і, зрештою, очолив його.

Звичайно, Маск - інженер і його втягненість у проектування і Tesla Motors і в SpaceX досить велика. Але, в сутності, він, як і Джобс, в першу чергу, візіонер.

3Людські якості

Джобс був рідкісною сволотою. Так характеризували його підлеглі.

Він міг звільнити людину без видимої причини.

Він кинув дочку і визнав її лише, коли вона була вже дорослою.

Шанувальники таланту Джобса завжди вважали це зворотною стороною його геніальності.

В цьому відношенні Маск на нього дуже схожий. Він також славиться спонтанними звільненнями цілих відділів за дріб'язкові помилки. Він пішов від дружини, яка народила йому п'ятьох дітей.

Можливо, у всьому винні злі язики, але в цілому, Джобс і Маск підтверджують стару тезу про те, що у великих людей зазвичай не вистачає величі на прості людські якості.

4Нерви

Джобс культивував емоції. Він наділяв ними продукти Apple, вважаючи, що продає користувальницький досвід (читай, емоції), а не технічні характеристики.

Його презентації були справжнім Театром. І в спілкуванні з пресою і конкурентами він дозволяв собі емоційні сплески. Він говорив, що у Microsoft немає смаку, а Safari для Windows це "ковток холодної води в пеклі". Він відповів журналісту, який запитував, чому Apple вирішує за користувачів, дивитися порно на iPhone чи ні, чуттєвою фразою: "Поговоримо, коли у вас будуть свої діти". Він обiцяв, що влаштує Google "термоядерну війну", тому що вважав, що компанія Бріна і Пейджа вкрала багато ідей iPhone.

Маск не менш емоційний.

Він люто атакував журналіста The New York Times, який взяв на тест Model S і написав, що електрокар не може проїхати на одній зарядці стільки, скільки обіцяє Tesla.

Він розлютився на бізнесмена, який скаржився, що Tesla затримує старт продажів Model X, і навіть скасував його попереднє замовлення на машину. Фраза "No Tesla for you!" вже стала легендарною.

Нещодавно Маск буквально накинувся на авторитетний журнал Fortune. Його автори звинуватили Tesla в умисній затримцi розкриття інформації про загибель водія з вини автопілота Model S, щоб отримати більше грошей з продажу акцій. Маск заявив, що Fortune опублікувала провокативну статтю, щоб підвищити свій тираж і заробити на рекламі.

5Конфлікти

Джобс вмів "розрулювати" конфлікти.

Наприклад, знаменитий скандал з антеною iPhone 4, яка втрачала сигнал, коли користувач брав смартфон в руку, запам'ятався геніальною фразою Джобса "просто не тримаєте його в руках таким чином".

Маск регулярно сам викладає відео з невдалими посадками ракет його компанії Space X. Наступного разу вийде краще, каже він. І це той випадок, коли одного поста в Twitter достатньо, щоб разом замовкли навіть найбільш недобрi критики.

6Патенти

Стів Джобс дуже любив патенти. Він намагався запатентувати все, що придумав особисто (наприклад, обкладинку-підставку для iPad 2) і все, що було розроблено в Apple.

І був готовий витрачати величезні суми на судові тяжби з конкурентами, які, на його думку, порушували ці патенти.

Можна згадати хоча б його спробу заборонити конкурентам використовувати технологію multitouch (здатність екрану розпізнавати одночасне натискання декількома пальцями) або тривалі юридичні війни з Samsung щодо дизайну.

Ілон Маск вважає патенти злом. У 2014 році він віддав усі патенти, отримані Tesla Motors, на загальне користування. Він багато разів заявляв, що не боїться конкуренції - навпаки, вона потрібна для технічного прогресу.

7Сексуальність :)

У цій категорії порівняння, звичайно, більше для сміху :)

Розпитав знайомих панночок. Всі як одна говорять, що Джобс - чоловік харизматичний, але асексуальный.

А Маск - симпатичний, але зовсім не харизматичний.

Одна дама сказала, що в цій парі Джобс - розумний, а Маск - красивий. Потішно. Не зрозуміти мені жіночу логіку.

8Що вони думали один про одного?

В одному з інтерв'ю Маск розповів, що одного разу зустрічався з Джобсом на якійсь вечірці. Це показова історія.

На вечірці з'ясувалося, що Джобс взагалі не знав, хто такий Маск.

А на Маска Джобс не справив особливого враження.

І взагалі Маск вважає, що Джобс був дурнем. Ну або самі пошукайте більш відповідний переклад його фрази "he was kind of a jerk".

Мій висновок:

Джобс був великий. Масштабами особистості, а також харизмою, він, можливо, перевершує Маска. Але внесок Маска в розвиток цивілізації в кінцевому підсумку може виявитися більш значущим.

А ви що думаєте?

.

.

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по неділях

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Кінопошук з Фоззі – по четвергах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут

Показати ще новини
Радіо НВ
X