Якщо завтра дефолт

1 січня 2016, 10:27
10773
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
$3 млрд, які Київ винен Москві, стали розмінною монетою не тільки для Кремля, але і для Заходу. Як це позначиться на самій Україні?
15.00

Міжнародний валютний фонд намагається догодити всім у питанні українського боргу Росії.

За колишніми правилами кредитування МВФ дефолт через суверенний борг перетворювався на серйозну перешкоду для майбутніх позик країні, яка винна суверену. В українському випадку, якби МВФ чинив по справедливості, йому довелося б визнати тримільярдний борг України перед Росією державним і, згідно зі старими правилами, дефолт дозволив би РФ заблокувати 17мільярдну програму допомоги Україні.

Але з'явилася зачіпка. Минулого тижня МВФ пом'якшив обмеження, вказавши, що якщо країна робить щирі зусилля домовитися з кредитором, то дефолт не призводить до припинення програми кредитування. Це серйозна поступка США, Євросоюзу та Україні. Росія залишилася незадоволена і заявила, що подасть до суду на Україну з вимогою повернути $3 млрд.

Єврооблігації на $3 млрд, продані РФ, були випущені в рамках законодавства Великобританії, а значить, справа підпадає під юрисдикцію британських судів. На нас чекає сюрреалістична картина: Російська Федерація буде розбиратися з Україною (з країною, яку Захід намагається захистити від РФ) в судах найближчого союзника США.

Заступник міністра фінансів РФ Сергій Сторчак зазначив: "Як тільки британський суд з легкістю встановить факт невиплати, це приведе до швидкої та точної процедури ухваленн остаточного рішення. Щодо цього як у колег з України, так і в потенційних учасників судового процесу немає жодних шансів на перемогу". Сторчак, правда, визнав, що за вердиктом суду повинно слідувати його виконання, але це вже окреме питання".

Справжнє питання полягає в тому, чи завадить дефолт Україні продовжити економічне відновлення і процес реструктуризації. Оскільки Захід змінив правила МВФ, щоб, по суті, дозволити державі оголосити дефолт. Чи буде перешкоджати Великобританія Росії вимагати борг, якщо та виграє справу в суді?

Справа в британському суді перетвориться на спектакль, за яким із задоволенням спостерігатимуть американці

Звісно, Україна може спробувати переконати британський суд в тому, що купівля єврооблігацій була фактично хабарем колишньому президенту Віктору Януковичу, тому не має юридичної сили, як вже заявлялося в минулому. Я не юрист, але ймовірність успіху такої спроби здається сумнівною.

Багато геополітичних експертів вже відзначили, що $3 млрд пройдуть шлях з кишень американських і європейських платників податків через Україну прямо в кофри Кремля. Цього сценарію Захід намагається уникнути, особливо в рік виборів, коли жорстка позиція щодо Росії добре сприймається суспільством. Слабкість адміністрації Обами стане більш очевидною, коли зовнішня політика США зміниться на активну, особливо якщо президентом оберуть республіканця.

Росія запропонувала реструктуризувати борг, погодившись отримувати по $1 млрд на рік протягом трьох років. Але в одній з умов угоди зажадала гарантії виплат від США. Захід відмовився.

Міністр фінансів України Наталія Яресько заявила, що все ще сподівається досягти домовленості з Росією поза судом. "Україна робить все можливе, щоб виконати вимоги програми МВФ",— повідомила вона. Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков наполягає, що суд — єдиний можливий варіант. А дефолт України може відбутися на тлі перекриття поставок газу російським Газпромом і припиненням постачань електроенергії через обстріли та руйнування об'єктів інфраструктури на сході.

Дефолт своєю чергою загрожує отриманню країною останніх траншів від МВФ. До того ж, за словами Вільяма Джексона, старшого економіста та спеціаліста з ринків британського агентства Capital Economists, до заморожування програми допомоги можуть привести і побоювання МВФ щодо рішення українського парламенту відкинути запропонований проект бюджету і новий Податковий кодекс.

Можна припустити, що керівництво України продумало всі наслідки дефолту і відчуває в собі сили впоратися з судовим процесом у британських судах. А ще краще припустити, що подібний сценарій дефолту був заздалегідь узгоджений з комерційними кредиторами.

Таким чином, справа в британському суді перетвориться на спектакль, за яким із задоволенням буде спостерігати американський електорат під час останніх місяців президентської кампанії США. А фінанси України, здається, знову виявилися залежними від політичної ситуації в іншій країні.

Текст опубліковано в журналі Новое Время за 25 грудня 2015 року. Републікування повної версії заборонене.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте, переслуховуйте, діліться!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 11:46

thumb img
Президентський рейтинг: Зеленський лідирує, Порошенко залишається на третьому місці
Політика

Сьогодні, 06:43

thumb img
Жодних селфі. Яка відповідальність передбачена за порушення таємниці голосування
Геополітика

Сьогодні, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим