Як змінюється Євросоюз

28 вересня 2017, 13:55
758
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Європейці бояться біженців, але для того, щоб подолати кризу, їм доведеться стати «громадянами світу»

Подорожуючи Німеччиною, складно не помітити ознаки міграційної кризи, що почалася в 2015 році. Раптово і практично не змовляючись, майже мільйони зневірених людей, в основному – сирійці, які втекли від кривавої бійні на своїй батьківщині, приїжджали до Німеччини. І хоча Німеччина є європейською країною з найжорсткішою бюрократичною системою, навіть вона була перевантажена потоком біженців.

Відповіддю німецького канцлера Ангели Меркель на кризу стала пропозиція скасувати всі правила і відкрити кордони. Вона так і сказала німецькому народові: «Ми можемо це зробити». І Німеччина зробила це, тому що альтернативи на той момент не було; і багато німців пишаються своєю країною. Але більшість громадян все-таки сподіваються, що така криза більше ніколи не повториться.

І хоча багато німців погодилися з тим, що сталося два роки тому, залишилися ті, хто досі відчувають себе зрадженими. Їх відповіддю стали гнів, ксенофобія і націоналізм. І ці почуття, безсумнівно, відбилися на тому, як німці проголосували на виборах.

Звичайно, Німеччина – не єдина європейська країна, що зіштовхнулася з кризою мігрантів. У моїй країні, Швеції, політична партія, яка декларує бажання ізолювати державу від решти світу, швидше за все, отримає підтримку на загальних виборах в наступному році. У багатьох країнах Центральної Європи, які тільки недавно повернули собі суверенітет, біженців також сприймають як загрозу національній ідентичності.

Так чи інакше, ці проблеми будуть домінувати в європейській політиці в майбутні роки. Європа повільно намагається залікувати травму, пережиту в 2015 році. Старий Світ, який колись експортував війну і заворушення, тепер хоче захистити себе від проблем сусідів.

Коли люди бачать загрозу своїй національній ідентичності, їх «племінні» інстинкти вриваються назовні

Одним з уроків 2015 року є те, що Європейському союзу варто розробити набагато чіткішу зовнішню політику і політику безпеки. ЄС повинен замінити пишномовну риторику конкретними діями. Колючий дріт між Угорщиною і Сербією не захистить Європу від наслідків війни в Україні, протестів і тероризму. І це не допоможе Європі впоратися з демографічними зрушенням, яке зараз відбувається в Африці, де в найближчі десятиліття буде проживати 40% працездатного населення світу.

Ще один урок 2015 року полягає в тому, що європейські країни повинні переглянути свою національну ідентичність. Сполучені Штати, Австралію і Канаду побудували мігранти, і більшість з нас – нащадки цих людей. Дійсно, в цих країнах залишилося трохи представників «перших народів».

Звичайно, Європа відрізняється від Штатів. У Старому Світі племена билися одне з одним протягом тисячоліть. І протягом останніх двох сторіч європейці будували сильні національні держави і національні ідентичності на основі свого складного історичного досвіду.

Звичайно, ЄС був створений національними державами, громадяни яких хотіли подолати свою давню спадщину «міжусобних воєн». І за півстоліття досягли успіху в цьому. Але коли люди бачать загрозу своїй національній ідентичності, їх «племінні» інстинкти вириваються назовні.

Щоб Європа могла знайти своє місце в нашому мінливому світі, її громадянам доведеться навчитися приймати кілька своїх ідентичностей одразу: бути одночасно гордим шведом і гордим європейцем, бути в одній особі німцем і турком, і користуватися перевагою такої подвійності. Бути громадянином світу – це почесно.

Такий зсув у сприйнятті міг би зробити Європу іншою. Ми, нарешті, змогли б піти від наших древніх племінних конфліктів і страхів і прийняти нове цифрове майбутнє. Ангела Меркель сказала німцям, що вони «можуть це зробити». Подивимося, чи вийде це в Німеччині і решти Європи.

Переклад НВ

Оригінал

Новое Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонене.

Copyright: Project Syndicate, 2017

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 12:42

thumb img
Ґвалтують, поки не завагітніє. Жінок народу качинів із М'янми продають як "наречених" у Китай
Країни

Вчора, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Travel

Вчора, 19:43

thumb img
Це місто створене для тривалих прогулянок. Тревел-план для туриста в Копенгагені