Як це працює у Швеції

20 червня 2017, 18:51
984
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Сучасні шведи, коли презентують свою країну, роблять акцент на своєму сьогоднішньому, а подекуди й завтрашньому дні. Гарний приклад для наслідування

«Ми, шведи, — тільки коли граємо у футбол чи хокей,— жартує мій бізнес-партнер Кріс,— а решту часу — ми просто європейці». Швеція є найкращим прикладом того, що для глобального світу має значення не історія країни, а те, що вона дає йому сьогодні. Шведи створили 50 глобальних компаній, серед яких Scania, IKEA, Atlas Copco, Electrolux, Oriflame, Volvo, Ericsson тощо. Не маючи великого внутрішнього ринку, шведські компанії від початку орієнтувалися на експорт і міжнародну конкуренцію. Конституційна монархія, в якій 90% ВВП створюють приватні компанії, має один з найвищих рівнів соціального забезпечення населення. Шведам вдалося неймовірне — зробити державні підприємства ефективними та практично нанівець звести корупцію.

10 років поспіль Швеція входить в п’ятірку найінноваційніших країн світу за версією Global Innovation Index (зараз 2‑е місце). Технологічність по‑шведськи — це обов’язкове поєднання двох найважливіших принципів: мінімізації витрат і турботи про навколишнє середовище. А термін бережливе виробництво має для них найширший в світі сенс. Шведи однаково бережливо ставляться і до витрат компанії, і до всієї планети. Уже в 2020 році Швеція першою в світі планує відмовитися від використання нафти і газу. І щоб підтвердити серйозність намірів, був прийнятий закон про заборону використання бензину з 2025 року.

Маючи довгострокове планування, компанії не шкодують інвестицій і впроваджують роботів скрізь, де можна отримати ефект від заміни людини. З трьох світових лідерів з виробництва промислових роботів один має відношення до Швеції (АВВ — заснована в результаті злиття шведської ASEA і швейцарської Brawn, Boveri & Cie).

Для глобального світу має значення не історія країни, а те, що вона дає йому сьогодні

Коли ми з українськими бізнесменами відвідуємо офіс Ericsson в Силіконовій долині Стокгольма, у нас складається враження, що ми — на знімальному майданчику фантастичного фільму. Інтернет речей, або як предмети навколо нас будуть спілкуватися між собою — основний фокус нових розробок компанії. “Тепер ROI (Return on Investment), або рентабельність інвестицій, потрібно читати по‑новому: Risk of Ignoring (ROI), тобто ризик ігнорування нових технологій”,— попереджають нас в Ericsson. Технології по‑шведськи роблять компанії не тільки світовими лідерами за витратами, а й бажаними інвесторами в умовах загострення ситуації з природними ресурсами землі.

Висока ефективність використання робочого часу дозволяє шведам мати 34‑денну відпустку (для робочих спеціальностей) без найменших збитків для економіки.

У середньому менеджменті головний двигун результативності — довіра. Новий співробітник в компанії з перших днів отримує максимальний кредит довіри до нього як професіонала і людини. Це стимулює його ініціативність та внесок в роботу, в той же час знижує витрати енергії керівництва на непотрібний контроль.

Ухвалення рішень на стратегічному рівні мій партнер Крістер Ферлінг називає принципом відкритого вікна. Він любить жартувати: ми, шведи, такі наївні та віримо, що у відкрите вікно більше влітає, ніж вилітає. Тривала дискусія і пошук консенсусу з усіма зацікавленими сторонами — основа рішень топ-менеджменту. У більшості шведських компаній присутній погляд зовнішніх експертів через раду директорів або дорадчу раду. В освітніх програмах можна побачити, як менеджери Scania, наприклад, об’єднані в одну групу, допомагатимуть знаходити рішення для менеджерів Atlas Copco. У малих та середніх компаніях (які активно розвиваються останні 20 років) ви не часто зустрінете одного власника. У більшості випадків вони побудовані на засадах партнерства.

Молоді люди відразу після школи починають жити окремо від батьків, йдуть працювати і тільки через кілька років продовжують навчатися в університеті. У результаті середній вік студентів становить 25–27 років. Але і після 60 вони не зупиняються. У мене багато друзів в Стокгольмі, батьки яких вже на пенсії, але активно відвідують курси в нових для них сферах.

У Швеції найвищий відсоток персональних комп’ютерів на душу населення і найбільша кількість патентів на винаходи в Європі. Культура суспільства визначає культуру бізнесу і робить вирішальний вплив на корпоративну культуру компаній. А остання, в свою чергу, створює те, що в маркетингу називається сustomer еxperience, або досвід споживача. Він бачить, відчуває і вибирає. Завдяки культурі інновацій і в технологіях, і в дизайні шведські продукти стають функціональними, модними і часто доступними одночасно. Це робить їх магнетичними для споживачів.

Попросіть мене назвати головний символ шведського суспільства, і я цілком серйозно скажу, що це відсутність штор і фіранок на вікнах. І хоча самі шведи жартують, що так зручніше контролювати, як сусіди сортують сміття, я бачу в цьому символ прозорості та відкритості.

Більшість експертів сходяться на думці, що в основі такого високого рівня розвитку країни лежать три фактори — відсутність війн, політична концепція Folkhemmet та закон Янте.

У цьому суть концепції Folkhemmet, реалізованої соціал-демократами в період з 1932 по 1976 роки (відома як “шведський середній шлях” між капіталізмом і соціалізмом). В унісон з нею звучить закон Янте, сформульований письменником Акселем Сандемусе в романі Втікач перетинає свій слід (1933). Вважається, що закон став основою для формування шведського менталітету, де головною цінністю є соціальна рівність.

1.У Швеції немає такого поняття, як дитячі будинки або інтернати. Якщо батьки не можуть впоратися з вихованням, дітей передадуть в іншу сім’ю. При цьому ті, кого позбавили дитини, отримують підтримку — шведи роблять все, щоб дитина повернулась додому. В Швеції є черга з бажаючих усиновити дітей навіть зі складними медичними діагнозами.

2. Шведи можуть домовитися про що завгодно, навіть про те, як використовувати одне паркомісце на кілька квартир. Мета будь-якої зустрічі — не переконати інших у своїй правоті, а досягти порозуміння і консенсусу. Консенсус — це частина шведської культури, яка вважає рівність однією з найважливіших цінностей, у тому числі гендерну рівність. Вона проявляється всюди — від сім’ї до корпорації. Кожен із подружжя зобов’язаний взяти мінімум два місяці відпустки по догляду за дитиною. Незважаючи на те, що більшість пар живуть у цивільному шлюбі і оформляють стосунки, коли дітям вже виповнюється 5–6 років. Гендерне правило присутнє навіть в радах директорів — мінімум 40% їх складу повинні бути представниками однієї та іншої статі.

3. Коли журналіст запитує шведського спортсмена, як йому вдалося перемогти, ми ніколи не почуємо, щоб він хвалив себе. Скаже, йому пощастило, що були хороші умови для тренування. Як каже наш стокгольмський партнер Інна Саксе, шведи завжди відчувають, що на плечі сидить цей закон Янте, правило номер чотири якого говорить тобі: “Не думай, що ти кращий за нас”.

4. Секулярність суспільства спрощує погляди шведів на багато речей. Наприклад, на гроші. Тут прийнято вчити дітей заробляти самостійно з малих років. Перед святковими днями ви зустрінете в Стокгольмі багато школярів, які співають на вулицях, щоб заробити кишенькові гроші. А сусідські діти приблизно за € 5 допоможуть придбати новорічні подарунки за вашим списком.

5. Наш партнер Крістер Ферлінг часто говорить, що для шведа важливо дотримуватися в житті балансу між роботою, сім’єю і особистим життям. Величезну частину часу шведи проводять на повітрі незалежно від пори року. 99% автомобілів мають форму кузова “караван” — їм потрібно більше місця для спортивних споряджень. Час після роботи і велику частину вихідних вони проводять у різних гуртках за інтересами.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 9 червня 2017 року. Републікація повної версії заборонена.

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Люди

Сьогодні, 14:04

article_img
Віддалений гавкіт собак. Інтерв’ю з командою фільму про війну на сході України, який претендує на Оскар
Інновації

Вчора, 20:00

article_img
Аквамен відпочиває. США розробляють підводних бойових роботів
Країни

Сьогодні, 10:33

article_img
Наша проблема – туристи і мопеди. В Амстердамі призначили велосипедним мером дев'ятирічну дівчинку