Як перемогти корупцію

23 червня 2018, 14:00
2334
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Боротьба з корупцією - важлива і благородна справа, але перемоги в цій боротьбі бути не може

Корупція в більшості держав є не хворобою, а скелетом державного організму. Припиніть корупцію — і всі життєві процеси в суспільстві намертво зупиняться. Спробуйте, наприклад, полікуватися без грошей за допомогою державної безкоштовної медицини, потім розкажете. Корупція є мастилом, завдяки якому життя триває. І ним воно є у 85% країн світу.

В таких умовах боротися з корупцією — це ловити і саджати окремих корупціонерів, на місці яких негайно виникають інші. Якщо суди і правоохоронні органи політично залежні, то боротьба з корупцією перетворюється на показові ув'язнення тих, хто чимось не догодив, або ж на боротьбу кланів між собою. Незалежні антикорупційні органи здатні надати цьому процесу збалансованості і швидкості: саджаємо швидко і незважаючи на партійно-кланову приналежність. Однак корупція нікуди не дінеться: навіть якщо одні порозумнішають і вирішать, що їм уже досить, у нішу, що звільнилися, прийдуть нові, не такі розумні і самовпевненіші. До того ж значна частина корупції носить політичний характер, тобто потоки і схеми, створені не тільки для особистого збагачення, а й для підтримки політичного процесу, а він безперервний.

Замість боротьби з корупцією потрібно змінити саму суть держави. Новий тип держави, до якої належать решта 15%, вчені називають інклюзивним, або відкритим. Перелік тих, кому це вдалося, дивним чином збігається з переліком розвинених країн. Зі списком членів "вищої ліги націй". З переліком інноваційних економік. Із верхівкою рейтингу індексу людського розвитку. Загалом, нескладно зрозуміти, що зміна типу держави означає не тільки подолання корупції.

Коли ловлять одних корупціонерів, іншим це дуже подобається

Така зміна її суті не дається легко. І цей процес не є природним, про що свідчить цифра 15%. Заради успіху такого перетворення потрібно довго і наполегливо працювати.

Результатом перетворення є відкриття всіх громадських систем. Відкриття економіки — тобто реальна можливість кожного громадянина створити власний бізнес, не побоюючись чиновників, конкурентів-монополістів або бандитів, і розбагатіти чесною працею. Відкриття політики — реальна можливість кожного громадянина долучитися до розробки та реалізації політики на місцевому або національному рівні.

Відкриття держслужби — можливість за допомогою чесного відкритого конкурсу пройти на будь-яку посаду і працювати на благо всього суспільства без тиску з боку кланів. Відкриття освіти й охорони здоров'я — можливість вчитися і лікуватися без хабарів. Список можна продовжити.

Як відкрити всі системи? Узагальнюючи одним реченням — прибрати державу з усіх сфер, де її занадто багато. Спростити регулювання бізнесу, скасувати всілякі дозволи, ліцензії та квоти, за які треба давати хабарі. Спростити і перевести повністю в інтернет всі адміністративні послуги, від реєстрації до отримання довідок. Спростити і перевести в інтернет нарахування податків і будь-яку звітність. Реорганізувати освіту за принципом "гроші йдуть за дитиною". Реорганізувати охорону здоров'я за принципом "гроші йдуть за пацієнтом". Приватизувати всі держпідприємства, крім кількох стратегічних. Відкрити ринки, забравши живильне середовище для корупції, монополізму й тіньових ділків. Забрати з економіки правоохоронців, окрім невеликої команди аналітиків. Знизити бар'єри для входження на ринки в економіці і для входження в парламент у політиці. Якщо продовжити цей список, він буде довгим: ми живемо в посттоталітарній країні, яка звикла мати вирішальний голос у всіх справах. Добре відомо, що і як треба робити, а багато законопроектів давно лежить у парламенті.

Єдина проблема полягає в тому, що таке відкриття громадських систем дуже не подобається корупціонерам, та й монополістам теж. Це позбавляє їх доходів. Навпаки, коли ловлять одних корупціонерів, іншим це дуже подобається. По-перше, це відволікає увагу громадян від основного — необхідності відкривати всі системи. І громадяни легко на це ведуться. По-друге, це означає, що певна тепла місцина звільнилася.

Тож, коли почуєте про те, що схопили корупціонера, не спокушайтеся. Запитайте краще, що зроблено, щоб його наступник не міг продовжити його приємну справу. Спитайте, що зроблено для зменшення ролі держави там, де працював спійманий.

Зрозуміло, що незалежний Антикорупційний суд потрібен — але тільки, як було сказано вище, для швидкості і збалансованості ув'язнень. Адже є країни, де розстрілюють або рубають голови, але корупція нікуди не зникає. На місці кожної зрубаної голови Гідри виростає купа нових. Геракл переміг, припікаючи ці місця вогнем.

Колонка опублікована в журналі Новое время за 21 червня 2018 року. Републікування повної версії тексту заборонене

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Футбол

Сьогодні, 04:08

article_img
Вони не пройшли. Реакція соцмереж на перемогу Динамо і поразку Шахтаря в Лізі Європи
Гаджети

Вчора, 20:00

article_img
Прогин зараховано. Все, що потрібно знати про Samsung Galaxy Fold і майбутнє гнучких смартфонів
Події

Вчора, 08:40

article_img
Подолання бідності. Як працюватиме державний онлайн-реєстр вакансій