Громадянин контролер

26 вересня 2016, 11:36
Декларації чиновників з інформацією про нерухомість, авто та предмети розкошів тепер у відкритому доступі. Це означає, що кожен зможе перевірити правдивість даних і схопити за руку клептократа

Чотири роки тому як керівник бюро журналістських розслідувань Свідомо я запросив декларації про майно та доходи у голів судів. Найбільше запам'яталася відповідь в. о. голови Апеляційного суду Херсонської області Сергія Лободзинського: "Прошу повідомити, з якою метою збирається інформація щодо моїх статків, а також як і ким вона використовуватиметься". Тоді свій матеріал я завершив словами: "Ми бажаємо йому дожити до того часу, коли такі питання від судді всім будуть здаватися абсурдними".

Відео дня

Сьогодні цей час настає.

Тепер декларації суддів, народних депутатів, міністрів і президента мають подаватися в інтернеті та залишаться там у режимі відкритого доступу. За законом сайт, куди потрапляє ця інформація, розробляється Агентством із запобігання корупції. Розслідувати ж знайдену брехню слід Національному антикорупційному бюро разом зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Це нові інститути, зарплати в яких стартують від 40 тис. грн і куди заборонено брати тих, хто вже "боровся" з корупцією. Ідея проста: нові люди можуть зруйнувати кругову поруку старої прокуратури та податкової.

Страшно уявити, скільки лісів уздовж Амазонки було вирубано за час складування в цих з'їдених корупцією відомствах тисяч паперових декларацій, які не перевірялися і ховалися від усіх за методом судді Лободзинського.

У кожного з'явився шанс попрацювати тим п'ятим членом агентства, обрання якого блокують клептократи

Не скажу, що все вже вийшло. Опір прозорості майнових декларацій чиновників тотальний. Петро Порошенко на початку року розіграв перед українцями анекдот про козу. Спочатку депутат з фракції БПП запропонував багато чого з декларацій прибрати. А потім, коли після голосування за цю ініціативу здійнявся скандал, президент особисто запропонував майже все повернути в декларації. Майже — бо із законодавства за цей час зникла вимога декларувати в поточному році вартість рухомого майна. Як пояснив один знавець корупції в парламенті, чимало награбованого клептократи зберігають у предметах мистецтва. Воно зростає в ціні, його легко сховати — в крайньому разі, в декларації напишуть "картина Ван Гога, маленька".

Також досі допрацьовується і сайт для подання декларацій та доступу до них. Головна причина такого неподобства — саботаж з боку уряду Арсенія Яценюка виборів перших керівників агентства, відповідального за сайт. Щоб переломити ситуацію, довелося двічі збирати парламентський Комітет з протидії корупції. Без підтримки громадськості, медіа та МВФ з ЄС ми б не впоралися. В результаті були обрані чотири керівники з п'яти. П'ятого немає вже другий рік, хоча з весни уряд очолює новий прем'єр Володимир Гройсман. На це місце міг потрапити блискучий знавець кримінального права Микола Хавронюк. Він здобув високі оцінки під час конкурсу, і... справа зупинилася.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Отже, тепер ніхто не має права приховувати свою декларацію. У ній повинні зазначатися відомості не тільки про нерухомість, землю й автомобілі, але і про кількість готівки, а також предметів розкоші. Брехня на суму понад 362.500 грн переслідується за Кримінальним кодексом. Навіть більше, держава має право конфіскувати майно, наявність якого чиновник не здатний пояснити.

Найважливіше: нові закони виписані так, щоб кожен крок з їх виконання міг контролювати Його Величність Громадянин. Чиновник "забув" про гектари землі, розкішній будинок або авто? Ви легко можете допомогти йому згадати. Ще минулої осені були відкриті реєстри всіх власників таких активів. Доступ до двох з них — землі й авто — безкоштовний. За виписку з реєстру нерухомості потрібно заплатити 20 грн. Я переконую нинішній уряд скасувати і цю плату. Прем'єр має погодитися: зараз прозорість — головна зброя проти корупції.

У кожного з'явився шанс попрацювати тим п'ятим членом агентства, обрання якого блокують клептократи. Громадський люстраційний комітет навіть створив інструкцію, як стати таким громадським контролером.

До речі, суддя Лободзинський пішов у відставку. І багато його колег по мантії планують той самий крок. Ключовий мотив — неготовність відкритися перед суспільством.

За це, власне, і боролися.

Я ж планую просувати наступний крок у законодавстві. Тим, хто не може пояснити походження майна своєї родини, слід заборонити не тільки обіймати державні посади, їх треба знімати з виборів. Не давати можливості ставати народними депутатами, членами уряду або президентом.

Якщо ви вважаєте, що це нереально і в парламенті не проголосують — ви маєте рацію, буде непросто. Але колись і проста вимога розкрити декларації здавалася заскладною.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 16 вересня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут

Показати ще новини
Радіо НВ
X