"Горокракси" Путіна. Як знищити антигероя

6 вересня 2017, 15:03
2240
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
"Горокракси" Путіна. Як знищити антигероя  - фото

Крим перетворився на черговий символ влади Путіна

Двадцять років тому Джоан Роулінг подарувала світу нові слова. Одним з них стало «горокракси» - магічні предмети, які дарують антигерою безсмертя. У світі Гаррі Поттера в кожен з них була укладена частка душі їх творця. До того часу, поки «горокракси» цілі – їх автор невразливий. Головний антигерой казкової саги став першим, хто вирішив не обмежуватися одним «горокраксом», – пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

Хороша література цінна тим, що її образи починають жити самостійним життям. Будь-який політик, який мріє про власне політичне безсмертя, точно так само створює собі «горокракси».У Володимира Путіна їх кілька.

Першим його «горокраксом» стала перемога над сепаратизмом. Тим самим, що супроводжував всі російські дев'яності. Друга чеченська війна стала фактичною передвиборчою кампанією – на тлі відсутньої номінальної. «Сильна рука» стала нанизувати країну на «вертикаль». Слідом за замиренням бунтівної республіки – скасування губернаторських виборів, вигнання регіональних бояр з Ради Федерації і скасування самої «федерації» на користь ультрацентралізованої системи. Боротьба з відцентровими – саме вона стала легітимацією першого президентського терміну Володимира Путіна. Головною відповіддю на питання «чому він».

Мрія про імперію виявилась занадто сильним ментальним наркотиком

Другим «горокраксом» стало зростання добробуту. Нафтодолари дозволили укласти новий соціальний договір, в рамках якого обиватель відмовлявся від своїх політичних прав. На другій чаші ваг були зарплати і іпотеки, «кредитний Фокус» і можливість відпочивати в Хургаді. Вперше за десятиліття російський громадянин занурився в споживацтво – те саме, яке до цього бачив тільки по телевізору. Бюргерство народжувало аполітичність. Нафта дорожчала, і її бризки розліталися по країні. Влада в Росії вперше за довгий час знайшла імідж тієї, що може наповнити холодильники і гардероби. Консьюмеризм народжував лояльність, завтрашній день знаходив горизонти, планування знову стало входити в моду. Легітимність другого терміну Володимира Путіна будувалася саме на цьому. Другий «горокракс» був створений.

Його інерція дозволила провести рокіровку. Регентство Дмитра Медведєва забезпечує не перевагами наступника, а підтримкою першої особи. Наступні чотири роки всі сперечалися про те, де закінчується один і починається другий. У 2012-му ці суперечки стали безглузді. Володимир Путін повернувся.

Його третім «горокраксом» могла стати Олімпіада. Власноруч проведена і виграна. Росія головувала в G8 і продавала нафту по $110. Створювала Митний союз і приручала європейський бізнес. Але все це здалося Кремлю недостатнім.

На роль нового «горокракса» був призначений Крим. «Сакральна Корсунь» і «російська мекка», «ввічливі люди» і «слава російської зброї». Виворотом обкладинки стала війна на Донбасі і боротьба з інакомисленням. І те, і інше обиватель вважав за краще не помітити. Мрія про імперію виявилася занадто сильним ментальним наркотиком. Обложена фортеця. Крокуємо в ногу. Ворог у воріт.

Кожен з цих трьох «горокраксів» – запорука виживання того, хто їх створив. І тому Кремль не ризикує окрикнути Рамзана Кадирова, який публічно критикує Москву за її позицію щодо М'янми. Кидає в тюрми тих, хто називає Крим Україною. Продовжує на прямих лініях пояснювати низькі зарплати перегинами на місцях. Тому що в кожному з цих трьох випадків є ризик зруйнувати ті самі точки легітимності, які зробили Володимира Путіна тим, ким він є. А руйнування кожного «горокракса» загрожує загибеллю їх творця.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Ігри

Вчора, 21:02

thumb img
Гра року. Усе, що відомо про Mortal Kombat 11
Країни

Вчора, 16:16

thumb img
Відставка Назарбаєва. Топ-15 цитат президента, який очолював Казахстан майже 30 років
Країни

Вчора, 19:45

thumb img
До 2030 року. Як країни світу відмовлятимуться від пластику, та що треба зробити в Україні