Дострокові вибори будуть

0 коментувати
Навіть технократичний уряд лише на якийсь час відтермінує дострокові вибори, але не скасує необхідності їх проведення

Сьогодні в Брюсселі Петро Порошенко вкотре заявив, що дострокових парламентських виборів в Україні не буде. Однак обставини в країні говорять про інше.

По-перше, українці бідніють. І добре розуміють, що причина цього криється далеко не лише в розриві економічних стосунків з агресором. А, в першу чергу, в тому, що політична еліта за два роки після Майдану не спромоглася забезпечити умови, аби люди могли заробляти чесно та багатіти.

По-друге, провалена боротьба з корупцією. В прокуратурі все ті ж, в судах ті ж самі порядки. На митниці і в податковій корупція, державні підприємства і далі годують партійних босів і їх свиту. Представники “злочинної влади Януковича” комфортно почувають себе і в парламенті, і за його межами. Невдоволення людей помітно росте.

По-третє, в країні глибока політична криза. Розвалена парламентська коаліція, недовідставлений уряд дають сигнал про неефективність влади і спричиняють різку втрату довіри виборців до політичних партій, лідерів та інститутів.

Відповідальність за невикористані можливості лежить на всіх, але політична відповідальність за провал, більшою мірою, лягає на Порошенка і Яценюка, які обіймають дві найвищі посади в країні і мають незрівнянно високий політичний вплив.

Рятівною паличкою для них може стати “технократичний уряд”, але ненадовго. Навіть якщо його сформують з експертів-неполітиків і дадуть їм свободу дій, то це лише на якийсь час відтермінує дострокові вибори, але не скасує необхідності їх проведення.

Потрібна боротьба не за нові обличчя, а за нові ідеї, правила і підходи

Немає нічого поганого в “технократичному уряді”. Україна не перша в Європі, де його можуть призначити, але де б це не відбувалося - це означає, що політична еліта, а разом з нею й політична система збанкрутували. “Технократичний уряд” з’являється тоді, коли інститути представницької демократії не впоралися або з якихось причин не виконують покладені на них функції. А якщо так, то мають бути оновлені.

Тому, незалежно від результатів роботи “технократичного уряду”, після нього необхідно буде проводити вибори. Саме вибори забезпечать можливість появи в парламенті нових демократичних партій з ідеологічними програмами та працюючими соціальними ліфтами замість політичних проектів, зв’язаних інтересами великого бізнесу з авторитарним лідерами і порядками.

Йдеться саме про можливість для появи нового, а не про гарантію.

І, безперечно, аби така можливість не реалізувалася, чинна політична еліта чинитиме опір.

Тобто вибори  будуть. Аби на них відбулося оновлення, активній частині українського суспільства необхідно подбати про:

1. Нові виборчі правила, основним завданням яких є зниження фактору грошей в політиці і забезпечення конкуренції ідей, політичних програм та команд. Якщо політика - це дорого, то в парламентських партій завжди буде свій ляльковод.

2. Формування кількох демократичних партій різного ідеологічного спрямування. Хтось має об’єднати нових лівих, хтось центристів і правоцентристів, а хтось має представляти праві ідеї. Саме такі партії мають витиснути стару політичну еліту, для якої політика - це бізнес, а бізнес - це політика.

3. Участь громадян. Потрібне повстання проти старого і боротьба за нове. Не за нові обличчя, а за нові ідеї, правила і підходи. І тут недостатньо просто підтримати, тут треба взяти участь. Багато кому доведеться подолати свій страх перед політикою, комусь - боягузтво перед викликом зробити вибір, іншим - байдужість та лінощі.

Найближчі кілька тижнів стане зрозуміло, де і ким формуються “точки кристалізації” для появи нових суб’єктів. Якщо їх не буде помітно, створюйте свої. Але не треба чекати. Треба готуватися до виборів.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Василь Гацько
Василь Гацько

Український політичний та громадський діяч

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.