Досрочные выборы будут

17 мартa 2016, 18:24
1721
Этот материал сейчас доступен только на украинском языке
Даже технократическое правительство лишь на время оттянет досрочные выборы, но не отменит необходимости их проведения

Сьогодні в Брюсселі Петро Порошенко вкотре заявив, що дострокових парламентських виборів в Україні не буде. Однак обставини в країні говорять про інше.

По-перше, українці бідніють. І добре розуміють, що причина цього криється далеко не лише в розриві економічних стосунків з агресором. А, в першу чергу, в тому, що політична еліта за два роки після Майдану не спромоглася забезпечити умови, аби люди могли заробляти чесно та багатіти.

По-друге, провалена боротьба з корупцією. В прокуратурі все ті ж, в судах ті ж самі порядки. На митниці і в податковій корупція, державні підприємства і далі годують партійних босів і їх свиту. Представники “злочинної влади Януковича” комфортно почувають себе і в парламенті, і за його межами. Невдоволення людей помітно росте.

По-третє, в країні глибока політична криза. Розвалена парламентська коаліція, недовідставлений уряд дають сигнал про неефективність влади і спричиняють різку втрату довіри виборців до політичних партій, лідерів та інститутів.

Відповідальність за невикористані можливості лежить на всіх, але політична відповідальність за провал, більшою мірою, лягає на Порошенка і Яценюка, які обіймають дві найвищі посади в країні і мають незрівнянно високий політичний вплив.

Рятівною паличкою для них може стати “технократичний уряд”, але ненадовго. Навіть якщо його сформують з експертів-неполітиків і дадуть їм свободу дій, то це лише на якийсь час відтермінує дострокові вибори, але не скасує необхідності їх проведення.

Потрібна боротьба не за нові обличчя, а за нові ідеї, правила і підходи

Немає нічого поганого в “технократичному уряді”. Україна не перша в Європі, де його можуть призначити, але де б це не відбувалося - це означає, що політична еліта, а разом з нею й політична система збанкрутували. “Технократичний уряд” з’являється тоді, коли інститути представницької демократії не впоралися або з якихось причин не виконують покладені на них функції. А якщо так, то мають бути оновлені.

Тому, незалежно від результатів роботи “технократичного уряду”, після нього необхідно буде проводити вибори. Саме вибори забезпечать можливість появи в парламенті нових демократичних партій з ідеологічними програмами та працюючими соціальними ліфтами замість політичних проектів, зв’язаних інтересами великого бізнесу з авторитарним лідерами і порядками.

Йдеться саме про можливість для появи нового, а не про гарантію.

І, безперечно, аби така можливість не реалізувалася, чинна політична еліта чинитиме опір.

Тобто вибори будуть. Аби на них відбулося оновлення, активній частині українського суспільства необхідно подбати про:

1. Нові виборчі правила, основним завданням яких є зниження фактору грошей в політиці і забезпечення конкуренції ідей, політичних програм та команд. Якщо політика - це дорого, то в парламентських партій завжди буде свій ляльковод.

2. Формування кількох демократичних партій різного ідеологічного спрямування. Хтось має об’єднати нових лівих, хтось центристів і правоцентристів, а хтось має представляти праві ідеї. Саме такі партії мають витиснути стару політичну еліту, для якої політика - це бізнес, а бізнес - це політика.

3. Участь громадян. Потрібне повстання проти старого і боротьба за нове. Не за нові обличчя, а за нові ідеї, правила і підходи. І тут недостатньо просто підтримати, тут треба взяти участь. Багато кому доведеться подолати свій страх перед політикою, комусь - боягузтво перед викликом зробити вибір, іншим - байдужість та лінощі.

Найближчі кілька тижнів стане зрозуміло, де і ким формуються “точки кристалізації” для появи нових суб’єктів. Якщо їх не буде помітно, створюйте свої. Але не треба чекати. Треба готуватися до виборів.

Стань автором

Если Вы хотите вести свой блог на сайте Новое время, напишите, пожалуйста, письмо по адресу:

nv-opinion@nv.ua

Выбор редакции

События

Вчера, 23:47

img
Давайте после выборов. Самые интересные материалы недели от главреда NV.ua
Политика

Сегодня, 18:10

img
Второй тур. Выборы президента Украины - онлайн
Политика

Сегодня, 15:33

img
Как сегодня выглядит изнутри штаб Зеленского - видеорепортаж НВ