Епідемія буллінгу в школах. Що робити?

26 березня 2018, 12:38
1901
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Буллінг – це соціальна хвороба. Хвороба суспільства. Неможливо організувати в школі рай і соральність, якщо поза школою в країні пекло й аморальність

1. Нас наздогнала епідемія буллінгу в школах.

Зазвичай – школярів один з одного. Знущання, приниження, залякування, погрози, образи, викладання безсовісних сюжетів в інтернеті. А жертви глибоко страждають.

2. Особливо суспільство вибухає, коли вчителі б'ють дітей, кричать на них або ображають. Ясно, що вчитель не має на це права. Він повинен спочатку мати витримку і вмінням застосовувати м'які виховні заходи. Він же вчитель! Він повинен любити дитину, розважати її, і якщо треба, то й станцювати перед нею.

3. Але ось несподівано став пробиватися голос тих, хто раптом звернув увагу на те – а хто доводить до сказу цих нещасних і беззахисних вчителів?

Для цього опитали дітей, що нічого не підозрювали, поволі задавши їм запитання, чи не було у них випадків знущань з учителя? І діти почали видавати ці випадки навперебій, змагаючись – хто крутіше довів вчительку до сліз і істерик. «А за що ви їх так?» «Та по приколу!»

Все дуже просто: одна дитина вчителя задирає, чи то папірці в нього кидає, чи то слова брудні каже, а інші знімають вчителя на телефон і викладають в мережу.

Звідси запитання. Чи є хоч якісь способи зниження напруження пристрастей і запобігання буллінгу?

4. Так, є. Я об'їхав 107 країн і бачив, як витончено розрулюють цю проблему в деяких австралійських і канадських школах. Наприклад, дорожній знак «Стоп буллінг!». Цей знак розвішується у всіх приміщеннях, коридорах, класах, роздягальнях, їдальнях, туалетах. І в одному випадку з п'яти цей знак зупиняє «напад». Таким чином, 20% проблеми вирішується.

5. Ще там укладають «громадський антібуллінговий договір», який підписують на початку кожного року троє: учень, вчитель і батьки.

Там все написано про буллінг. Зокрема, що буде, якщо винуватець порушить цей договір. Звичайно, зрозуміло, що до дітей договори незастосовні через їх вік. Ніякої юридичної сили договір не має, і нікуди його не понесеш. Але якщо щось станеться, то дитині кажуть: ти ж підписав! І дивно, але за статистикою одному з п'ятьох стає соромно, і це його зупиняє. Це ще 20% зняття напруги.

6. Погано, що в педвузі не вчать антібуллінгу. Але це не страшно. Є ж інтернет. А там є спеціальні кейс-уроки з таких буллінговим (і інших) ситуацій. І дітям вони подобаються. Чому?

Немає кращого способу виростити запеклого егоїста, ніж в усьому йому догоджати, балувати, потурати

Тому що на початку кожного року в класах проводяться рольові ігри. Наприклад, Колі і Вані пропонують зімітувати, що вони побилися. Всі інші опиняються перед вибором, що робити? Рознімати їх? Знімати на телефон? Бігти скаржитися вчителю? Викликати охорону? Відвернутися, ніби, не моє діло?

Або група дівчаток принижує одну з класу. Що робити іншим? Заступитися? Мовчати? Продовжувати дивитися? Самим розібратися? Залучити дорослих? Розповісти вдома?

Так ось. Є базові 10-15 подібних ситуацій, у яких є чіткий алгоритм вирішення: що, коли, кому і навіщо робити. Як протокол лікування хвороби в медицині.

І якщо завчасно кілька разів обіграти такі рольові ситуації на початку навчального року, то в разі їх реального виникнення, ефект позування дітей на публіку сам собою зникне. І буллінг розтане сам собою. Це дає ще 20% антібуллінгу.

7. Ну, і допомагають розвішані всюди відеокамери. Вони рятують +10% випадків. За ним легко розібратися хто правий, хто винен. Та й школярі, знаючи, що їх пишуть на камеру, самі відмовляються від буллінгу. Як то кажуть, собі дорожче.

8. Залишається 30%.

Їх в школі не вирішити. Тому що буллінг – це соціальна хвороба. Хвороба суспільства. Неможливо організувати в школі рай і соральність, якщо поза школою в країні пекло і аморальність.

9. На жаль, в суспільстві вже створено сталу, але не зовсім справедливу думка, що вчителі у нас погані, архаїчні, нічого не вміють, не можуть, не хочуть і всього нового цураються. Це летить з усіх ЗМІ, саркастично обговорюється в сім'ях, нещадно обговорюється в курилках офісів.

То що ви хочете від дітей? Вони легко переймають це негативне ставлення до вчителів і влаштовують їм буллінг. А хіба сім'ю або суспільство перевиховаєш?

10. Дивіться. Ось у нас швидко перейняли найкращу в світі фінську систему освіти. Чому? Тому що всім сподобався спосіб навчання – це просто мрія! Ніяких оцінок, ніяких домашніх завдань, предмети за вибором, в класі можна стрибати, лежати, дивитися у вікно... Краса! Все для дитини, все в ім'я дитини.

На жаль, немає кращого способу виростити запеклого егоїста, ніж в усьому йому догоджати, балувати, потурати і нічого не вимагати.

11. Просто наші едьюкейтори забули всім сказати, що фінська реформа освіти 30 років тому почалася не з волі дитини, а з головного – з різкого підвищення поваги до вчителя. У них не дітоцентризм, як у нас, а вчителецентризм. У них учитель – головна фігура в освіті. Із зарплатою 50 000 євро на рік і конкурсом в педвузи 10 осіб на місце. І йдуть в педагоги найкращі. Їм довіряють! І у батьків навіть думки не виникне прибігти в школу і влаштувати вчителю вирвані роки.

А діти там привчені користуватися своєю свободою розумно і свідомо. Вони не трощать все підряд, не кричать несамовито, не бігають по партах, і немає ніякого буллінгу щодо вчителів.

Там все розуміють, що навчання – це теж робота. А не тільки гра. Навіть не знаю, як це пояснити суспільству, реформаторам і деяким батькам. Тому що все вимагають в школі волі. А потім в кінці року здивовано дивуються: чому дитина нічого не знає і не вміє? Тому!

12. У нас всі тільки й задаються запитанням: як створити ідеальні умови для дітей. Які повинні бути меблі, смарт-дошки, підручники, харчування, комп'ютери. А для вчителів ви не хочете створити нормальні умови?

13. Якось так вийшло, що тепер на школу вже скинули все. Дитина захворіла – винна школа. Пішов сніг, скасували заняття – винна школа. Проблема щеплень – винна школа. Немає інтернету – винна школа. Дитина приносить з дому ненормативну лексику – винна школа.

Практично всі фільми про школу – як про якесь суцільне непорозуміння.

14. Так, в кожній школі є вчителі, яких діти не люблять, і які не відповідають високому званню вчителя. Я спеціально провів невелике дослідження на тему – скільки таких вчителів? З'ясувалося, що якщо в школі, наприклад, 100 вчителів, то з них таких умовно «негативних» лише 5-6. Але ж інші 95 – нормальні! Просто ці 5% роблять школі весь піар.

Тих вчителів, яких діти люблять, обожнюють і потім пам'ятають все життя –10%. А 85% – просто нормальні вчителі.

15. Багато хороших вчителів у цій абсолютній безвиході йдуть. Або кажуть: А ну, вас всіх в баню, самі вчіть своїх дітей. Зрештою, школа – це місце, де вчать, а не лікують. А виховання повинно йти з сім'ї, де є свої сімейні традиції, підвалини і правила. А то приходить тато в одну школу і говорить: а де у вас тут курилка? Тому що мій десятикласник курить і йому потрібно виходити покурити. У нас, мовляв, такі сімейні традиції. І взагалі – де свобода для дитини!

Добре хоч, що у школи немає повноважень і прав перевиховувати батьків і пояснювати їм якісь інші цінності. Адже свобода однієї дитини закінчується там, де починається свобода іншої людини.

Інакше буллінгу не уникнути, і епідемію цю не перемогти.

16. Господи, говорять уже деякі вчителі, скоріше б уже дочекатися роботів. Нехай цих дітей вчать роботи, і нехай діти знущаються з них. Хоча я вже бачив у Японії робота, якого запрограмували давати здачі.

Ось тоді-то батьки і почнуть ганятися за «живими» і дефіцитними вчителями, яких буде мало. Але які будуть справжніми гросмейстерами знань і гуру виховання.

Батьки будуть обіцяти їм величезні зарплати, як у футболістів або футбольних тренерів, цінуючи їх доленосну працю, і назавжди забувши, що таке буллінг.

17. Зараз в Канаді і США дуже популярний серіал на тему буллінгу. «13 причин чому» ( «13 reasons why»). Там так все показано в особах і деталях, що аж плакати хочеться.

18. Ну, і наостанок скажу, що в одному з ліцеїв над учительською висить слоган, який проникає в душу дітей глибоко і надовго, запобігаючи будь-яким їх недоброзичливим думкам: Ліцеїсти, пам'ятайте що вчителі – теж люди!

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Час відповідати

Сьогодні, 06:10

thumb img
Четверта світова війна почалася в 2010 році. Головне з інтерв'ю НВ з екс-головою зовнішньої розвідки України
Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 10:17

thumb img
Перший указ. Відомі українці розповіли, що б вони зробили на президентському посту