Дональди Трампи вже тут. І це страшно

14 грудня 2015, 11:12
1068
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Дональди Трампи вже тут. І це страшно - фото

Трамп и Ле Пен ставят свой фанатизм выше общей цели противостоять убийствам

За Трампа леді Свобода буде обезголовлена, а ті, хто захоче потрапити в США, зіткнуться з новимтестом на релігію

Під час нещодавнього інциденту в лондонському метро, в ході якого якийсь чоловік напав з ножем на пасажирів підземки і з криками «Це за Сирію!» поранив трьох, один з випадкових спостерігачів крикнув йому: «Ти не мусульманин, чувак»! Ці слова миттєво розійшлися по інтернету, ставши однойменним хештегом в Twitter. Під час прес-конференції в місті Дербі, що на сході Англії, цю фразу також використовував британський прем'єр Девід Кемерон.

Буркотуни причепилися до того, що Кемерон зі своєю ідеальною вимовою, характерною для вищих станів, використовував жаргон лондонського робітничого класу, що складається з іммігрантів.

Інцидент розгорівся з новою силою, коли кандидат у президенти США, республіканець Дональд Трамп, піднімаючи питання лондонської поножовщини, заявив, що в британській столиці є такі райони, які поліцейські не патрулюють, оскільки побоюються радикальних ісламістів, які погрожують насильством. Петиція про заборону на в'їзд до Британії американському мільярдерові зібрала 300 тис. підписів. При цьому Трамп володіє двома гольф-клубами поблизу міста Абердін, що на півночі Шотландії (і в уряді зазначили, що не будуть забороняти йому відвідування країни).

25% британців вважають заклик Трампа заборонити мусульманам в'їзд в Сполучені Штати правильним

Всі резонно заговорили про те, що в Лондоні немає таких районів, до яких би не мала доступу поліція. Дотепний лондонський мер Борис Джонсон сказав, що «єдиною причиною, по якій він не пішов би в якусь із частин Нью-Йорка, є ризик натрапити на Дональда Трампа». Таким чином, британський народ був єдиний у засудженні насильства, фанатизму і Трампа.

Проте на тлі цього єднання оприлюднені результати двох опитувань, які отримали куди меншу увагу. Відповідно до першого з них, 25% британців вважають заклик Трампа заборонити мусульманам в'їзд в Сполучені Штати правильним. Серед тих, хто проголосував подібним чином, було 30% прихильників Консервативної партії, 21% - виборців лейбористів і 61% тих, хто голосує за нову британську партію правого толку - Партія незалежності Сполученого Королівства.

Друге опитування, проведене за запитом видання The Sun, показало, що 19% опитаних британських мусульман продемонстрували якусь симпатію до тих, хто відправився в Сирію воювати на боці джихадистів. Це опитування підняло чимало запитань. Що означає «симпатизують»? Яким джихадистам? Крім того, згідно з дослідженням, серед 18-34-річних британських мусульман рівень «симпатії» до джихадистів ще вище (25% з них виявили «якусь» підтримку сирійським бойовикам).

І ще одна новина в скарбничку народної єдності: кілька офіцерів поліції визнали, що при патрулюванні деяких частин Лондона їм наказали не носити уніформу по дорозі з дому на роботу і назад. Один з них додав, що Трамп «зазначив щось абсолютно очевидне, щось, що ми, як держава, здається, не хочемо визнавати».

Цей тиждень поставив серйозні питання по всій Європі. Люди завмерли, чекаючи остаточних результатів Національного фронту Марін Ле Пен на регіональних виборах у Франції. Чи зможе Ле Пен не розтратити свою підтримку і показати такі ж високі результати в другому турі?

Якщо лівоцентристські і правоцентристські партії погодяться закликати своїх прихильників згуртуватися навколо однієї центристської партії, яка має найбільше шансів виграти вибори в тому чи іншому регіоні, праворадикальний Фронт може потерпіти невдачу по всій країні. Це, звичайно ж, зупинить його зліт, але не виб'є з політики в цілому - так само, як і Трамп не вилетить, якщо його рейтинги поповзуть вниз. Заклик заборонити мусульманам в'їзд в США не вплинув на привабливість Трампа в очах виборців. Насправді, деякі опитування показують, що його популярність серед прихильників Республіканської партії тільки зросла.

Настрій французів по відношенню до мусульман зіпсувалось ще після розстрілу журналістів в офісі сатиричного видання Charlie Hebdo на початку цього року. Кровопролиття минулого місяця погіршило настрої французів по відношенню до мусульман ще більше, особливо в середовищі робітничог /середнього і нижчого класу. Все частіше голоси крайньо правих потрапляють в мейнстрім, як, наприклад, французького журналіста і письменника, члена «нових правих» Гійома Фая, який активно критикує імміграцію. Він стверджує, що Національний Фронт «кристалізує страждання мільйонів уродженців Франції, які поступово стають чужими у своїй країні, на землі своїх батьків». Саме вони, за його словами, «страждають від руйнівних наслідків масової імміграції та наростання ісламізації ... ці люди відчувають тугу за Францією, яка зникає». Ностальгія, як відомо, селективна, сентиментальна й вельми поблажлива до себе. Широко поширившись серед населення, вона може стати могутньою.

В умовах домінування світських громадянських цінностей і значного економічного зростання європейські ліберальні демократії були раді всім до того часу, поки їх не прибуло занадто багато. Тут не було великих і вільних територій, не було історій створення країн іммігрантами, не було Статуї Свободи (подарунка від французького народу США!), які б супроводжували приплив мас людей, спраглих дихати вільно. Тепер маси, яким не вистачає місця, кинулися в Європу - і вона закривається перед ними. Як показує нова карикатура, при Трампі леді Свобода буде обезголовлена, а ті, хто захоче потрапити до Америки, зіткнуться з новим тестом на релігію.

Страх - це стимул. Поножовщина в Лондоні; різанина в Сан-Бернардіно, ще більше кровопролиття в Парижі; постійні залякування, що найгірше попереду - все це призводить до того, що мусульмани, які проживають або тільки прибувають в західні держави, стають об'єктами сильної підозри.

Трамп і Ле Пен ставлять свій фанатизм вище спільної мети протистояти вбивств. І при цьому звинувачують представників однієї віри в злочинах, які роблять фанатики. Їх можна було легко уникати, коли здавалося, що вони ніколи не виграють. Але зараз вони виграють.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад та публікацію колонок Джона Ллойда на Reuters. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Час відповідати

Сьогодні, 06:10

thumb img
Четверта світова війна почалася в 2010 році. Головне з інтерв'ю НВ з екс-головою зовнішньої розвідки України
Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 10:17

thumb img
Перший указ. Відомі українці розповіли, що б вони зробили на президентському посту