До чого призведе історія з Газпромом

6 березня 2018, 07:03
13279
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Інформаційний скандал з Газпромом мав приблизно той самий ефект, що і мультики Путіна про ядерну зброю

Сьогодні ми переживаємо те, через що 20 років тому проходили країни Балтії. Їм довелося вистояти одну зиму, щоб зрозуміти — незалежність має свою ціну.

Нинішня ситуація — такий собі внутрішньополітичний жест Росії, який дещо межує з істеричністю. Так, Газпром і раніше програвав у Стокгольмському арбітражі, та його опонентами завжди були члени ЄС, які хотіли відмінити форму контракту «бери та плати». Показово, що Росія вперше програла Україні. Ще більш болючим є те, що ця новина вискочила буквально за тиждень до виборів Путіна. Тому така і реакція. Мовляв, раз так, то ми вам покажемо кузькіну мать.

Ми повинні усвідомлювати всі загрози таких кроків, а також розуміти газову політику Росії в Україні. Бо українські політики, той же Ющенко, часто говорили про те, що немає більш коротшого та економічно вигідного шляху транспортування газу, ніж через Україну. Слід розуміти, що в цій історії Росія не буде керуватись економічними вигодами.

Сьогодні ми в значно кращому положенні. Перш за все тому, що газову війну оголосили в березні, а не в січні. І потім, дуже важливим є те, що українці підтримали владу і не почали обурюватись. Розпочався такий собі певний флешмоб #Прикрути газ.

Краще готувати українців до того, що газ, як і нафта, дешевшим уже ніколи не буде

Важливо, що ми досить швидко отримали паливо з ЄС. Це той же російський газ, але дещо дорожчий, оскільки від європейських партнерів. Чомусь у росіян завжди було враження, що у кого газ – у того все. Та є інша хороша думка: проблема з газом у тому, що його не можна зупинити. Якщо ти перекриваєш його в одному місці, то пускаєш в іншому.

Історія з Газпромом — це ще й сигнал тим європейським країнам, які думають про всякі північні потоки, які лише збільшують залежність від Росії. Цей інформаційний скандал мав приблизно той же ефект, що і мультики Путіна про ядерну зброю. Мета була здивувати, та натомість це викликало лише обурення та трохи навіть сарказм. А заразом ще й підвищило готовність європейських ринків мінімізувати залежність від такого постачання.

Газпром завжди виставляв за газ не ринкову, а політичну ціну. Та в цій ситуації важливо брати до уваги не стільки об’єми, ціну та стабільність поставок, як зменшення залежності від Росії та розвиток альтернативної енергетики.

Погляньте на китайців. Не маючи власних запасів нафти та газу, вони будують велику частину своєї економіки на сонячних батареях, а також виготовляють автомобілі, які не використовують вуглеводи. Відтак китайці витрачають величезні кошти на інфраструктуру. І майбутнє саме за тими країнами, хто вже зараз про нього думає.

Звичайно, треба було давно робити програми, які б спонукали до економного споживання газу. Ми ж пішли тупиковим шляхом субсидій. Останні не мотивують: в такому разі ти отримуєш гроші за те, що витрачаєш. Мотивація економити з’являється тоді, коли країна обирає шлях монетизації пільг чи енергозбереження.

Ми могли б видобувати і власний газ, та ми розтринькали час на розбудову таких можливостей. Україна програє технічно: багато газових родовищ спаплюжено, залишились тільки ті запаси, видобування яких потребує певних технологічних новацій.

Справа у тому, що в нашій свідомості немає відчуття потреби економії газу. Я пам’ятаю часи, коли ми газом гріли повітря: включали камфорки і всім було тепло. Ми і досі сприймаємо газ як найдешевше пальне. І політики займатимуться популізмом, якщо будуть переконувати людей, що ми видобуватимемо свій газ, який коштуватиме копійки.

Було б добре, якби Україна почала готуватися до наступної зими прямо зараз. І не тільки шляхом закачування газу. Українці мають усвідомити, що газ – це дорого. І спалювати його – це просто тупо. Розумніше утеплювати стіни, робити ефективнішими батареї або і зовсім переходити на більш грубі джерела енергії – ті ж каміни. Зараз так роблять не лише в селах. Це первинна традиція, і за часів її існування ми могли доволі добре заощаджувати на утримуванні своїх будинків. Треба також породити державну кампанію із заохочення використання малих котельнь та індивідуальних бойлерів.

Краще готувати українців до того, що газ, як і нафта, дешевшим уже ніколи не буде.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 08:24

thumb img
Що вони собі думають. Найбільш рейтингові кандидати в президенти відповіли на запитання НВ
Культура

Сьогодні, 13:41

thumb img
Помста їй личить. Рецензія на кримінальну драму з Ніколь Кідман Час відплати