До біди цікава корейська реальність

3 травня 2018, 11:03
2256
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Кім не ідіот і добре розумів, що його погрози ядерною зброєю смішні, а спроба почати гарячу війну – самовбивча. Та миру не було б, якби не деякі геополітичні обставини

Я, як і всі, радію за досягнення найглибшого за минулі десятиліття замирення між обома Кореями. Та для себе трохи знижую рівень епохальності.

В Кореї я був (щоправда, лише в Південній) і не як турист, а на тривалому стажуванні в КОІКА. Зустрічалися з високими керівниками, їздили в ДМЗ тощо. Те, що зараз відбулося – дійсно чудово й уперше має певні ознаки незворотності (тільки ознаки, тільки перші, та вже має).

Та стартова площадка була не аж така низька, як здавалось. Після історичного перемир’я 50-х, численних тунелів і вторгнень, відносини між обома країнами поступово кращали, контакти, включно з економічними, наростали. Щоправда, деколи виникали раптові загострення й усе сповзало вниз, але зовсім не обнулялось.

Наприклад, навіть у дуже непрості роки в Спеціальному економічному районі Кесон та ряді інших територій КНДР діяли заводи Південної Кореї. Щоправда, ця економічна інтеграція деколи набувала спотворених форм, але все ж була. Ті, хто прагнув побачити найгарніші види Алмазних гір, мав їхати не через російські чи китайські туристичні агентства й трансфером із Пхеньяна. В ексклюзивних місцях діяли спеціальні курортні території, куди за валюту завозили відвідувачів лише з Південної Кореї. Якраз під час мого перебування в Сеулі було жорстке загострення: в північно-корейського гебіста здали нерви, коли туристка з Півдня почала критикувати вождів.

Кіми добре вміли продавати лояльність та мир за харчі

Він її застрелив. Але до того й після там побували десятки тисяч людей.

Ще Кіми добре вміли продавати лояльність та мир за харчі: короткий інцидент, тривалі переговори й з Півдня відправляється чергова партія вантажівок з рисом і не тільки. Там діяла дуже хитра далекосхідна дипломатія. І жителі Сеула, попри всі гучні заяви з Півночі, не відчували реальності загроз, хоча ще 10-15 років до того останні були доволі явними.

Нинішній мир дійсно видатна річ. Ним легітимізовано те, що раніше було ніби з-під поли. Зараз створюються механізми утвердження миру та посилення деяких (не всіх!) форм інтеграції. Спонсором звично буде Сеул, а Пхеньян знову вміло продасть безпеку за високу ціну.

Кім же не ідіот і добре розумів, що його погрози ядерною зброєю смішні, а спроба почати гарячу війну – самовбивча. Та він майстер блефу й зумів добитися свого: з ним майже на рівних буде розмовляти лідер найпотужнішої держави світу. Й не просто буде говорити, а ще й заплатить інвестиціями в закриті спеціальні економічні зони.

Всього цього би не сталося, якби не дві обставини. Росія, втягнувшись у дикі авантюри та агресивні дії в Європі, все менше може впливати на ситуацію на Далекому Сході.

Кім уже давно перестав орієнтуватися на Путіна й ігнорувати його побажання. Але основним гарантом для КНДР залишався Китай. Пекін і Пхеньян ніколи не дружили, відносини були прохолодні. Часом і ворожі, але взаємовигідні. Китай використовував жупел загроз від неадекватного режиму КНДР і продавав свою спроможність бути єдиним стримуючим фактором. А Пхеньян мав гарантії безпеки попри всі свої витівки, агресивну риторику та ядерні випробування.

Ніхто в світі не відважувався зайти на геополітичну площадку, за яку монопольно відповідав лише Китай. І тут раптом з’явився Трамп, який погано вчився в «політичній школі» та просто начхав на усталену геополітичну реальність.

Китайські урядовці швидко пробують вскочити в останній вагон поїзду, що вже рушив. Але вони вже не можуть самостійно керувати процесом – лише приєднатися до того, який запущено без їхньої участі.

І це вже абсолютно нова й до біди цікава реальність!

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Події

Сьогодні, 19:02

thumb img
Кримінал та заборона ЗМІ. Що відомо про законопроект щодо фейків у професійних медіа
Авто

Сьогодні, 20:00

thumb img
Дайте дві. Чому Tesla Model Y суттєво вплине на ринок електричних кросоверів
Події

Сьогодні, 16:35

thumb img
Мігранти та діаспора. Як в Україні регулюється набуття подвійного громадянства