Держборг і єврооблігації. Чому рано кричати "зрада"

11 вересня 2017, 09:08
1829
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Держборг і єврооблігації. Чому рано кричати "зрада"  - фото

Через чотири роки Україна повертається на ринок єврооблігацій

Представники українського уряду, на чолі з міністром фінансів, вирушили на роад-шоу єврооблігацій. І до кінця тижня ми побачимо перший за останні чотири роки випуск. Україна повинна встигнути скористатися чудовою нагодою, яка дала змогу на минулому тижні вийти на ринок Таджикистану, який здійснив свій дебютний випуск і залучив $500 млн із прибутковістю 7,125%. При цьому, на секундочку, всі валютні резерви Таджикистану складають $700 млн.

Але Україна могла запізнитися на цей хороший ринок. Тому що операція з випуску єврооблігацій цього разу потребує прийняття спеціального закону у Верховній Раді. А депутати проголосували тільки з десятої спроби, і то – після особистого прохання прем'єр-міністра. Це називається "ти просиш мене прийняти важливий для країни закон, але просиш про це без поваги". Повагу проявили, залишилося встигнути зробити випуск. А то у депутатів сумніви. Вони не розуміють. Дуже складна матерія для депутатів – цей ринок єврооблігацій. Чи не для середніх умів. І вже точно не для умів депутатів. Вони думають, що ринок єврооблігацій – це корупція. Тому що все, що складно, – це відразу корупція. Хто робить схеми – тому усюди здаються "схеми". І ринок, на якому працюють всі цивілізовані країни світу і на якому присутні всі основні інвестиційні фонди світу, відразу стає корупційним.

Отже, що ж буде робити Україна на ринку на цей раз? І чому знадобився спеціальний закон.

Мінфін планує налагодити випуск єврооблігацій. Але цього разу це буде не просто новий випуск, а складна операція з управління державним боргом. Мінфін буде викуповувати частину коротких паперів, при цьому розміщуючи довгий випуск. Гроші на викуп генеруються за рахунок залучення від розміщення довгих єврооблігацій. Фактично, багато інвесторів просто обміняють свої короткі єврооблігації України на довгі папери. Це стандартна практика, яку вже застосовували і українські емітенти єврооблігацій. Зокрема, першим так рефінансував свої борги "Миронівський хлібопродукт".

Як саме буде проходити угода, ще не ясно. Поки залишається невизначеним, чи буде Мінфін викуповувати тільки борги з погашенням у 2019 році, чи і в 2020 році також. Швидше за все, другий варіант. Поки залишається незрозумілим, якої довжини буде новий випуск. Чутки на ринку ходять і про десятирічний папірець, і про випуск довжиною 15 років. Очевидно, відповіді на ці питання будуть отримані при комунікаціях з інвесторами під час роуд-шоу, яке має розпочатися найближчим часом. Там же уряд зрозуміє і обсяг попиту, на який орієнтовно можна розраховувати. Не виключено, що загальний обсяг угоди може перевищити $2–2,5 млрд. В ідеальному варіанті це дозволить викупити з ринку по $1 млрд, Як з 2019 року погашення, так і з 2020 року. Одночасно українська крива прибутковості отримає хороший ліквідний папірець на довгому кінці.

Повернення на ринок знижує нашу залежність від МВФ. А значить, і бажання робити реформи

Чому така операція стала необхідною? Справа в тому, що 2019 і 2020 рр. – це пікові роки за борговим навантаженням. Будь-який фінансист розуміє, що це – ризики. Тільки обсяг єврооблігацій, який належить погасити в кожен з цих років, становить близько $1,8 млрд. І це тільки частина навантаження, яка в 2019 році становить близько $7,5 млрд. В тому числі погашення кредитів МВФ і квазісуверенних боргів (борг державних компаній). В результаті, виникла розумна пропозиція зменшити це боргове навантаження заздалегідь, не створюючи в 2019 році проблему, яка може обернутися стресом на валютному ринку і черговим рівнем недовіри до української економіки на тлі виборів.

Чому потрібен такий закон? Справа в тому, що зараз українські державні єврооблігації торгуються вище своєї номінальної вартості. Тобто Мінфіну треба буде викуповувати борги вище номіналу. І це загрожує не тільки криками "зрада" від тих, хто мало що розуміє в ринку. Ця ситуація досі не була врегульована в оподаткуванні. Після прийняття закону питання оподаткування вже закрите, але ризики почути крики "зрада" залишаються.

Але "зради" немає. Держава дійсно викуповує свої борги вище номіналу. Це необхідно. На момент реструктуризації оцінка рівня ризиків України була набагато вищою, ніж зараз. Відповідно, прибутковість, встановлена на українські єврооблігації після реструктуризації, була істотно вищою, ніж поточні прибутковості. Це призвело до зростання вартості українських єврооблігацій. Але виплати на обслуговування, купонні платежі, які проводить держава, залишилися на колишньому рівні. Ми як і раніше платимо високу ціну. Теоретично, ви могли б сказати, що держава могла б частину залучених коштів просто покласти на депозит і погасити за номіналом в 2019 році. Але ця логіка не враховує, що доларові ставки за депозитами в надійних банках Європи і США зараз перебувають на рівні близько нуля. А обслуговування боргу до погашення було б для України набагато більш дорогим задоволенням, ніж майбутня переплата. У підсумку, операція є економічно обґрунтованою.

Одночасно ми проведемо вкрай важливу операцію з подовження нашого боргу. На даний момент ставки в світі дуже низькі. І в майбутньому вони будуть рости. У підсумку, фіксація низьких ставок для України на тривалий період також є правильним рішенням. Але головне в цій операції – це саме рефінансування боргу та управління цим самим боргом, зниження ризику 2019 року. Це стандартна ринкова операція, яку проводять як корпоративні позичальники, так і держави.

Параметри розміщення стануть відомі вже найближчим часом. Поки немає навіть оголошення про майбутній роуд-шоу. Хоча на такому хорошому ринку як сьогодні, Мінфін може піти і на пряме розміщення. Але це малоймовірно. Вкрай важливо максимально розширити базу інвесторів. Майбутнє розміщення стане першим випуском України за останні 4 роки.

І трошки дьогтю. Повернення на ринок істотно знижує нашу залежність від МВФ. А значить, і бажання робити реформи. І це безумовний мінус. Добре, що ринкові умови безпосередньо залежать від нашої співпраці з МВФ. І поки ми не пройдемо пікові періоди навантаження 2019-2020 років забути про МВФ не вийде.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналуМнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 16:54

thumb img
Політичний азарт. Що кажуть про шанси кандитатів у президенти коефіцієнти букмекерів
Політика

Вчора, 17:10

thumb img
"Відвідали штаб". Соцмережі розкритикували переговори Медведчука і Бойка з Медведєвим у Москві
Food&Drink

Вчора, 15:37

thumb img
Дієта апокаліпсису. Вчені назвали п'ять продуктів харчування, які зникнуть через глобальне потепління