Дати по руках

23 січня 2016, 07:37
424
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Дати по руках - фото

Корупція в Україні, безумовно, є феноменом, який можна писати дисертації

Антикорупційний тренд прийшов в Україну надовго. Суспільство готове дати карт-бланш лідерові, здатному дійти до кінця у боротьбі з хабарництвом. Але сам він не впорається

Мій співрозмовник нахилився вперед і сказав притишеним голосом: "Новини останніх днів такі — на Укрзалізницю тепер поставили "смотрящих" від Ігоря Кононенка, а всі питання щодо морських портів вирішує депутат від Народного фронту Сергій Фаєрмарк". Ця розмова з одним з інсайдерів в уряді відбулася в середині січня. Минуло вже три місяці відтоді, як президент Петро Порошенко оголосив, що після виборів 25 жовтня "розпочнеться рішуча робота з реформування країни". Замість цього відбувається заміна одних кураторів державних грошових потоків на інших.

У повітрі пахне достроковими виборами, а значить, настав час заробляти з подвоєною силою. Заповіти польських реформаторів хибно зрозуміли в Україні, яка переживає шок без терапії. Час спливає, а кредит довіри бездарно витрачено. Рівень підтримки прем'єра Арсенія Яценюка серед населення впав до 1%, показник Порошенка — в межах 5%.

Більшість громадян вважають, що боротьба з корупцією є обов'язком президента. При цьому нездатність пожертвувати меншим в ім'я більшого — ручним генпрокурором заради змін — тягне на дно рейтинг Порошенка. У самій прокуратурі схрестили пальці, сподіваючись на провал Національного антикорупційного бюро (НАБУ): в кінці 2015 року генпрокурор Віктор Шокін написав гнівного листа його голові Артему Ситнику, вимагаючи розслідувати десятки "висяків" — кримінальних справ, які роками накопичуються на Різницькій. Завдяки нещодавньому закону НАБУ вдалося врятувати від лавини незакінчених прокуратурою розслідувань, надавши можливість нарешті дати бій корупціонерам.

Нездатність пожертвувати ручним генпрокурором заради змін тягне на дно рейтинг Порошенка

Корупція в Україні, безумовно, є феноменом, про який можна писати дисертації. Днями я спілкувався з французькими дипломатами, розповівши, як один з народних депутатів завдав шкоди французькому банку на $100 млн і не тільки не зазнав покарання, але і в минулому скликанні очолив групу дружби між Верховною радою та Національним зборами. Французька мережа будівельних супермаркетів Леруа Мерлен багато років бореться за те, щоб наші органи помітили монополізацію ринку мережею Епіцентр-К. Алкогольний холдинг Marie Brizard Wine & Spirits вже не перший місяць рейдерить один з депутатів Народного фронту, і французькі дипломати змушені ходити на засідання суду, щоб своєю присутністю стримувати суддів від корупції.

Це триває десятиліттями. Багато хто забув, як у середині 1990‑х компанія Моторола оголосила про відхід з українського ринку через Павла Лазаренка. А в 2000‑х аграрний холдинг Alfred C. Toepfer International роздав десятки мільйонів доларів хабарів за відшкодування ПДВ — і через роки зізнався в цьому американському правосуддю, заплативши майже $18 млн штрафу в США. Тому не дивуйтеся, що в Україні досі немає шведської мережі IKEA, яка є індикатором відсутності корупції в країні.

Часто говорять про простий рецепт боротьби з корупцією: потрібно зробити так, щоб не було за що дати хабар. Але не менш важливо й інше: створити прецеденти покарання. Цим шляхом пішла Італія в 1990‑х, коли після багатьох років зрощування політики і кланів почалося розслідування Mani pulite, відоме у нас під назвою Чисті руки. Слідчі не відступили, відчуваючи підтримку суспільства, і перемогли. Ім'я міланського прокурора Антоніо ді П'єтро потрапило в підручники історії.

Сьогодні схожа ситуація в Україні, коли суспільство готове дати карт-бланш тому лідерові, який піде до кінця в боротьбі з корупцією.

18 січня в Харкові відбувся вже третій Антикорупційний форум. Незважаючи на те, що місто лежало в снігових завалах, на захід, що відбувався у кінці робочого дня і не в центрі міста, зібралися 3 тис. осіб. Це означає, що "ковбаса" перестає бути головною політичною мотивацією. І люди розуміють — саме через корупцію ми втратили армію і територію, отримали знецінену гривню і потрапили в спіраль економічної депресії.

Але не варто забувати: навіть найяскравіший лідер не впорається один. Мені доводилося бачити зюлизька реакцію публіки на появу Міхеіла Саакашвілі. Наш виборець легко створює кумирів. Люди реагують на Саакашвілі так, як 12 років тому на Ющенка або 8 років тому на Тимошенко. Забуваючи, що екс-президент Грузії відомий не солодкими промовами, а непопулярними реформами.

Ми продовжуємо чекати месію, який розв'яже всі проблеми. Не усвідомлюючи поки, що кожен має присвятити себе своїй маленькій місії — чинити тиск на владу і боротися з корупцією на своєму рівні. Антикорупційні форуми повинні з'явитися в кожному місті, а борці з корупцією — відчути підтримку. Саме тому перемогли Чисті руки в Італії, саме тому і ми повинні готуватися до тривалої боротьби, в якій обов'язково переможемо.

Колонку опубліковано в журналі Новое Время від 22 січня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 13:13

thumb img
Комік, Рейган, Квартал. Чи законна трансляція програм з Володимиром Зеленським у "день тиші"
Гаджети

Вчора, 18:45

thumb img
Народження звіра. Все, що відомо про майбутній флагманський смартфон Huawei P30 Pro
Політика

Сьогодні, 12:00

thumb img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Зеленського, Порошенка і Тимошенко