Чому Трамп звільнив директора ФБР

10 травня 2017, 18:11
31821
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Чому Трамп звільнив директора ФБР - фото
Звільнення Джеймса Комі – перша помилка президента США за довгі місяці. І якщо він не мінімізує ефект від цієї помилки, вже найближчим часом на нього чекають неприємні наслідки

Відставка директора ФБР Джеймса Комі відбулася відразу після слухань в Сенаті США, що тривали понад 6 годин, протягом яких заслухали колишню в.о. генерального прокурора США Саллі Йейтс і представників національної розвідки США. Слухання стосувалися можливих зв'язків між російською розвідкою і Майклом Флінном, екс-радником з національної безпеки президента Дональда Трампа.

Потрібно розуміти, що сьогодні ця тема живе окремим життям, незважаючи на те, що Дональд Трамп виправляє ситуацію, перенісши фокус проблем на зовнішню орбіту – тиск на Сирію та Північну Корею. Але скандал про зв'язки Флінна та інших колишніх представників виборчого штабу Трампа з РФ триває.

Комі постраждав через цю ситуацію. Він був позапартійним чиновником, одним з небагатьох уцілілих з команди Обами. Деякі вважали, що Трамп залишив Комі на посаді директора ФБР, оскільки той допоміг йому розслідуванням про незаконне використання Гілларі Клінтон особистої електронної пошти в службових цілях. У підсумку, Комі закрив справу. Але зараз все протікає на тлі допиту Йейтс і представників національної розвідки США про зв'язки з Росією, директор ФБР постраждав за свою принципову позицію.

У Комі дуже хороша репутація в спецслужбах, він досить ефективно протистояв терористичній загрозі на території США (якихось великих терактів не було вже кілька років). Крім того, не потрібно забувати, що ФБР – найбільша контррозвідувальна структура Сполучених Штатів, саме робота ФБР призвела до висилання 35 російських дипломатів в кінці 2016 року. Це безпрецедентне рішення, прийняте президентом Бараком Обамою, стало наслідком роботи ФБР під керівництвом Джеймса Комі.

Відставка Комі говорить про кризу між американським розвідувальним співтовариством і президентом країни

У чому тепер проблема Трампа? Конфлікт зі спецслужбами США посилиться, адже незалежно від перших осіб, основну роботу робить середня і нижча ланка розвідки, а Трамп свого часу зробив кілька необдуманих заяв і про ЦРУ, і про ФБР, і про АНБ. Йшлося про діяльність цих органів і заяви про зв'язки штабу Трампа з Росією. З одного боку, відставка Комі говорить про кризу між американським розвідувальним співтовариством (найвпливовішим центром розвідки в світі) і президентом країни. З іншого – жодним чином не зупинить розслідування щодо Майкла Флінна, а можливо, навіть і прискорить.

Про непередбачуваність Трампа і його команди говорилося чимало, але він демонстрував свою здатність до адаптації. Вашингтонський істеблішмент, на хвилі боротьби з яким Трамп прийшов до влади, зміг повернути американського президента в конструктивне русло. Трамп прийняв кілька правильних рішень: відставка Майкла Флінна, виведення зі складу Ради національної безпеки одіозного неоконсерватора Стівена Беннона. Тому не можна сказати, що Трамп настільки вже непередбачуваний. Але звільнення Комі – його перша помилка за довгі місяці. І якщо він не мінімізує ефект від цієї помилки, вже в найближчому майбутньому на нього чекають неприємні наслідки.

Що стосується можливого наступника. Наші американські колеги говорять про те, що відсутність кадрової лавки запасних у нового президента свідчить про те, що штаб Трампа реально виявився не готовий до його перемоги на виборах. У Клінтон були готові всі кандидатури не те що на керівні пости, але навіть на посади середньої ланки і далі. Разом з Обамою у відставку пішли понад 4000 держслужбовців. Сьогодні найбільша кадрова проблема спостерігається в Держдепі. Там не призначено жодного з керівників регіональних департаментів.

У випадку з Комі, вважаю, що рішення було емоційним, через закриття ним справи Гілларі Клінтон. Тому у Трампа зараз немає кандидатури на його посаду, адже до останнього моменту він був задоволений діями Джеймса Комі. Тому, ймовірно, американський президент вкине кілька кандидатур, подивиться на реакцію істеблішменту, експертів і ЗМІ, і прийме рішення, орієнтуючись на відгуки.

Трамп уже показав: незважаючи на зроблені помилки, він намагається згладжувати їх ефект. Але відставку директора ФБР буде досить складно виправити. Тому він піде второваним шляхом нагнітання зовнішньополітичної ескалації за межами США, для того, щоб поменше уваги було прикуто до американських внутрішньополітичних скандалів.

Журнал НВ (№ 22)

Справа Порошенка

Експрезиденту Петрові Порошенку світить одразу декілька кримінальних справ. Які їх перспективи?

Читати журнал

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Новий вечір

Вчора, 10:00

img
«Порошенко-спекулянт» і вибори в Раду. Інтерв'ю з головою партії ВО Свобода Олегом Тягнибоком — відео
Політика

Вчора, 14:31

img
Реванш агресора. Як Україна реагує на повернення РФ до складу ПАРЄ