Чому Німеччина має рацію, саботуючи санкції

31 грудня 2015, 08:03
5020
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Чому Німеччина має рацію, саботуючи санкції - фото
Санкції – першою чергою політичний хід, економічний ефект від них невеликий. Було б нерозумно змушувати німецькі компанії справді втрачати гроші

Оригінал тексту опублікований на Bloomberg View. Інші колонки Bloomberg View за посиланням: http://www.bloombergview.com

Німеччина об'єднала Європу на підтримку санкцій проти РФ, але була менш відповідальна у їх упровадженні. Німецькі лідери підтримують неефективні методи переважно для того, щоб потішити США, і справедливо не хочуть страждати від того занадто сильно.

Виголошуючи нещодавно перед партією ХДС промову, яка завершилася 9-хвилинними бурхливими оплесками, канцлер Ангела Меркель сказала про санкції: «Це була правильна реакція, як би нам не хотілося зберегти добрі стосунки з Росією. Ми маємо дотримуватися своїх принципів».

Як тоді пояснити внутрішній аналіз Дойче Банку, який виявив підозрілі транзакції на $10 млрд у своїх операціях з Росією? Схоже, мова про сприяння російським бізнесменам у виведенні грошей за кордон. Друзі Путіна, Аркадій і Борис Ротенберги (які перебувають під санкціями, тож мають бути позбавлені доступу до банків, що працюють у США і Європі), за певними даними, є в числі клієнтів. Ідеться про операції на суму до $1 млрд, зокрема «дзеркальну торгівлю», в межах якої акції купуються на одному ринку, а продаються на іншому, щоб вивести гроші під іншу юрисдикцію. Всі операції проведено 2014 і 2015 року, коли санкції вже були чинні.

Але німецька влада здається навіть менш зацікавленою в цьому, ніж російська. Російський Центробанк оштрафував Дойче Банк за ці угоди на $5,000, а німецька влада поки їх проігнорувала. Розслідувати це питання почало Міністерство юстиції США, і воно ж тисне на німецький банк, щоб той провів глибше внутрішнє розслідування.

Також не було жодної реакції німецької влади на звіти про те, що російська компанія, 65% якої володіє німецький гігант Siemens, уклала контракт на виробництво газових турбін для заводів у Криму. Ці заводи дозволять здолати енергетичну залежність анексованого півострова від України, але європейські компанії не повинні постачати енергетичне обладнання в Крим. Технічно контракт не суперечить санкціям, бо турбіни постачатимуться в Тамань, російське місто на Азовському морі. Плюс «Сіменс Технології Газових Турбін» – компанія, зареєстрована в Росії, попри те що Siemens володіє значною її частиною.

Це очевидна хитрість. Якби німецька компанія постачала обладнання в Крим, це явно суперечило б духу санкцій.

Санкції були ідеєю США, й адміністрації Обами подобалося, що Меркель їх підтримує

Далі – існує контракт між російським Газпромом і європейськими компаніями, зокрема, розташованими в Німеччині E.ON і BASF, про розширення газової труби Північного потоку. Правочин був підписаний вереснем, і якщо його буде здійснено, це дозволить Росії постачатиме більшу частину газу до Європи в обхід України.

Наприкінці минулого року Росія була змушена відмовитися від іншого проекту газопроводу, Південного потоку, який дозволив би їй постачати газ до Південної Європи просто через Чорне море. Проект підтримували Болгарія, Італія та Австрія, сподіваючись на зниження цін і вартості транзиту. Але Європейська комісія, чий енергетичний департамент тоді очолював громадянин Німеччини, визначила, що проект порушує правила ЄС, які не дозволяють постачальнику володіти газопроводом або мати монопольне право на його наповнення – а це були умови проекту Газпрому.

Північний потік-2 також підозрілий. Спочатку Газпром мав отримати 51% зареєстрованої у Швейцарії компанії та бути єдиним постачальником, який повинен був транспортувати трубопроводом газ. Тепер, розуміючи можливі проблеми з ЄС, Газпром збирається продати 1% акцій французькій компанії Engie. Теоретично це дозволить іншим постачальникам використовувати трубопровід у разі необхідності. Але проект все одно суперечить духу енергетичних правил ЄС, що мають на меті диверсифікацію енергетичних постачальників. Газпром і без того постачає 38% газу, використовуваного в Німеччині.

Країни Південної Європи, яким у будівництві російського газопроводу відмовили, обурилися. Через Північний потік-2 Італія вимагає обговорення перед тим, як підтримати пролонгацію санкцій проти Росії. Прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці озвучив Financial Times те, що сказав Меркель під час цієї дискусії: «Отже, ми відмовляємося від Південного потоку і раптом дізнаємося, що є Північний потік. Хто так вирішив? Під час дискусії його захищали лише Німеччина та Голландія. Я хочу сказати, що правила мають стосуватися всіх або нікого».

Меркель відповіла, що газопроводом опікуються приватні компанії, вона не хотіла втручатися. Її партнер у коаліції та міністр економіки Зігмар Габріель – прихильник Північного потоку-2, і канцлер, що природно, хоче уникнути конфлікту з ним. Крім того, Німеччині потрібно більше газу для того, щоб зменшити кількість вугільних заводів і досягти своїх цілей у питанні чистої енергетики.

Дехто може назвати позицію Німеччини подвійними стандартами, як це зробив Ренці. Але санкції – першою чергою політичний сигнал. В економічному сенсі вони призвели лише до 10% від загального економічного спаду Росії цього року – 0,3% ВВП. Санкції обмежили здатність російських банків і компаній позичати на західних ринках, що завадило їхньому розвитку. Але є й інший бік медалі – компаніям довелося терміново погасити борги в іноземній валюті, що з урахуванням подальшої нестабільності рубля в результаті лише покращило їхнє фінансове здоров'я. Інших помітних ефектів не було.

Санкції були ідеєю США, й адміністрації Обами подобалося, що Меркель їх підтримує. Союзники США продемонстрували спільний фронт проти російської агресії. Цими перевагами скористалися, але було б нерозумно змушувати німецькі компанії за них розплачуватися. Активність у питанні санкцій з боку держави була б надмірною та контрпродуктивною.

Меркель можуть змусити виступити проти Північного потоку, щоб уникнути нового конфлікту з країнами Південної Європи, де Німеччину вже й так не люблять. Але значно вірогідніше, вона простежить, щоб проект повністю відповідав вимогам ЄС. Італії та її сусідам слід було б більше боротися за Південний потік, а не сприймати відкрито антиросійську політику ЄС за щиру правду.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Леоніда Бершидського на Bloomberg View. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Ігри

Вчора, 06:45

thumb img
Нові мобільні ігри, за які не соромно
Країни

Вчора, 20:43

thumb img
Шахрайство на $1,77 млрд. У Лондоні затримали ювеліра, який входив до сотні найбагатших людей Індії