Чого чекати від біткоіна?

5 грудня 2017, 16:43
Основний потік аргументів на користь інвестицій у криптовалюту можна розділити на кілька груп за змістом і професійно-соціальним статусом інвесторів

Один мій товариш, недавно граючи в рулетку, три рази поспіль ставив на червоне, грошей зі столу не забирав, і уявляєте, вгадав. Всього лише три рази поспіль. Не двадцять, не десять, а тільки три. За великим рахунком, нічим не примітна подія. Про таке не станеш розповідати друзям, колегам, іншим гравцям. Але ж за три рази і якихось п'ять хвилин він заробив 800%. Це не набагато менше прибутковості інвесторів, які купили біткоіни на початку цього року. Але ось несправедливість – про біткоіни пліткують на всіх кутах, всі вуличні ліхтарі завішані оголошеннями про майнінгові ферми, а в казино черги немає. У чому ж причина ажіотажу, чому біткоін викликає такий шквал інвестиційного ентузіазму? Напевно, крім везіння є ще якийсь секрет?

Відео дня

Основний потік аргументів на користь інвестицій в криптовалюту можна розділити на кілька груп за змістом і професійно-соціальним статусом інвесторів.

Група «Жадібність» – «все заробляють, а я чим гірший, потрібно встигнути вскочити в потяг». Подібна аргументація зазвичай прослизає в розмові з таксистами, торговцями на ринку та іншими дрібними бізнесменами.

Група «Вимудровування (+Жадібність)» – «ви просто не розумієте, це така штука, якої ще не знало людство. Вона переверне весь світ і змінить наше життя, а ви – справжній ретроград!». Така захоплена риторика характерна для представників середнього класу, що добре освоїли обмежений набір порожніх «розумних» фраз про незрозумілі, але модні речі.

Група «Раціональність» – «я спокійненько людям грошики відправив, за одну послугу, ну ти сам розумієш, і ніяких проблем, все спрацювало». Як правило, це люди, які не шукають широкої популярності. Їх захоплення, звичайно, зрозуміти можна, але якщо я не наркоторговець і не контрабандист, а звичайний законослухняний громадянин, то яка мені користь від таких переваг.

Проте, феномен біткоіна не можна ігнорувати. Як-не-як, його капіталізація вже досягла майже $ 200 млрд, Що можна порівняти з капіталізацією Сoca-Сola або Boeing. Але якщо пояснити значимість останніх для суспільства не складе ніяких труднощів, то в чому фундаментальна цінність біткоіна?

З основних переваг, що перераховуються адептами криптовалюти, такі:

Технологія blockchain змінить світ. Швидше за все так! Але не біткоіни, а саме технологія. Не треба їх плутати. Технологія дійсно може стати, або вже стала, черговим кроком вперед у розвитку людства. Контроль над різними процесами, зокрема фінансовими оборудками, з огляду на принцип децентралізації, скасовує інститут дорогого посередника, тим самим істотно знижуючи витрати. Цілком ймовірно, що при цьому підвищаться ефективність і об'єктивність контролю. Немає сумніву, що такий підхід може призвести до революційних змін у багатьох галузях, не тільки у фінансах.

Що ж стосується самого біткоіна, створеного за допомогою технології blockchain, то чудово з цього приводу висловився Джозеф Стіглітц (Joseph Stiglitz), Нобелівський лауреат з економіки: "біткоін потрібно оголосити поза законом, оскільки він був створений, щоб обійти закони, і не виконує ніякої соціально корисної функції".

Валюта захищена від шахрайства. Безперечно – надійність висока, але як контраргумент можна навести злом Mt.Gox, найбільшої біржі криптовалюти, в 2011, її банкрутство в 2014-му, після того, як було вкрадено 850,000 біткоінів, що тоді становило близько півмільярда доларів або крадіжка $ 65 мільйонів з гонгконгской біржі Bitfinex, в 2016. Ніщо не ідеальне, навіть біткоін.

Кількість біткоінів обмежена, і ніхто не зможе наповнити світ папірцями, що знецінилися. Це вірно, але не може ж цінність якоїсь речі полягати лише в тому, що її кількість обмежена. На думку колишнього голови Федеральної резервної системи США Алана Грінспана (Alan Greenspan): «вам доведеться напружити уяву, щоб визначити фундаментальну цінність біткоіна». На його погляд, це звичайна «бульбашка».

І все ж світ біткоін розширюється. Минулого тижня було дозволено торгувати ф'ючерсами на біткоін відразу на двох біржах. Напевно, це черговий раунд визнання для криптовалюти. З іншого боку, створений інструмент гри на пониження, що матиме певний тиск на вартість біткоіна. До того ж, на думку керівників великих брокерських компаній «дуже висока амплітуда коливань ціни біткоіна може створити значні проблеми і навіть дестабілізувати фінансові інститути, які будуть обслуговувати угоди з ф'ючерсами на біткоін». Якби сталося таке, приведи криптовалюта до хаосу на фінансових ринках, і довіра до них, що зароджується, може випаруватися.

Що буде з біткоіном завтра? За влучним висловом того ж Штігліца вартість біткоіна – лише очікування того, якою вона буде завтра. Поки що очікування ейфорійні. Хочете, переконайтеся самі – розпитайте таксистів, заправників, барменів, офісних працівників, державних чиновників і навіть інвестиційних банкірів. І повірте, так як в Україні, по всьому світу.

А післязавтра? Цілком можливо, що біткоін може стати жертвою власного успіху. Як тільки він стане досить великим, щоб скласти реальну загрозу для збору податків і здійснення монетарної політики, «імперія (держава) завдасть удару у відповідь»! Швидше за все…

Що робити? В цьому випадку, все зрозуміло і інвестиційна порада очевидна – ціна на біткоіни цілком може подвоїтися в найближчі дванадцять місяців. Тож – купуйте! може і впасти в десять разів, протягом наступного місяця. В цьому випадку – продавайте!

Правда, гарна порада? Втім, як гарна і вся історія з інвестиціями в біткоіни!

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени!

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп’ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Показати ще новини
Радіо НВ
X