Чим Меркель не догодила Трампу і Путіну?

11 червня 2018, 09:03
3093
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Європа не в формі. А Німеччина може стати ключем до її єдності. Тим більше, що держави-члени ЄС готові згуртуватися навколо Ангели Меркель

Зараз біля керма Італії – ліві і праві популісти. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вмовляє опозиційну партію Македонії відхилити договір між Скоп'є і Афінами щодо вирішення спору про назву Македонії.

Забудьте про те, що цей конфлікт вирішиться, а один із вакуумів безпеки в цій частині Західних Балкан буде заповнений, зробивши Європу безпечнішою. Македонія могла би приєднатися до НАТО, але Греція досі накладає вето через проблеми з назвою країни.

Хоча більше занепокоєння викликає те, що в Європі зараз зійшлися інтереси адміністрації Трампа і Кремля. Ці інтереси стосуються роз'єднання ЄС. Підходи США підривають трансатлантичний альянс і послаблюють поширення західних цінностей. Але передусім вони спрямовані підірвати Німеччину, і, зокрема, авторитет Ангели Меркель, яка з 2005 року є канцлером країни з найпотужнішою економікою Європи.

Чим же Меркель не догодила Кремлю та адміністрації Трампа?

Розгляньмо Росію.

Трамп обирає союзників навмання Після того, як Меркель наприкінці 2005 року стала канцлером, вона повільно стала відходити від курсу свого попередника Герхарда Шредера, соціал-демократа. Колишній канцлер Німеччини встановив дуже тісні зв'язки з Путіним: навіть називав його «бездоганним демократом».

Це Меркель не стосувалося. Вона встановила контакти з російськими активістами громадянського суспільства. Вона відверто говорила з Путіним. До того моменту, коли російський президент незаконно анексував Крим у березні 2014 року, Меркель розуміла суть відносин з ним.

Путін недооцінив здатність Меркель змусити всі держави-члени ЄС накласти санкції на Росію. Але вона зробила це. Значною мірою, санкції послабили проросійське крило соціал-демократичної партії Німеччини. Партійний «остполітік» – східна політика зближення з Росією – була припинена. До теперішнього моменту, Меркель проводить цю політику.

Це було непросто. Як німецька проросійська партія «Альтернатива для Німеччини» (AдН), так і новий уряд Італії хочуть зняти санкції з Росії. Аналогічні заклики зняти санкції також звучали під час нещирого прийому Путіна австрійським канцлером Себастьяном Курцем у Відні 5 червня.

Путін має намір роз'єднати ЄС: що також означає підірвати владу Меркель. Зайве говорити, що він заперечував це під час інтерв'ю на австрійському державному телеканалі ORF: «Ми не прагнемо нікого і нічого роз'єднати в ЄС», - сказав він.

Що стосується Трампа, його політика набагато небезпечніша: вперше після Другої світової війни, лідер Заходу намагається ізолювати і підірвати Німеччину. Тобто, послабити Європу й альянс.

Починаючи з 1945 року, це суперечить стратегічній політиці всіх успішних адміністрацій США. Політики, прихильні до формування західної, згодом – об'єднаної, Європи, тісно пов'язані з франко-німецьким альянсом і є частиною того, що сьогодні є Європейським союзом.

Так, було багато розбіжностей і суперечок щодо розміщення США ракет «Першинг» у Західній Німеччині у 1980-х роках, а пізніше – американського вторгнення в Ірак у 2003 році. Але річ у тім, що альянсу та ЄС вдавалося триматися разом. То чому Трамп і його представники тепер намагаються зробити протилежне?

Одна з причин полягає в тому, що Трамп обирає союзників, відштовхуючись не від цінностей, а від короткострокових американських інтересів: тобто, навмання. Проте, через запаморочливу ​​протекціоністську торгову політику щодо головних союзників, таких як Мексика, Канада і Європа, засновану на сумнівних аргументах про національну безпеку, напрошується питання: а чому Сполучені Штати вважають за краще вести справи з недемократичними або авторитарними країнами, такими як Єгипет або Китай. Чи підсилюють вони безпеку Америки?

По-друге, нападки Трампа на Європу пов'язані не тільки з питаннями торгівлі та збільшенням витрат на оборону – питання, які президент США, безсумнівно порушить на саміті НАТО наступного місяця у Брюсселі. Вони пов'язані з Німеччиною. Точніше, з Ангелою Меркель.

Від самого дня обрання Трампа, Меркель відмовилася потурати йому. Вона дала йому відсіч у питаннях торгівлі і зміни клімату під час G20 і G7 у 2017 році. Вона терпіла приниження, коли Трамп приділив Меркель обмежений час, коли вона відвідала Вашингтон з візитом у квітні. І весь цей час Річард Гренелл, новий посол Трампа в Берліні, говорив про «підтримку консервативних лідерів в Європі».

Досі Меркель чинить мудро: вона не звертає уваги на заяви та інтерв'ю Гренелл, залишаючи іншим можливість відповісти на них. Але те, на що Меркель не може заплющити очі, – як американська адміністрація виділяє Німеччину за її позитивний торговий баланс, за експорт автомобілів до Сполучених Штатів (забудьте про те, що автомобільна промисловість Німеччини загалом створила 110 000 робочих місць в Америці), за політику щодо біженців, а також за політику щодо Росії. Загалом, за її статус в Європі.

Складається враження, що Сполучені Штати намагаються налаштувати інші країни ЄС проти Німеччини, особливо з урахуванням антимонопольної політики Берліна щодо країн-боржників єврозони. Але ж глави держав і урядів ЄС готові згуртуватися навколо лідера, який проявив мужність, коли справа стосувалася Путіна, біженців і Трампа. І об'єднання ЄС.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
18 грудня 2018, 13:49
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Вчора, 11:20

article_img
Всесвіте, тримайся. У Європі побудують новий Великий адронний колайдер за $25 млрд
Події

Вчора, 21:15

article_img
Рими та пристрасті. Історія донбаського україномовного літературного журналу, розгромленого більшовиками
Події

Вчора, 14:48

article_img
Освіта на вагу золота. Чому українські навчальні заклади завищують ціни на навчання