Чи врятує нас МВФ

12 січня 2016, 09:03
34
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Чи врятує нас МВФ - фото

Китайский шторм донесся до развитых рынков, полностью нивелировав все позитивные новости из США и Европы

Як, все ж таки, добре жити в Україні. Поки весь фінансовий світ здригається від китайського фінансового землетрусу, у нас "тишь, гладь да божья благодать"

Новорічні олів'є та мандарини, плавно змінившись різдвяною кутею та узваром під безперервний акомпанемент наливок і настоянок, потужним оборонним редутом оберігали нас від катаклізмів, які турбували глобальні фінансові ринки весь минулий тиждень.

У перший же робочий день року, 4 січня, торги в Китаї були спочатку призупинені, а потім і повністю припинені «автоматичним переривником» - новою системою, впровадженою китайською владою минулого тижня для запобігання панічних неконтрольованих падінь ринку. При зниженні індексу на 5% система автоматично оголошує 15-хвилинну паузу, а якщо падіння досягає 7%, закриває торги до кінця дня. Ще одне автоматичне припинення торгів трапилося 7 січня, ознаменувавши вельми песимістичний початок нового торгового року.

Китайський шторм, природно, дійшов і до розвинених ринків, повністю знівелювавши всі позитивні новини із США та Європи. Навіть той факт, що в четвертому кварталі в США створювалося, в середньому, 284 000 нових робочих місць на місяць, а це найкращий показник за весь минулий рік, не зміг запобігти падінню. За перший в цьому році тиждень торгів Dow Jones і S&P 500, основні фондові індекси в США, втратили близько 6%, а Nasdaq, який складається з великої кількості технологічних та біотех компаній, впав ще нижче, на 7.3%.

Для американських індексів це найгірший початок року, починаючи з 1929-го, та найгірший тиждень, починаючи з 2011-го, коли рейтингове агентство Standard & Poor's знизило кредитний рейтинг американського уряду на тлі суперечок про можливий розмір державного боргу США. На думку фахівців, «розпродаж» в Китаї є наслідком непростої трансформації економіки з експортної в орієнтовану на внутрішнє споживання. На тлі цього і відбувається уповільнення економічного зростання і збільшення амплітуди коливань макроекономічних і фінансових показників.

У спробі поліпшити ситуацію китайський Центробанк девальвував юань на 1.61% відносно долара США і на 0.4% щодо корзини основних валют, що, звичайно, добре для китайських експортерів, але з іншого боку становить проблему для глобальних інвесторів. Продавати iPhone китайському середньому класу, точно так само, як літаки, метали і нафту китайським корпораціям, при юані, що слабшає - буде все складніше. А враховуючи, що акції більшості великих міжнародних компаній, для яких Китай є ключовим ринком, торгуються на Нью-Йоркській біржі, стає зрозумілою природа жахливого початку року для американського фондового ринку.

Напевно, не варто автоматично екстраполювати «розпродаж» на біржах, минулого тижня, на ситуацію в глобальній економіці. Хоча, безумовно, уповільнення темпів зростання в Китаї веде до зниження економічної активності в тісно пов'язаних з Піднебесною країнах Азіатського регіону та багатьох економіках, що розвиваються, орієнтованих, насамперед, на поставки сировини в Китай. Існують різні точки зору щодо того, чи приведуть проблеми ринків, що розвиваються до уповільнення зростання в США і в усьому світі, в цілому, але зрозуміло одне - наступний рік для глобальної економіки і, в першу чергу, для ринків, що розвиваються, буде дуже непростим.

У цій ситуації здійснення швидких і радикальних реформ стає для України не просто одним з, а, мабуть, єдино можливим варіантом розвитку. Паровоз бурхливого глобального зростання, компенсуючого відсталість і неефективність нашої економіки, країну вже не вивезе, як це було в середині 00-х. Експортувати, як раніше, сировину та товари, з низькою доданою вартістю, за високими цінами і за рахунок цього підтримувати економіку на плаву більше не вийде.

Зірка сировинних економік, на щастя для України, майже згасла. Я кажу «на щастя» в надії, що може, зважаючи на повний економічний колапс, наші «реформатори» знайдуть, нарешті, сили переключитися з крадіжки на реформи і спробують витягти країну з болота корупції та недорозвиненості. А ні, так може на зміну їм прийдуть інші реформатори, справжні ...

Хочеться вірити, адже дуже часто саме критичні ситуації роблять неможливе можливим. Вибору не залишилося: без справжніх реформ жоден інвестор, що вміє створювати вартість, ні зовнішній, ні внутрішній, грошей в Україну не вкладе. А без реформ та інвесторів у нас немає майбутнього, і ніякий МВФ нам не допоможе.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Країна з Христиною Бердинських по середах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Вчора, 06:55

thumb img
Коли в Україні переводять годинники на літній час в 2019 році
LOL

Вчора, 12:27

thumb img
Сусід, що вийшов за пивом. Соцмережі висміяли Віталія Кличка, який інспектував Шулявський міст у смішній кепці
Події

Вчора, 19:02

thumb img
Кримінал та заборона ЗМІ. Що відомо про законопроект щодо фейків у професійних медіа