Час діяти

23 вересня 2017, 07:13
3998
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Довгий час багато українців вважали, що справи держави їх не стосуються. В результаті в країні вибудувалась одна з найрозвиненіших у світі клептократій. Пора її знищити

В одній з останніх п'єс режисера Владислава Троїцького є така сцена: людина живе на острові, але той раптом починає хитатися і трястися. "Чекай-почекай", чує він навколо. Чекає. Від острова відколюється шматок. "Чекай-почекай", продовжує співати хор. У фіналі острів тоне разом із героєм. "Напевно, потрібно було щось зробити", остання думка того, кому вже не врятуватися.

Вся українська сучасна історія кричить про те саме. Тривалий час багато громадян вважали, що справи держави їх не стосуються. В результаті в країні вибудувалась одна з найрозвиненіших у світі клептократій, частина земель окупована, а всередині держави йде війна. І все це на тлі показових страт ворогів агресора через підрив машин прямо в центрі Києва.

Уже другий рік перед тим, як сісти за кермо, я заглядаю під днище нашого з Марічкою автомобіля. Друг, який воював в одному зі спецпідрозділів, радить перевіряти і сидіння, і нішу під самим кермом.

Звичайно, кожен з нас сам відповідає за свою долю, але є питання, на які ми можемо відповісти разом. Наприклад, як припинити масштабні розкрадання грошей платників податків? У понеділок були оприлюднені дані про зрив Житомирським бронетанковим заводом контракту щодо постачання БМД Збройним силам України. Завод очолює екс-керівник тролейбусного депо, фігурант не одного кримінального провадження за корупцію, який зберігає пост як представник президентської групи інтересів в Укроборонпромі.

Кожен з нас відповідає за свою долю, але є питання, на які мі можемо відповісти разом

Як припинити цькування тих, хто намагається зупиняти такі розкрадання? Того ж понеділка в Харкові демонстративно побили вже другого антикорупційного активіста.

Як домогтися покарання організаторів і виконавців терору на Євромайдані і російської агресії проти України? Знову-таки, в понеділок суд Чорноморська визнав невинними обвинувачених у заворушеннях 2 травня 2014 року в Одесі, вважаючи докази, надані поліцією, СБУ і прокуратурою, сумнівними.

Я спеціально наголошую це новини всього за один день. А якщо озирнутися на минулий рік це вже норма нашого життя. Всі антикорупційні розслідування проти чиновників застрягли або в прокуратурах, або в судах, починаючи зі справи "діамантових прокурорів". Тих, хто тоді ініціював їхній арешт, давно витіснили з ГПУ і СБУ.

Перевірка Агентством з попередження корупції дотримання закону самим президентом, який не вніс до декларації іспанську віллу, не знайшла порушень. Хоча я особисто роз'яснював голові агентства Наталії Корчак норму, яка вимагає фіксувати в декларації всю нерухомість декларанта, якою він володіє особисто або через посередників. Єдиний виняток коли мова йде про заводські або складські приміщенняя. Але у Порошенка в Іспанії точно не склад це підтверджує розслідування програми Наталії Седлецької Схеми.

Переслідування тих, хто вимагає дотримуватися антикорупційних законів, в Україні перетворилося на справжнє мистецтво. Якщо Дмитру Дроботу і Євгену Лисичкіну за старими "оплотівськими" традиціями в Харкові розбили голови, то на оператора зі Схем у вихідні "впав" співробітник Управління державної охорони. Кількамісячне цькування керівника Центру протидії корупції Віталія Шабуніна взагалі заслуговує окремої розповіді.

Як у цих умовах зберегти наш острів?

Перше – точно не слухати пісні на кшталт "чекай-почекай". Що більше людей стануть запобігати незаконним діям і бездіяльності, то краще. Чим більше людей беруть участь в протестах, тим менше бажання з ними боротися.

Друге – потрібні системні рішення, що дозволяють цивілізовано, але швидко ліквідувати топ-корупцію, неприпустиму для країни, яка веде війну за незалежність.

Таким рішенням, на мій погляд, є створення Антикорупційного суду, який почне виносити вердикти у справах Охендовського, Насірова, Мартиненка, Розенблата і нових фігурантів розслідувань Антикорупційного бюро і Антикорупційної прокуратури. Законопроект про створення такого суду зареєстрований ще 1 лютого. Основна ідея – саме цей суд повинен давати санкції на прослуховування, відсторонення від роботи і арешти підозрюваних НАБУ і САП; плюс, виносити вироки обвинуваченим топ-корупціонерам. Основна особливість – кандидати в судді будуть відбиратися за допомогою представників Євросоюзу і США. Вони вже готові, залишилося прийняти закон.

17 жовтня ми просимо всіх зібратися під парламентом і особисто проконтролювати голосування народних депутатів за це рішення. Цього ж дня повинні розглядатися проекти про скасування депутатської недоторканності і перехід до виборів у Раду за відкритими списками партій. Нові правила полегшать очищення влади від тих, хто плутає її з бізнесом.

Текст опублікований в журналі Новое Время за 22 вересня 2017 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Врмени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Сьогодні, 13:13

thumb img
Загадка світобудови. Фізики висунули гіпотезу про таємничі білі діри у Всесвіті
Культура

Вчора, 21:23

thumb img
Казки, жінки і "столичні" трупи. П'ять книг, Які вас вразять
Події

Сьогодні, 19:09

thumb img
Момент істини, плавуча Троєщина і всі ми трохи Супрун. Найкращі матеріали тижня за версією головного редактора NV.ua