Божевільний підступний Трамп

5 травня 2017, 02:03
5824
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Божевільний підступний Трамп - фото

Томас Фрідман: Робота Трампа завжди була непередбачувана

Американський президент за сто днів збожеволів?

Я не ставлю це питання як лікар. І не ставлю медичний діагноз. Я питаю, як читач газети. Ви ж читаєте всі ці стоднівні інтерв'ю, адже вони дивні.

З нізвідки Трамп каже, що "удостоївся честі" вести переговори безпосередньо з лідером Північної Кореї після декількох тижнів загрози війни. З нізвідки, він стверджує, що розгляне питання введення податку на бензин. З нізвідки розповідає про можливості знищити найбільші банки країни. Він також наполягає на тому, що в законі, який замінює Obamacare, є положення, що захищають людей в рамках старих умов, хоча їх там немає.

У світі майже не залишилося диктаторів, яких Трамп не похвалив. Більше того – він продовжує повторювати відому брехню про те, що Барак Обама його прослуховував. І радить репортерам довідатися правду, хоча будучи президентом, може зробити всього один телефонний дзвінок у ФБР і запитати про це. І тут же: коли його запитують, чи наполягає він на своєму твердженні, він знизує плечима, мовляв, ні на чому не наполягаю.

Це політична стратегія чи психічне захворювання? Не знаю. Але це вказує на те, що у наступні 100 днів можливо все – і хороше, і погане. Трамп очевидно може перемикати передачі і нав'язувати будь-які операції будь-яким партіям з будь-якого приводу.

Робота Трампа завжди була непередбачувана, оскільки він не виконав домашнє завдання перед приходом до влади. Ось тепер він нам і розповідає, що вирішувати проблеми виявилося складніше, ніж він очікував: просто тому що не був знайомий з більшістю членів Кабінету. Вони як баскетбольна команда пікаперів, пов'язані не спільним баченням, а готовністю не помічати невігластва Трампа, нестабільності й непристойності, і при цьому виконувати ключові ролі не стільки для того, щоб стримати його, а щоб іти за ним.

У наступні 100 днів можливо абсолютно все – і хороше, і погане

За перші сто днів союзники і супротивники врятували Трампа та США від деяких небезпечних і хворих передвиборних обіцянок. Його команда із зовнішньої політики не дозволила розірвати ядерну угоду з Іраном і перемістити посольство США з Тель-Авіва до Єрусалиму.

Північнокорейський любитель ракет врятував його від оголошення Китаю валютним маніпулятором і початку торгової війни з Пекіном, оскільки Трамп раптом дізнався, що йому потрібен Китай, щоб стримати Північну Корею і уникнути війни.

Boeing і General Electric стримали Трампа від спроби позбутися експортно-імпортного банку, що могло поставити експортерів США в дуже незавидне становище. Федеральні суди не дозволили йому нав'язати мусульманську заборону. Республіканці прикордонних штатів зупинили будівництво стіни на кордоні з Мексикою, інші республіканці блокують його драконівську заміну Obamacare. Фермери США, чий експорт до Мексики злетів після підписання договору про Nafta (Північноамериканська зона вільної торгівлі) відрадили його відмовлятися від цієї угоди.

Щодо наступних 100 днів, хто нас захистить? Сам я не розраховую на Демократичну партію. Вона занадто слабка. У питаннях, що мене хвилюють, найбільше я розраховую на Каліфорнію. Розмір ринку, надихаючі цілі та здатність до підготовки законів роблять цей штат найвпливовішою опозиційною партією Трампа в США.

Як так? Трамп хоче відмовитися від стандартів Обами, що вимагають, щоб пасажирські автомобілі в середньому використовували галон на 51 милю до 2025 року. Сьогодні галон потрібен на 37 миль. Але, як нещодавно повідомила The Los Angeles Times, згідно із законом про чисте повітря, Каліфорнія "може встановлювати більш жорсткі вимоги до обсягів викидів, ніж федеральний уряд, і десятки інших штатів прийняли каліфорнійські правила".

Більше третини автомобілів, що продаються в Америці, виконують вимоги штату. Трамп може скасувати регулювання для автовиробників, щоб споживачів газу було так багато, як він захоче, але вони не зможуть продавати машини в Каліфорнії. Трамп може звернутися до суду, але розгляд займе роки.

Та ж історія з каліфорнійськими компаніями: Apple для 96% операцій по всьому світу використовують відновлювану енергію для 100% в 24 країнах – зокрема в США і Китаї. Провугільна кампанія Трампа – зроби Америку кашляючою знову – не зможе змусити Apple знову перейти на вугілля.

Крім того, як зазначає Гел Гарві, засновник Energy Innovation, каліфорнійські стандарти вимагають, щоб 50% електроенергії вироблялося за допомогою енергії вітру, сонця та інших поновлюваних джерел до 2030 року. Ще 15% виробляють вже існуючі ядерні й гідростанції – тож через 13 років штат на 65% відмовиться від вуглеводнів.

Як сказав лідер Сенату штату Каліфорнія Кевін де Леон: «У Каліфорнії набагато більше робочих місць у сфері чистої енергетики, ніж у вугільній промисловості у всій країні, а враховуючи, що Каліфорнія стала лідером за швидкістю збільшення кількості робочих місць, це перекреслює всю брехню Трампа, оскільки реально одночасно і підвищувати норми в чистій енергетиці, і впроваджувати інновації, і створювати робочі місця і збільшувати ВВП».

Каліфорнія також очолює опір драконівській імміграційній політиці Трампа. Місцеві веб-ініціативи охоплюють посилення прикордонного контролю, створення системи охорони здоров'я, освіти, робочих місць для нелегальних мігрантів, які були б відповідальними і корисними жителями.

«Ми чітко дали зрозуміти, що захистимо наше економічне процвітання і наші цінності від Трампа», – сказав де Леон, законодавчий орган якого недавно найняв колишнього генерального прокурора Еріка Голдера для захисту від спецслужб Трампа. Голдер – міністр оборони штату Каліфорнія (і мій).

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Томаса Фрідмана. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 13:25

thumb img
Так може піти Путін. Світові ЗМІ - про відставку Назарбаєва та про Казахстан без нього
Lifestyle

Вчора, 18:09

thumb img
Ще вірять. Як експерти оцінюють рівень щастя українців, і з чим його пов'язують
Події

Вчора, 16:12

thumb img
Циркове лобі vs активісти. Як в Україні та світі відмовляються від цирків з тваринами