Безсилля Путіна. Що визнав глава Кремля

21 лютого, 09:02
13094
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Про що відверто розповів президент РФ

Одна справа, коли ми говоримо, що влада втрачає свій народ. Інша справа, коли в цьому зізнається сама влада.

Послання Путіна Федеральним зборам, зазвичай порожній ритуал, цього разу стало цікаве саме своїм зізнанням. Ми побачили реальне занепокоєння влади стосовно втрати контролю над настроями мас і падіння рейтингу лідера. Ми побачили і незаплановане: фактичне визнання Кремлем втрати контролю над власною «вертикаллю» і нерозуміння, що робити з народом.
Тим часом, перехід Кремля (до речі, вимушений) від правління за допомогою імітації ліберальної демократії і використання ресурсів Заходу до імітації величі і військово-поліцейському диктату так і не допоміг ані зберегти підтримку населення, ані вирішити вал проблем, що накопичуються.

Виникла ситуація, коли навіть доречні  з погляду тактики – рішення Кремля, виявляються стратегічною поразкою. Влада сама створює пейзаж після битви. Можливо, ще не усвідомлюючи цього повністю. 

Так, зовнішня політика, яка в Росії завжди компенсувала обмеженість внутрішніх резервів, сьогодні формує несприятливе для країни міжнародне оточення. Перетворення України на супротивника Росії; пожвавлення сонного НАТО; консолідація Заходу через стримування Росії; гонка озброєнь, зумовлена розвалом РСМД (до чого Москва доклала руку); підтримка падаючих режимів (Мадуро) і накачування їх безповоротними грошима; перетворення Сирії на пастку, з якої незрозуміло, як вибратися; невдача з купівлею лояльності за рахунок божевільних кредитів на будівництво атомних іграшок (Угорщина, Єгипет, Туреччина); нездатність осмислити наслідки для Росії наддержави в особі Китаю  це хрестоматія провалів, яка увійде в підручники. Словом, є шанс прославитися хоча б цим.

Вперше в російській історії силовики вийшли на авансцену, захопивши кнопки контролю

Путінське «самі порушують, а ми тільки відповідаємо» вже давно не виглядає переконливо. А постійні твердження президента про суверенітет Росії породжують сумніви в його повноцінності.

Ввергає в замішання і когнітивний дисонанс Кремля. Полякавши Захід новою зброєю, Москва (в особі Лаврова на Мюнхенській конференції з безпеки) пропонує Європі повернутися до ідеї «загальноєвропейського дому». Якраз у момент, коли Європа разом з США ухвалює рішення про нові санкції щодо Росії (російський закон про ізоляцію рунету  це цікаве доповнення до «загальноєвропейського дому»!) Мабуть, це і є останнім кремлівське know how: обеззброїти Захід своїм дисонансом.

У внутрішній політиці свій список сюрпризів. Рішення Кремля здійснити технологічний «прорив» в умовах санкцій за рахунок експропріації коштів російського населення  напевний спосіб вдарити по своїй базі.
Кадрові зачистки знищують стабільність системи, яку забезпечує обмін корупції на лояльність апарату влади. Якщо Кремль не гарантує безпеки апарату, немає і його лояльності! Поки неясно, чи посилять зачистки потребу в «сильній руці», яка має навести порядок, або скоріше переконають населення в тому, що іржа з'їла «вертикаль».

Надання державного даху для отримання особистої вигоди кремлівському оточенню і роздача державних функцій напрокат приватним особам тільки підсилює розкладання державності. Точніше того, що від неї залишилося.

Навіть тактичні перемоги нагадують приниження. Так, зняли американці санкції з Русалу. Але ж за рахунок введення в компаніях Дерипаски зовнішнього управління з боку мінфіну США. І як це співвідноситься з державністю і суверенітетом? Так, вдалося за допомогою Німеччини пробити будівництво Північного потоку-2. Але радіти не доводиться: ЄС ввів обмеження, які не дозволяють завантажити газопровід повністю і роблять його нерентабельним. За що боролися?

Вперше в російській історії силовики вийшли на авансцену, захопивши кнопки контролю. «Перемога спеціальних служб і силовиків відбулася»,  сказав нещодавно Дмитро Муратов.

Тим часом, політизація силових структур і їх залучення в управління власністю позбавляє їх функції захисту держави. Втім, і самій владі не варто покладатися на силовиків, які зайнялися особистим збагаченням. А те, що Путін вкотре вимагає (чи просить?), щоб силовики «не тиснули на бізнес», свідчить про те, що ті перестали його чути.

Виникає відчуття, що мова сьогодні вже не йде про самодержавство. Де воно? Чи підпорядковується Путіну його власна бюрократія, якщо йому доводиться самому закривати сміттєві полігони (вимагати особисто «там нікого не пускати»), бо Міністерство внутрішніх справ і прокуратура його теж не чують (президент скаржиться, що після звернення до них там «нічого не рухалося» ). Починаєш навіть сумніватися, що в Росії все ще президентське правління.

Президенту доводиться умовляти керівний клас думати про суспільство, «змінювати ситуацію на краще» і навіть погрожувати апарату «краще відразу піти». Це хто ж з них добровільно піде? А ті, хто прийдуть, будуть кращими?

Кремль раптом занепокоївся «збереженням народу», намагаючись зупинити обвал його довіри до себе. Але сам президентський «наратив» свідчить про те, що система управління фактично працює проти цього збереження!

Однак і міняти систему не можна  з чим залишишся? Можна, звісно, запустити на повну «м'ясорубку Клішаса» і новий каскад репресивного законодавства. Коротше, закрити шлюзи і вікна. Але це неминуче створює в суспільстві ефект киплячого чайника із закритою кришкою. Закон ненавмисних наслідків, однак.

Безсилля всесилля. Ось, про що відверто розповів президент Путін.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Краса та мода

Сьогодні, 20:30

thumb img
10 трендів весни. Як підготувати свій гардероб до дощу, сонця і грози
Культура

Сьогодні, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю
Політика

Сьогодні, 11:00

thumb img
Перевірка Зе. Наскільки правдиві заяви Володимира Зеленського - аналіз