Беркут. Міна сповільненої дії

11 лютого, 10:31
3252
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Адже нам знайомий цей звірячий оскал невиправданої жорстокості і впевненості, що за це нічого не буде, тому що ніхто не дізнається і не доведе

Я не виправдовую дії активістів. Якщо хтось із них порушив закон, у поліції достатньо повноважень і засобів, щоб це розслідувати, показати і довести. Очевидно і те, що співробітники, які застосовували силу до лежачих затриманих, повинні бути звільнені. Згідно з усіма міжнародними стандартами, фізична сила та спецзасоби можуть застосовуватися тільки в одному випадку – якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров'ю громадян, або працівників поліції. Яку загрозу становив затриманий молодий чоловік, що лежить долілиць, якого потім відпустили, неясно.

Але звільнення – це не лікування. Це заліковування. Корінь в іншому.

Адже нам уже знайомий цей звірячий оскал невиправданої жорстокості і впевненості, що за це нічого не буде, тому що ніхто не дізнається і не доведе. Патрульну поліцію до таких завдань не залучають, їх інакше готували і по-іншому виховували. Ногами в голову лежачого протестувальника бив співробітник, який діяв спільно та за підтримки підрозділу поліції спеціального призначення, в лавах якої досі працюють колишні співробітники Беркута.

Це вже давно не секрет. Це неможливо приховати ні реформами, ні новою системою підготовки кадрів, ні формальними показниками. Про це знаємо ми, і знають міністр внутрішніх справ і керівництво Національної поліції.

Патрульну поліцію до таких завдань не залучають

Беркут залишився в системі не тому, що вони чиїсь родичі або друзі. Все банальніше. Вони зручні, безвідмовні, їм нема чого втрачати, і після всього пережитого вони впевнені, що їм все зійде з рук. Прикриваючись прапором "підрозділів спеціального призначення", вони без жодних наслідків можуть виконувати будь-яку чорну роботу. (Наприклад, ми досі не побачили результатів службового розслідування щодо співробітників, які ставили на коліна протестувальників під Верховною радою взимку 2017 року).

Беркут у лавах Національної поліції – це міна сповільненої дії. Вони задають тон, диктують правила і поширюють вірус вседозволеності, який рано чи пізно виллється в зіткнення, конфлікти і відкриті протистояння. Саме проти цих норм і правил ми виступали на Євромайдані. І саме це стало іскрою в 2013 році.

Анонімність породжує безкарність. Всупереч всім нашим вимогам, клятвеним обіцянкам керівництва Національної поліції і міністерства внутрішніх справ, співробітники Національної поліції, як і раніше, уникають ідентифікації під час несення служби.

Якби співробітник, який завдав ногою удару в обличчя активісту, знав, що його легко ідентифікувати і знайти за номером жетона на шоломі або бронежилеті, найімовірніше, оскал був би не таким звірячим. Ми б ще вчора знали, в якому підрозділі він працює, як він опинився в лавах поліції і хто залучив його до цього завдання.

Взагалі, проти яких тітушок ми виступаємо, якщо з райвідділів вистрибують хлопці в спортивках і за підтримки поліцейських звалюють людей на землю і б'ють ногами?

Очевидно, прийнята міністерством і поліцією система ідентифікації не працює. Нам необхідно ухвалити закони про обов'язкову ідентифікацію співробітників Національної поліції і Національної гвардії, які вже майже два роки розроблені, прийняті комітетом і чекають голосування в залі. Чинить опір йому тільки міністерство внутрішніх справ, де побоюються, що зайва відкритість буде загрожувати співробітникам поліції розправою. Побоювання зрозумілі. Але якщо вже ви не можете звільнити Беркут і контролювати неадекватів, ми маємо право знати їх в обличчя.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Люди

Вчора, 14:04

article_img
Віддалений гавкіт собак. Інтерв’ю з командою фільму про війну на сході України, який претендує на Оскар
Наукпоп

Вчора, 07:00

article_img
Ейнштейн лютує. Дослідження темної матерії кидає виклик сучасній фізиці
Країни

Вчора, 10:33

article_img
Наша проблема – туристи і мопеди. В Амстердамі призначили велосипедним мером дев'ятирічну дівчинку