Американська мрія. У Грузії вибухнув скандал

17 грудня 2018, 16:21
7368
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Публікація в американському виданні Foreign Policy сколихнула Грузію, яка тільки отямлюється після президентських виборів

Місце посла звільнилося в березні – коли закінчився термін роботи Яна Келлі, і він був відкликаний. Про те, що уряд Грузії блокує призначення нового посла, 26 жовтня повідомила провідна грузинська телекомпанія «Руставі-2», але влада країни відмахнулися від «новини», вважаючи її заангажованою. Тепер журналіст Роббі Гремер пише, посилаючись на дипломатичні джерела, про те, що «деякі члени грузинського уряду вважають Брінк занадто прихильною до екс-президента Міхеіла Саакашвілі». Автор публікації припускає, що за цим рішенням стоїть лідер правлячої партії «Грузинська мрія» Бідзіна Іванішвілі, – пише Олег Панфілов для Крим.реалії.

Бріджит Брінк перебуває на дипломатичній службі більше 20 років. Вона працювала в Грузії в 2005-2008 і 2011-2014 роках на різних посадах в посольстві США, зокрема і як заступник посла, з 2015 року обіймає посаду заступника помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії.

В останній раз Бріджит Брінк була в Тбілісі у вересні минулого року – зустрічалася з прем'єр-міністром і головою парламенту Грузії, з представниками опозиції і лідерами неурядових організацій. У поширеному тоді прес-релізі посольства США була сказано, що грузинська опозиція висловлює стурбованість майбутніми виборами до органів місцевого самоврядування, Бріджит Брінк порадила керівництву уряду і опозиції «уникати насильства». Брінк зазначила, що США уважно стежать за розвитком подій в Україні, а питання екстрадиції Міхеіла Саакашвілі до Грузії – це «питання українського і грузинського уряду».

«Колишній держсекретар США Рекс Тіллерсон зазнав критики за те, що багато високих посад у посольствах за кордоном були порожні. Його наступник Майк Помпео обіцяв зробити призначення на ці місця якомога швидше», – пише автор Foreign Policy, додаючи, що для призначення на посади посла, як і на ключові позиції в Держдепартаменті, потрібно схвалення президента і Сенату США. Автор статті зазначає, що влада Грузії відмовляється підписати агреман і дати згоду уряду держави, що приймає, на призначення особи дипломатичним представником держави, що направляє.

Єдиний невдаха в цій історії – російський олігарх Бідзіна Іванішвілі

Офіційні особи в обох країнах, що говорили з автором публікації в Foreign Policy, не згодні з думкою, що Брінк нібито підтримує Саакашвілі. Вони характеризують її як професіонала і кажуть, що Брінк ніколи не виявляла особистісних симпатій до Саакашвілі або його партії «Єдиний національний рух».

Одне з джерел повідомило, що за призначення Брінк послом до Грузії «активно виступав» Аарон Весс Мітчелл – помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії. «Адміністрація Трампа висуває на посади послів сильних, кваліфікованих кандидатів і докладає всіх зусиль, щоб призначення на ці посади відбулися якомога швидше, зокрема й у Грузії. Ми не коментуємо поточні внутрішні процеси», – заявив високопоставлений чиновник з адміністрації президента США.

Коли Роббі Гремер готував статтю, він попросив прес-секретаря уряду Грузії прокоментувати ситуацію, але отримав відмову. Тепер же, після публікації матеріалу, в Грузії вибухнув скандал – майже всі високопоставлені чиновники навперебій говорять про те, що написане в Foreign Policy не відповідає дійсності.

Зі спростуваннями виступило Міністерство закордонних справ Грузії: «Все це по-справжньому далеко від істини. Роз'яснення у зв'язку з цим вже зробили політики. Йдеться про США, стратегічного партнера Грузії, тому думаю, що повторення заяв подібного характеру, зокрема з боку медіа, завдає шкоди», – заявила заступник міністр Хатуна Тотладзе.

Перший віце-спікер парламенту Тамар Чугошвілі також висловила здивування: «Це питання завдає дуже серйозної образи Державному департаменту США, що є одним з найпотужніших і найсильніших інститутів у світі. Думаю, це неприйнятно. Сполученим Штатам Америки ніхто ніде не заблокує посла, здається, це всім чудово відомо, і в самих Штатах дуже добре це знають. Таке неможливо». Вона також додала, що Грузія не одна і американських послів немає ще «у багатьох країнах».

Віце-президент «Атлантичної ради Грузії», а в минулому – заступник міністра оборони і посол Грузії в США Бату Кутелія назвав ситуацію «шантажем» грузинського уряду: «Це дуже важкий удар для грузино-американського стратегічного партнерства. І для грузинського уряду найкраще вирішити це питання найближчим часом і дати конкретні відповіді, які сьогодні дуже актуальні в Грузії і в Сполучених Штатах».

Колишній президент Freedom House (2010-2014 роки), старший директор з прав людини і свобод людини Інституту Маккейна Девід Крамер написав, що «якщо Грузія відмовляється приймати Бріджит Брінк – то це дуже нерозумне рішення. Це був би чудовий вибір, щоб замінити Яна Келлі, це ганьба для тих, хто відповідальний за створення цієї ситуації».

Один з лідерів опозиційного Єдиного національного руху Саломе Самадашвілі заявила, що «Міністерство закордонних справ має дати пояснення. Це вкрай дратівливий скандал. Можна сказати, що це недружній жест щодо нашого стратегічного союзника».

Ще шість років тому американо-грузинські відносини були ідеальні. З 2009 року вони відповідають положенням Хартії про стратегічне партнерство між двома країнами, для реалізації якої створено чотири двосторонні робочі групи за пріоритетними напрямами демократії, оборони і безпеки, економічних, торговельних і енергетичних питань, а також гуманітарного і культурного обміну. У лютому 2012 року розпочато роботу над угодою про вільну торгівлю, яка ставила Грузію в становище єдиної європейськоїкраїни, яка має такий договір зі Сполученими Штатами. З 2004 року Грузія почала активну співпрацю з НАТО, грузинські військові брали участь у миротворчих операціях в Іраку, до теперішнього часу перебувають в Афганістані, будучи другим великим, після американського, військовим контингентом у цій країні. Саме американське політичне втручання врятувало Грузію від повномасштабних дій російської армії в 2008 році і повної окупації країни.

Зміна політичної влади в Грузії в 2012 році вплинула і на сприйняття американської політики партією влади «Грузинська мрія». Будь-які зауваження або соціологічні дослізазнавали остракізму і нарікань. Майже завжди індикатором відносин була і залишається фігура екс-президента Міхеіла Саакашвілі, а його дружні стосунки з Дональдом Трампом і Джорджем Бушем-молодшим – причиною для невдоволення Вашингтоном, у будь-яких контактах або зустрічах в Тбілісі бачили «підкилимні ігри» або сепаратні стосунки.

Поки що складно сказати, як скандал вплине на якнайшвидше призначення американського посла, але грузино-американські відносини вже не такі ідеальні, особливо після публікації звітів міжнародних організацій про нещодавні президентські вибори в Грузії.

Керівник прес-служби Державного департаменту США Хезер Науерт заявила, що «США стурбовані порушеннями, які були допущені під час організації передвиборних кампаній окремих кандидатів у президенти Грузії». Безпрецедентно жорстка заява стосувалася конкретних порушень: «Ми поділяємо стурбованість місії й інших міжнародних і місцевих спостерігачів щодо, крім інших проблем, випадків використання державних ресурсів у проведенні упередженої виборчої кампанії, що мали місце. Ці дії не відповідають взятим Грузією на себе зобов'язаннями щодо проведення абсолютно вільних і прозорих виборів, і ми наполегливо закликаємо владу Грузії усунути недоліки, виявлені ОБСЄ та іншими спостерігачами».

Тимчасово виконуючий обов'язки посла США Росс Вілсон заявив, що Вашингтон вкрай стурбований тим, що у нього ще немає в Тбілісі посла і що процес призначення відбудеться тільки в наступному році.

Навряд чи Москві слід радіти ситуації, що склалася – в Грузії вже десять років ставляться до США як до дружньої країни, а до НАТО – як до політико-військового інституту, в якому США грає головну роль.

Дослідження NDI, проведене на початку 2018 року, показало, що 64 відсотки грузинів хочуть бачити країну в складі НАТО, і майже стільки ж, 63 відсотки, вважають Росію головною загрозою Грузії. І оскільки громадська думка є вирішальною в Грузії, піти наперекір населенню влада не може. Найімовірніше, останній скандал тільки поліпшить ставлення місцевого населення до США, а влада Грузії буде змушена активізувати переговори з Вашингтоном, щоб в якнайшвидшому майбутньому в Тбілісі призначили нового посла. Єдиний невдаха в цій історії – російський олігарх Бідзіна Іванішвілі. Хоча йому не звикати – його рейтинг стабільно падає. Американська мрія виявилася популярнішою за «Грузинську мрію».

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 19:15

article_img
Новий ЮКОС? У Росії заарештували великого американського інвестора
Food&Drink

Сьогодні, 12:18

article_img
Шеф без татуювань і ресторан року в ПАР. У Парижі роздали премії World Restaurant Awards
Країни

Вчора, 20:35

article_img
Ближче до зірок. Як буде виглядати перший в світі космічний готель за $790 тисяч на добу