12 червня: Слово на літеру "Д"

12 червня 2018, 20:58
3417
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дональд Трамп і Кім Чен Ин провели саміт, не домовившись про те, що таке "денуклеаризація"

Найважливіша подія сьогоднішнього дня - це, звісно, переговори лідера КНДР Кім Чен Ина та його американського колеги Дональда Трампа в Сінгапурі. (До речі, на телеканалі Fox News ведуча випадково назвала те, що відбувається, "зустріччю двох диктаторів", чим сильно розвеселила американських лібералів).


Шлях до цього саміту був довгим і непростим. Трамп, наприклад, обзивав Кіма "маленьким ракетником", у відповідь отримуючи звання "недоумкуватого піжона". Обидва лідери обіцяли один одному страшні кари в разі військової провокації і не скупилися на темні фарби, описуючи моральні та інтелектуальні якості один для одного.


Тут важливо зрозуміти, чому вони так визвірилися один на одного. По-перше, США і Північна Корея досі формально перебувають у стані війни. По-друге, Вашингтон навіть не визнає КНДР країною. З американської точки зору, є одна нормальна Корея - Південна (вона ж - Республіка Корея). А КНДР завжди була чимось на кшталт "ДЛНР" - регіоном країни, захопленим маніяками-комуністами, яким допомагає Китай і Росія. По-третє, цей незрозумілий анклав установив у себе абсолютно фашистські порядки і прискорено майстрував атомну бомбу, щоб тероризувати нею США та їхніх союзників.


З погляду Кімів, які правлячть Північною Кореєю, американці невтомно планували повалення їхньої влади, засилали шпигунів і диверсантів, тиснули санкціями та ембарго, а також не втрачали надії влаштувати у КНДР заколот і підтримати його своєю армією, розквартированою тут же - на південь від 38-ї паралелі. Відповідно, для них єдиною гарантією безпеки і засобом від параної завжди була лише ядерна зброя. Пхеньян справедливо, загалом, уважає, що ніхто не стане зв'язуватися з країною, у якої є атомні бомби та ракети.


Отже, фон для початку діалогу був не найсприятливішим. Трамп і Кім, напевно, так би і не зустрілися. Але зовсім недавно переговори стали просто необхідними. Річ у тім, що КНДР усе-таки розробила атомну зброю, здатну вразити континентальну частину США. Для американців це "червона риска" - лінія, за якою підтримувати статус-кво, як раніше, не можна. Загрозу треба усувати. Якщо є можливість - дипломатичними методами. Якщо ні - будь-якими іншими, тобто військовими.


Від переговорів сторони хочуть, звісно, різного. Спочатку про американські вимоги. Вони, загалом, відомі і добре артикульовані. Вашингтон домагається відмови Пхеньяна від ядерної зброї. Причому відмови "повної, незворотної і такої, що перевіряється". Другорядні цілі: демократизація КНДР, поліпшення ситуації з правами людини, введення ринкової економіки тощо. Але головне - це "денуклеаризація" цієї країни.


У Пхеньяна свій погляд на проблему. Від Вашингтона йому потрібно формальне завершення війни, дипломатичне визнання, зняття економічних санкцій та відмова від регулярних військових навчань біля своїх південних кордонів, а ще краще - виведення американського контингенту з Південної Кореї.


Окрім того, у Північній Кореї є своя, особлива концепція "денуклеаризації". Пхеньян готовий відмовитися від ядерної зброї, якщо те саме зроблять і США. У "полегшеному варіанті" американці повинні розірвати Договір про спільну оборону з Південною Кореєю, що надає Сеулу "ядерну парасольку".


У Сінгапурі сторони погодилися "йти в напрямку" денуклеаризації, але так і не визначили, що це таке. Тому, мабуть, США і КНДР будуть вимагати один від одного реалізації саме своєї версії цього процесу.


Разом із тим, Кім отримав від цієї зустрічі більше, ніж Трамп: з невизнаного відщепенця - дивного товстуна з дикуватою стрижкою - він перетворився на справжнього світового лідера першої величини. Президент США посварився з лідерами G7 і достроково втік з їхньої щорічної зустрічі, щоб устигнути на побачення з північнокорейським лідером. Це дорогого коштує!


Дональд Трамп фактично легалізував Кім Чен Ина та його режим, зробивши вкрай складною повну його дискредитацію і делигітимацію в майбутньому. Навіть більше, американський президент пообіцяв припинити спільні з Південною Кореєю військові навчання і навіть натякнув на можливість дипломатичного визнання, укладення мирного договору та скасування санкцій.


Усього цього поки що не відбулося, але Трамп дав зрозуміти, що не проти руху відносин саме в цьому напрямку. Кім же, зі свого боку, не надав США нічого, крім обіцянки "рухатися в напрямку денуклеаризації".


Я думаю, що в реальності жодного ядерного роззброєння не буде. США ні за що не відмовляться від південнокорейського плацдарму в Азії, а КНДР, пам'ятаючи про долю Лівії та України, не віддасть своєї ядерної зброї.


Проте, початок дипломатичного процесу може підштовхнути КНДР до реформ, які раніше пройшли інші комуністичні країни регіону - Китай і В'єтнам. Зберігши риторичну "вірність ідеалам комунізму" і керівній партії, обидві ці держави перетворилися на досить успішні капіталістичні економіки, здатні посперечатися у своїй ефективності з японцями та Південною Кореєю.
Якщо на цей самий шлях стане і Північна Корея, то їй можуть пробачити і ядерну зброю, і "Чучхе" - вельми дивну державну ідеологію, і навіть страшну зачіску її "улюбленого керівника", "короля ранкової зірки" і "генія серед геніїв" - Кім Чен Ина.

Зверніть увагу

4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Компанії/Ринки

Вчора, 16:06

article_img
Без контракту. Що чекає на Україну без транзиту російського газу
Лонгріди

Вчора, 17:44

article_img
Три історії про людей, які борються за Херсонщину
Події

Вчора, 13:52

article_img
Не на курсах. В Україні можуть змінити порядок отримання водійського посвідчення