100 днів Трампа. Що зробив президент США

3 травня 2017, 17:03
87
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Виявилося, управління сімейною франшизою з нерухомості – не те ж саме, що управління американською державою. Та й взагалі, управління країною — «складна» робота

У перших 100 днів президента Дональда Трампа чимало незвичайних і безпрецедентних акцентів, тому складно зрозуміти, з чого почати.

Сам він визнає, що кількість невиконаних обіцянок зашкалює. Під час передвиборної кампанії Трамп заявив, що з першого дня перебування на посаді доб'ється скасування системи медичного страхування Obamacare. А також депортує з країни 11 мільйонів людей, які не мають документів іммігрантів, і почне з 2 мільйонів «іноземців-злочинців» вже в «першу годину своєї роботи в Білому домі». У ліберальному блозі think progress нарахували 36 політичних кроків, які Трамп пообіцяв зробити «протягом першого дня». В результаті зробив лише два.

Більш вражаюче за нездійснені обіцянки лише ті, від яких він повністю відмовився. Жоден президент не робив стільки різких розворотів з такою мізерною кількістю пояснень. Трамп називав північноамериканську угоду про зону вільної торгівлі НАФТА «найгіршою з коли-небудь укладених торговельних угод і, безсумнівно, найгіршою з числа підписаних в цій країні». Він обіцяв визнати Китай («найбільшого порушника в історії») валютним маніпулятором, знову-таки в перший день свого президентства. Трамп вважав НАТО «застарілою» організацією, а також допустив закриття Експортно-імпортного банку США і висловився про можливу підтримку сирійського президента Башара Асада.

Але в перші дні на посаді президента Трамп став різко міняти свою думку. За його словами, він дійшов висновку (можливо, завдяки доповідям розвідки), що Китай не маніпулює валютою, що НАТО бере участь у багатьох критично важливих операціях, Експортно-імпортний банк допомагає великій кількості представників малого бізнесу в Сполучених Штатах, а Асад чинить воєнні злочини. Він безцеремонно оголосив про ці зміни, причому так, ніби не знав і не міг знати про все раніше, поки був кандидатом у президенти. У лютому Трамп зазначив: «Ніхто не припускав, що система охорони здоров'я може бути настільки складною».

У американців вкрай суперечливі бажання

Підозрюю, що наступним етапом прозріння для нього стане податкова політика. Його поточні пропозиції безвідповідальні. Вони посприяють зростанню боргу країни на трильйони доларів, при цьому не передбачають максимального стимулюючого ефекту. Скасування податку на одержане у спадок майно, який щорічно платять 0,002% американців, не призведе до заторів у магазинах, але обійдеться державі в $20 млрд на рік. Переговори про податки стануть цікавим випробуванням для республіканців. Партія, яка заявляє про глибоку стурбованість з приводу національного боргу, збирається вжити заходів, які, можливо, призведуть до найбільш значного збільшення боргу в історії Сполучених Штатів (в абсолютному доларовому вираженні).

Ще великим уроком для Трампа і — будемо сподіватися — для його прихильників, стане розуміння того, що керувати державою насправді непросто. Багатьом подобався його образ аутсайдера і бізнесмена, що привніс комерційні навички та управлінську кмітливість в Білий дім і готового по-справжньому вирішувати проблеми. Мовляв, тепер вашингтонські корумповані політики і безглузді бюрократи, нарешті, побачать, як успішна людина з «реального світу» може пробратися крізь цей туман.

Замість чого ми спостерігаємо повну некомпетентність перших 100 днів перебування Трампа на посаді президента — його укази не проходять через суди, законопроекти відкидаються в Конгресі, державні відомства залишаються недоукомплектованими, в Білому домі триває нескінченна внутрішня боротьба, а думка з різних питань різко змінюється. Виявляється, управління сімейною франшизою з нерухомості – не те ж саме, що управління американською державою. Виявляється, управління країною — важка, «складна» робота.

І хоча в самому Вашингтоні дійсно чимало проблем, реальна причина невиконаня обіцянок ще й у тому, що в американців вкрай суперечливі бажання. Вони хочуть якісну медицину, але при цьому майже безкоштовно. Вони не хочуть, щоб влада втручалася в їх особисте життя, але при цьому їм не подобається перспектива будь-яких скорочень в найбільших держпрограмах (реформа охорони здоров'я, соціальне забезпечення) або скасування податкових пільг у сфері охорони здоров'я та іпотечних кредитів.

Ці умови формувалися роками. В 1995 році у своїй книзі Майкл Кінслі назвав причину тодішнього гніву з приводу Вашингтона (Ньют Гінгріч ще використовував це для свого програмного документа «Договір з Америкою»). Так ось Кінслі вважав: «Американські виборці висувають абсолютно несумісні вимоги. Вони мріють про скорочення податків, збереження пільг, збалансований бюджет. А потім, будучи повністю впевненими у своїй правоті, обурюються, коли політики не виконують свої обіцянки».

Кінслі назвав книгу «Великі діти» на честь американського народу, а епіграфом до неї служить цитата з Алексіса де Токвіля: «За часів старої монархії французи були переконані в тому, що король не може помилятися, але якщо він помилявся, то винні, на їх думку, були його радники... Саме так американці ставляться до більшості». Будемо сподіватися, що найбільший урок, отриманий під час президентства Трампа, буде полягати в наступному: американці поступово зрозуміють, що причиною неефективності Вашингтона є не продажність політиків, а, швидше, апетити тих людей, яких вони представляють.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом перекладу та публікації колонок Фаріда Закарії. Оригінал опублікований на The Washington Post. Републікування повної версії тексту заборонене.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 16:54

thumb img
Політичний азарт. Що кажуть про шанси кандитатів у президенти коефіцієнти букмекерів
Політика

Вчора, 17:10

thumb img
"Відвідали штаб". Соцмережі розкритикували переговори Медведчука і Бойка з Медведєвим у Москві
Food&Drink

Вчора, 15:37

thumb img
Дієта апокаліпсису. Вчені назвали п'ять продуктів харчування, які зникнуть через глобальне потепління